Haklar Savunucusu ve Adaletin Dul Eşi Cecilia Marshall 94 Yaşında Öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Bir NAACP stenografı olarak Brown – Eğitim Kurulu kararı için meşru özetleri yazıya döken ve ardından bu dönüm noktası niteliğindeki okul ayrımcılığına son verme davasını başarıyla savunan ve daha sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne atanan ilk Siyah adalet olan avukat Thurgood Marshall ile evlenen Cecilia Marshall Yargıtay, Salı günü Falls Church, Va’daki evinde öldü. 94 yaşındaydı.

Ölümü oğlu Thurgood Marshall Jr. tarafından doğrulandı.

Cissy olarak bilinen Bayan Marshall, Bay Marshall ile 1955’te, Mahkeme’nin, kamu eğitimi sağlamak için ayrı fakat eşit tesislerin doğası gereği anayasaya aykırı olduğunu beyan eden Brown – Eğitim Kurulu kararını vermesinden bir yıl sonra evlendi.

NAACP Meşru Savunma ve Eğitim Fonu’nun başında bulunan Marshall, 1961’de Başkan John F. Kennedy tarafından ABD İkinci Temyiz Mahkemesi’ne seçildi. 1965’te Başkan Lyndon B. Johnson onu başsavcı olarak atadı ve 1967’de Yargıtay’ın yardımcı yargıcı. Yargıç Marshall 1991’de emekli oldu ve 1993’te 84 yaşında öldü.

Kendisi de bir medeni haklar yiğidi olan Bayan Marshall, Yargıtay Tarih Derneği ve NAACP Kanunî Savunma ve Eğitim Fonu kurullarında görev yaptı. Kocasının kariyeri boyunca sivil hakların yavaş ilerlemesinden duyduğu öfkeyi yatıştırdı ve ölümünden sonra mirasını korudu.

Gazeteci Juan Williams, 1998 tarihli “Thurgood Marshall: American Revolutionary” adlı biyografisinde, onun “muhafazakar mahkemeye ve sivil haklar hareketinden geriye kalanlara karşı patlayıcı hayal kırıklığını” halktan saklamak için mücadele ettiğini yazdı.

Oğulları Thurgood Jr.’a ek olarak, Bayan Marshall’ın başka bir oğlu hayatta kaldı, eski bir Virginia kamu güvenliği sekreteri ve ABD Polis Teşkilatının eski müdürü John W. Marshall; dört torun; ve üç torun çocuğu.

Yargıç Marshall’ın katibi olan Yargıç Elena Kagan, Bayan Marshall’ın ölümünden sonra yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Adalet Marshall’ın her katibi bir tür ikramiye aldı: karısı Cissy’nin sadık dostluğu ve desteği.”

Bayan Marshall, kocasının 1967’de Yüksek Mahkeme yargıcı olarak yemin etmesi için hazırlanmasına yardım ediyor. Kredi… Bettmann, Getty Images aracılığıyla

Cecilia Suyat, 20 Temmuz 1928’de Puunene, Maui, Hawaii’de 1910’da Filipinler’den göç etmiş bir anne babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. Annesi gençken öldü. Basım şirketi sahibi olan babası, onu sevmediği bir erkek arkadaşından ayırmak için 2. Dünya Savaşı’ndan sonra New York’a teyzesi ve amcasının yanına gönderdi.

Bir Hawai’li için, ilk karısı Vivian (Burey) Marshall’ın 44 yaşında akciğer kanserinden öldükten sonra Bay Marshall ile evlenmesi, daha da büyük bir engeli aşmak anlamına geliyordu, özellikle de NAACP’nin başkanı ve Siyahi olan Walter White’ın boşanmasından sonra. Siyah karısı beyaz bir kadınla evlenecek.

Bayan Marshall, 2013’te Sivil Haklar Tarihi Projesi için verdiği bir röportajda, bu ırklararası evliliğin “neredeyse tüm organizasyonu dağıttığını” hatırladı.

“Thurgood evlenme teklif ettiğinde, ‘Olmaz’ dedim çünkü birçok insan beni hâlâ bir yabancı olarak görüyor” dedi. “Hawaii o zamanlar insanlara pek tanıdık gelmiyordu. Ama o ısrar etti.” (Başka bir boşluğu aştılar: O 6 fit 2 idi; o 4 fit 11 idi.)

O zamanlar NAACP’nin genel müdürü olan Roy Wilkins, Harlem’deki tarihi St. Philip’s Piskoposluk Kilisesi’ndeki düğüne başkanlık etti. (Bayan Marshall, NAACP’nin eski genel müdür yardımcısı Dr. Gloster B. Current’in özel sekreteriydi.)

Columbia Üniversitesi’nde stenografi üzerine gece kursları almıştı. Koyu teni nedeniyle, bir istihdam bürosu memurunun onu Washington’daki NAACP’ye yönlendirdiğini söyledi. İlk görevi, ırkçı epik sinema “Bir Ulusun Doğuşu”nu gösteren bir tiyatroda grev yapmaktı. (Sinema gösteriyi iptal etti.)

Ayrıca, medeni haklar hareketi sırasında ayrılmış Güney’de bazen üzücü görevlerde savunma avukatlarına eşlik etti.

Sözlü tarihte “Thurgood ile aynı arabaya bindiğimi hatırlıyorum ve şube üyelerinden biri ‘Yargıç, torpido gözünü aç’ diyor” diye hatırladı. “Ve açtı. ‘Görüyor musun? Orada bir İncil var ve orada bir silah var.’ ‘Önce İncil’i kullanıyoruz’ diyor. Bu işe yaramazsa, silahı kullanırız.’”