Guadalcanal’da Japonlarla Savaşan Samuel Folsom 102 yaşında öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Pasifik savaşının kritik bir noktasında, stratejik Guadalcanal adası için verilen korkunç mücadelede iki Japon bombardıman uçağını havadan it dalaşlarına katan ve iki Japon bombardıman uçağını düşüren, İkinci Dünya Savaşı’nın hayatta kalan son deniz savaş pilotlarından biri olan Samuel Folsom, Cumartesi günü öldü. Sherman Oaks, Kaliforniya. 102 yaşındaydı.

Bay Folsom’un oğlu Gerrit, bir emeklilik topluluğu olan Sherman Oaks’taki Köyde öldüğünü söyledi.

1942 yazının sonlarında ve sonbaharında Guadalcanal’ı ele geçirme ve tutma yönündeki büyük girişimde, Teğmen Folsom, 22 yaşında bir havacıydı ve daha önce hiç yüksek irtifada uçmamıştı ve Grumman F4F Wildcat’inin kanat silahlarını ancak daha önce ateş etmişti. California’da bir eğitim tatbikatı.

Ama uçmayı severdi ve 1941’deki Pearl Harbor saldırısından bu yana ilk büyük Müttefik kara saldırısında Guadalcanal üzerinde yoğun hava muharebesine gönderildiğinde, hayatta kalmak için iki temel niteliği vardı: cesaret ve şans. 40 pilotlu filosu, İmparatorluk Donanması’nın puro şeklindeki “Betty bombardıman uçaklarına” eşlik eden Japon Sıfırları ile savaştı, filosunun ana hedefleri olan çift motorlu Mitsubishi G4M saldırı uçakları.

Teğmen Folsom’un adadaki üç ayı boyunca, filosunun pilotlarının neredeyse yarısı öldü veya yaralandı. İt dalaşlarında, daha hızlı, daha manevra kabiliyetine sahip Sıfırlar genellikle uçağını mermilerle delik deşik ederlerdi. Şarapnel tarafından iki kez ve bacağını yaralayan bir kurşunla önce yaralandı. Mühimmat bittiğinde, bulutlara uçarak ve küçük uçak pisti Henderson Field’a geri dönerek kaçtı.

Teğmen Folsom, ilk düşman öldürmesini 11 Kasım’da bir Zero ile bir it dalaşında kaydetti. “Sağımda bir Sıfır alevler içinde kaldı. Tam önümde bir Yaban Kedisi güvercin, petrol dumanı bulutları takip ediyor. Pilot dışarı çıktı, paraşütü üstünde çiçek açtı.”

“Yukarıdan dalış,” diye devam etti, “Sıfır aşınmış ve birden önümde belirdi. Hız avantajına sahipti, ancak biraz ileri gittikten sonra bunu nasıl kullanacağını bilmiyor gibiydi. Çılgınca dönen uçağını takip edip elimden geldiğince ateş ederek onu dövüşün dışında kovaladım.” Bay Folsom’un kendi “oldukça zayıf atış” dediği şeyin daha fazla patlamasından sonra Sıfır sigara içmeye başladı.

“Cephanemin geri kalanını döktüm ve o bir spiral dalışa girdi, yaklaşık 3.000 fitte bir bulutun içinde kayboldu, hala dünyaya doğru ilerliyordu.” Sonuçtan kimse şüphe edemezdi. Ancak savaş raporları konusunda alçakgönüllü ve titiz olan Bay Folsom şunları ekledi: “Onun patladığını veya düştüğünü görmemiştim, bu onaylanmış bir zafer değildi – sadece bir ‘olası’.”

Tarihsiz bir fotoğrafta Samuel Folsom. “Biz gemiden çıktığımızda, teğmenlerden hiçbirimiz oksijen maskesi takmamıştık” dedi. “Deneyimimiz sınırlı olmaktan daha fazlasıydı. Neredeyse yok gibiydi.” Kredi… Gaziler Tarihi Projesi, Kongre Kütüphanesi

Ertesi gün, kampanyanın en başarılı günüydü. 20 bin fitte kanadında Wildcats ile uçarken, çok aşağıda, Guadalcanal ve Savo Adası arasındaki kanaldaki Amerikan gemilerinden oluşan bir filoya torpido saldırısı için okyanus yüzeyini tarayan bir grup Mitsubishi bombardıman uçağı gördü.

Bay Folsom, “Burnumuzu aştık ve dikey olarak, çığlık çığlığa bir dalış yaptık” dedi. “Yüzeydeki gemiler muazzam bir ack-ack ateşi fırlatıyorlardı.” Suyun hemen üzerinde dengeye geldi, bir düşman bombardıman uçağının arkasına çekildi ve altı adet 50 kalibrelik kanat silahıyla ateş açtı. Bombacının kuyruk nişancısı karşılık verdi. “Bebeğin içindeki silahlar bana göz kırptı ama asla isabet etmedi” dedi.

“Sümüklüböceklerimden bazıları pilota çarpmış olmalı, 50 yard önümde değil ve yüzeyden yaklaşık 10 fit yükseklikten pilota sıçradı. Ani bir sarsıntı oldu, ardından bir sprey bulutu geldi ve onun üzerindeydim. , bir sonrakine yöneldi. Yine aynı taktiği uyguladım ama bu adam o kadar kolay av olmadı. Kıç tarafına geldiğimde bir o yana bir bu yana kaymaya başladı.”

