Geleceğin Yıldızlarını Etkileyen Yönetmen Andrei Belgrader 75 Yaşında Öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Broadway dışında ve bölgesel tiyatrolarda çok sayıda yüksek profilli sahne prodüksiyonu yöneten ve John Turturro, Cherry Jones, Tony Shalhoub ve diğer saygın aktörlerin kariyerlerinde önemli bir etkisi olan Andrei Belgrader öldü. 22 Şubat Los Angeles’ta. 75 yaşındaydı.

Karısı Caroline Hall, nedeninin akciğer kanseri olduğunu söyledi.

Oradaki sanatsal sansürden rahatsız olduktan sonra 1970’lerde memleketi Romanya’dan göç eden Bay Belgrader, 1970’lerin sonunda onu ele geçiren Yale Repertuar Tiyatrosu’nun kurucusu Robert Brustein’ın gözüne çarptı. oraya yönlendiriyor. Aynı zamanda Yale Drama Okulu’nun dekanlığını da yapmış olan Mr. Brustein, 1980 yılında Harvard Üniversitesi’ne taşınıp orada Amerikan Repertuar Tiyatrosu’nu kurduğunda, Mr. Belgrader orada da prodüksiyonları yönetmeye başladı.

Hem ART hem de Yale Rep genç aktörler için zemin oluşturuyordu ve Bay Belgrader onlara kalıcı bir etkisi olan yollarla meydan okudu.

Bay Belgrader’ın 1979 yılındaki “As You Like It” filminde mihenk taşı olan Mark Linn-Baker, “Bir aktör olarak sizden tuhaf ama inanılmaz derecede yaratıcı isteklerde bulunur ve bu istekleri yerine getirdiğinizde çok mutlu olur” ” Yale Rep’te hala Yale drama okulunda bir öğrenci iken, e-posta ile söyledi.

Dört yıl sonra, kısa süre sonra ABC’nin uzun süredir devam eden dizisi “Perfect Strangers”da televizyon şöhreti bulacak olan Bay Linn-Baker, Vladimir’i canlandırdı. Bay Belgrader’ın yönettiği ART’deki “Godot’yu Beklerken”de başroller (John Bottoms, Beckett’in ünlü serserilerinden biri olan Estragon’du). The Boston Globe’dan Kevin Kelly, prodüksiyonu “boşluğun en uç noktasında mükemmel bir Becketti vodvil gösterisi” olarak nitelendirdi. Ayrıca bu yapımda, Pozzo’nun destekleyici rolünde, şimdi Emmy ve Tony Ödülü sahibi olan Bay Shalhoub vardı.

“Onun en büyük yeteneklerinden biri, performansları açısından insanları rahatlık alanlarından çıkarmaktı,” diyen Shalhoub, yirmi yıl sonra Bay Belgrader’ı hit TV dizisinin bölümlerini yönetmesi için işe alacaktı, “ Monk,” dedi bir telefon görüşmesinde. “Cesaret aşılamanın bir yolu ve terk etme anları vardı.”

Beckett’ın bir parçası olan Bay Belgrader, 1998’de Manhattan’daki Classic Stage Company’de “Godot”u tekrar ziyaret etti ve Bay Shalhoub Vladimir rolüne yükseldi ve Bay Turturro’nun karşısında Estragon ve Christopher rolünde oynadı. Pozzo olarak Lloyd. Onlarca yıl önce Yale’de Bay Belgrader’ın yanında eğitim görmüş olan Bay Turturro, 2011’de Classic Stage’de Çehov’un beğenilen “Kiraz Bahçesi” sahnelemesi de dahil olmak üzere yıllar boyunca onunla sık sık çalıştı. yılın en iyi 10 yapımından biri. “Andrei Belgrader’in komik, hüzünlü ve yeni tasarlanmış yorumu, Çehov’un o zamanki ve bizim şimdiki arasındaki duvarları açtı” diye yazdı.

