Gündüzleri üniversitede tarih dersi veriyor, akşamları ise metal konserlerinde tarih hakkında şarkı söylüyor.

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Pilsen'de ilk olmayacaksınız. Burada vm nasıl oynanır?
Sizinki gibi bir amfitiyatroda sahne almak gerçekten harika. Sanki büyük bir tiyatroyla tanışmışsınız gibi okuyorsunuz. Festivallerin yapıldığı şehir diğer şehirlerden çok farklı. Her şehirde aynı şeyi sahnede görebilmeniz harika.

Çek Cumhuriyeti'nin diğer şehirlerinde de oynuyorsunuz. Buraya gelir misin RDI?
Çek Cumhuriyeti, Serenity'nin sahne alması için harika bir yer olan bir ülke. Rdi, geri dönüyoruz. Birkaç kez burada bulunduk. Metalfest'in yanı sıra Masters of Rock ve Rock Castle festivallerinde de sahne aldık. Burada harika bir seyirci var. Burada çok güzel insanlarla tanıştık. Buraya bir meme eklemekten her zaman mutluluk duyarız.

Birkaç gün önce grup, küçük Albrecht Drer'e ithaf edilen Nemesis AD adında yeni bir albüm çıkardı. Neden bu kişiliği seçtiniz?
Basit. Asıl mesleğim Innsbruck Üniversitesi'nde tarih okumaktır. Esas olarak 15., 16. ve 17. yüzyıllarla ilgileniyorum. Albrecht Drer bu zamanın en büyük sanatçılarından biriydi. Pedchoz'un The Last Knight (Posledn ryt) adlı albümü Çar I. Maximilian'ı konu alıyordu ve onun için çalışmıştı. Son kurulda başladığım pbh'ye devam edebilirim. Üstelik çalıştığım Innsbruck'taki en eski tablo da ona ait. Bana göre sanatsal bir devrim başlattı. Bugün logo diyeceğimiz monogramı taşıyan ilk çocuk olması bana ilginç geldi. Işıkları yüzlerce kez yeniden üretti. O bir pazarlama dehasıydı.

PSN'yi nasıl seçtiniz?
Her birine Drer'in bir eserinin adı verilmiştir. Yani Google'da Fall of Men ya da Soldiers Under the Cross isimlerini arattığınızda onun tabloları ya da gravürleri çıkıyor. Böylece resimlere müzikle hayat verdik.

Diğer Serenity albümlerinin aktörleri örneğin Aslan Yürekli Richard, Leonardo da Vinci veya Tudors'tur. Peki cin soyunu oluşturmakta zorlanıyor musun?
Müzik ve tarih benim yaşam duygularımdır. Yapabileceğim en iyi şey onları birleştirmek. Hayal ettiğim şey bu. İki mesleği birleştirebildiğim için mutluyum.

Şarkılarınızın sözleri asansörün ve sanatın tarihini anlatıyor. Bu konulardan hangisi size en yakın?
Her ikisi de birbiriyle ilişkilidir. Drer'in silahını alırsan Ritter, Tod ve Teufel, orada tam zırha kazınmış olanı gör, acıyı ve ölümü gör. MK'ye göre hepsi bu. Bir yandan bu bir sanattır, bir kaynaktır çünkü insanların belirli zamanlarda bazı karanlıklar konusunda nasıl kafalarının karıştığını görebilirsiniz. Aslında eski zamanlardan kalma bir fotoğraf gibi bir şey. Bu görüntü sayesinde beş yüz yıl geriye yolculuk yapabilirsiniz. Öte yandan yazar kurdun kendisi için ne anlama geldiğini gösteriyor. Bu konuda her zaman tarih gibi bir şeyler vardı ve bu da 15. yüzyılda ya da daha sonraydı. Hiçbirşey değişmedi. Millet bunu kullanmadı.

Ama yine de geçmişi sürekli hatırlamak mantıklıdır…
Evet. Benim için önemli olan şeylerden biri insanlara ırkları ve onlar aracılığıyla neler öğrenebileceklerini anlatmak. Albümün çıkışından sonra bazı hayranlarımızın kendisine Albrecht Drer ismini ilk kez duyduklarını söylemeleri beni şaşırttı. Mesela İngiltere'den, ABD'den, Fransa'dan, Hollanda'dan insanların onun kim olduğu hakkında hiçbir fikri yoktu. Bize yönetim kurulumuzun adını Google'a girip onun hakkında bir şeyler bulması gerektiğini yazdılar. Ve yeni bir şey öğrendiğimiz için bize teşekkür ettiler.

Çek Cumhuriyeti'nin onun farkında olduğunu söyleyebilirim. Muhtemelen Renco'nun Ziyafeti adlı tablosunun orijinal koleksiyonunun Prag'da olmasından da kaynaklanıyor. Evet o görüntü Çek Cumhuriyeti ve Avusturya'nın pek çok ortak tarihe sahip olması bir onurdur. Ferdinand I., Rudolph II. ve dal csai her iki ülkede de hüküm sürdü. Yankıların büyük rol oynadığı Avusturya-Macaristan monarşisini değiştirmek istediğinizi söylemeye gerek yok.

Çek tarihi hakkında bir kitap yazmaya ne dersiniz?
Kim bilir belki bir ara bunlardan birini ayarlayabiliriz. Husçuların yedekleri seni örebilir; Jan Hus ya da general Jan Ika. Bu nedenle büyük karanlık, defenestracın başladığı on yaşındaki kurttur. her şey çok dal vlenk – Valdtejn'di. Belli bağlantılar var. Eminim gelecekte bir gün on yıl içinde kurda benzer bir şey yaratacağız ve bu durumda kesinlikle derimizi değiştireceğiz. Bl Hoe Muharebesi hakkında olabilirsiniz.

Üniversite öğrencisi misiniz, metal hayranı mısınız?
Bir bakıma evet. Resepsiyona gittiğimde, bazı öğrencilerin orada Serenity numaraları yaptığını görüyorum. Bedava. Onlara her zaman söylüyorum: Sırf bu yüzden iyi notlar alamazsınız. Kendileri için bunun açık olduğunu ama benim bu grupta olmamın kalın olduğunu söylüyorlar. Erasmus programıyla öğrenci olarak üniversitedeyim. Mesela biri Fransa'dan, diğeri Hollanda'dan. Ve beni Serenity'den tanıdığın için okumak için Innsbruck'u seçtin. Seni Viyana'ya gönderebilirlerdi ama metal yüzünden üniversitemizi seçtiler. Bu benim için harika ve bunu biliyorum.