Bombardıman uçağının ikiz motorlarından biri tüttürdü ama devam etti. Bay Folsom, “Tekrar yaklaşırken, son cephanemle ona biber saldım,” dedi. “Bu sefer onu önce sağ kanattan suya attığını görerek ödüllendirildim. Uçak denize fırladı.” Daha sonra o gün 24 Mitsubishi bombardıman uçağının ve altı Zero’nun vurulduğunu öğrendi. Amerikalılar altı uçak ve iki pilot kaybetmişti.

Bir ay sonra, Japonlar Guadalcanal’ı geri alma çabalarından vazgeçti ve Şubat 1943’te kalan güçlerini tahliye etti. Savaş bittiğinde 1.600 Amerikalı ölmüş, 4.200 kişi yaralanmış ve birkaç bini sıtma ve diğer hastalıklara yenik düşmüştü. Japonya, en deneyimli kara birliklerinden ve uçaklarından 30.000’den fazlasını ve gemilerde, uçaklarda ve yeri doldurulamaz malzemelerde ağır bir kayıp vermişti.

Stratejik olarak, Guadalcanal, Müttefiklerin Pasifik’teki savunmadan saldırı operasyonlarına geçişini işaret etti ve Japonya’nın ana adalarının etrafındaki kapanış ilminde Rabaul, Saipan ve Iwo Jima’daki Japon kalelerine saldırılar için Solomon Adaları’nda bir üs sağladı.

Mor Kalp ve Seçkin Uçan Haç ile ödüllendirilen Teğmen Folsom, Okinawa ve Kore Savaşı’ndaki savaşlarda gece savaş filolarına komuta ederek seçkin bir askeri kariyere devam etti. Yüksek irtifa test pilotuydu ve ayrıca Washington’daki Deniz Operasyonları Ofisi’nde ve iki yıl boyunca Norveç’teki Amerikan Büyükelçiliği’nde Deniz Ataşesi yardımcısı olarak görev yaptı. 1958 yılında yarbay olarak aktif hizmetten emekli oldu.

Samuel Bruce Folsom Jr., 24 Temmuz 1920’de Quincy, Mass.’da Samuel ve May Folsom’da doğdu. “Jr.” kelimesini hiç kullanmayan Samuel, bebekken amcası ve teyzesi Frank ve Florence Lindsey tarafından evlat edinildi ve Peabody, Mass.’da büyüdü, burada devlet okullarına gitti ve 1938’de Peabody Lisesi’nden mezun oldu. kız kardeş May ve erkek kardeş Charles, anneleri ve diğer akrabaları tarafından Schenectady, NY’de büyütüldüler.

Samuel, Massachusetts Denizcilik Akademisi’ne iki yıl katıldı ve bir teğmen olarak görevlendirildi. Kısa bir süre Atlantik’te bir Donanma petrolünde görev yaptıktan sonra, uzun süredir devam eden bir pilot olma arzusuyla hareket etti ve Deniz Piyadeleri ile uçuş eğitimine transfer oldu. Ocak 1941’de uçuş okulundan mezun oldu ve teğmen olarak görevlendirildi.

Kaliforniya, Miramar’da beş ay boyunca F4F avcı uçaklarını uçurmak için eğitildi, ancak 80 kursiyer için sadece 20 tanesi vardı ve F4F’lerdeki uçuş süresi, Guadalcanal’da göreve gönderilmeden önce sadece 25 saatti.

“Biz gemiden çıktığımızda, teğmenlerden hiçbirimiz oksijen maskesi takmamıştık, muhtemelen hiç 10-12 bin fitin üzerine çıkmamıştık” dedi. “Deneyimimiz sınırlı olmaktan daha fazlasıydı. Neredeyse yok gibiydi. Ama gittik.”

Bay Folsom 1951’de dans öğretmeni Barbara Cole ile evlendi. Bir oğulları, Gerrit ve bir kızı Lindsey Cole Folsom vardı. Eşi, oğlu ve kızının yanı sıra Bay Folsom’a üç torun kalmıştır.

1958’de Pan American World Airways’e katıldı ve başkan Juan Trippe’ye New York’ta helikopterler ve heliportlar geliştirmesinde yardımcı oldu. 1973’te East Coast gayrimenkulünden sorumlu Hertz Corporation yöneticisi oldu.

Uzun yıllar Manhattan’da yaşadı ve Hudson’daki popüler bir Midtown turizm merkezi olan Intrepid Deniz, Hava ve Uzay Müzesi’nde gönüllüydü.

1998’de 77 yaşında Yukarı Batı Yakası’nda bir bankaya girdiğinde ve sürmekte olan bir soygunu tespit ettiğinde manşetlere çıktı. O kaçtı, iki polis memurunu uyardı ve şüpheliyi bastırmalarına yardım etti, polislerin onu kelepçeleyebilmesi için kolunu iğneledi. Hırsız cebinde bir silahı simüle etmişti. Mücadelede, 12.000 dolarlık ganimetin bir kısmı Broadway’de uçup gitti.

Bay Folsom, NBC’nin “Late Night With Conan O’Brien” programına katıldı ve Harvey Keitel tarafından bir polis balosuna davet edildi.