Bay Turturro, bir telefon görüşmesinde, Bay Belgrader’ın aktörlerin işlerindeki en derin anlamlar ve duygular için Beckett ve Chekhov gibi oyun yazarlarına yardım etmede mükemmel olduğunu söyledi. Anahtarın, oyunculara keşifler yapmaları için zaman vermesi olduğunu söyledi.

“Provalarda birçok kez ‘Bu korkunç’ diye düşündüğünüzü hatırlıyorum ve o çok ama çok sabırlı olurdu” dedi Bay Turturro.

Bu, Bay Turturro’nun 2008’de, Beckett’in Brooklyn Müzik Akademisi’nde Belgrad’ın yönettiği “Endgame” prodüksiyonunda deneyimlediği bir şeydi. Oynanan Hamm, özellikle zor bir monologa sahip.

“O monologda beni ölümüne çalıştırdı,” dedi Bay Turturro. “Tatminsiz değildi, ama daha ileri gidebileceğini biliyordu ve sonra bir gün yaptın.”

John Turturro ve Dianne Wiest, Mr. Belgrader’ın 2011’de The Cherry Orchard’ı sahnelemesinde, Ben Brantley’in The Times’ın en iyilerinden biri olarak adlandırdığı yılın yapımları. Kredi… The New York Times için Richard Termine

Andrei Belgrader, 31 Mart 1946’da Romanya’nın Oravita kentinde doğdu. Babası Tiberiu bir ekonomist, annesi Magdalena (Brüt) Belgradlı ise tercümandı.

Mühendis olmak için eğitime başladı ama bundan hoşlanmadı ve onun yerine Bükreş’teki Tiyatro ve Film Enstitüsü’ne girdi ve burada yönetmenliğe başladı.

1993’te The San Francisco Chronicle’a “Romanya’da tiyatro Batı’dan daha önemliydi” demişti. tartışıldı.”

Bir yere kadar. Romanya Komünist yönetim altındaydı ve Bay Belgrader sansürcülerle ilk karşılaşmasını henüz öğrenciyken yaşadı.

“Neredeyse her şeyi, hatta Rumen komedilerini bile yasakladılar” dedi. “Bizim numaramız klasik oyunlar oynamaktı, çünkü Shakespeare’in komünizm karşıtı olduğunu söylemek zordu.”

Ancak sansürcülerle girdiği mücadeleler sonunda onu yıprattı ve 1970’lerin sonunda ülkeyi terk etti. Bayan Hall, Yunanistan’da bir mülteci kampında zaman geçirdiğini ve sonunda, bir hayır kurumunun yardımıyla New York’a gelebildiğini, burada diğer Rumenlerle birlikte kaldığını ve seyrek İngilizcesini geliştirmek için bir taksiye bindiğini söyledi.

The Chronicle’a “New York’taki taksiciler İngilizce konuşmuyor ve nereye gittiklerini bilmiyorlar” dedi. “Ben onlardan biriydim.”

Her nasılsa, Buchner’ın “Woyzeck”i ve Shakespeare’in “Troilus and Cressida” adlı iki küçük tiyatro oyununu kurmayı başardı. İkincisi, Bay Brustein’ın gözüne çarpan.

Bay Belgrader, Yale Rep.’de

yönetmenliğe başladığında hâlâ pek akıcı değildi. Bay Linn-Baker ile birlikte, 1998’de The Globe’a anlattı. “Yapmamı istediği şeyi iletmeye çalışıyordu ve orada pek fazla İngilizce yoktu.”

Bir yıl sonra, Cambridge’deki ART’de, aynı oyunun başka bir prodüksiyonunu başlattı ve esasen Pittsburgh’daki Carnegie Mellon Üniversitesi’ndeki drama programından henüz yeni mezun olan Bayan Jones’un kariyerine başladı. Rosalind olarak rol aldı.

“Haziran 1980’de, Andrei’nin ‘As You Like It’ ART’deki seçmelerinin son gününün son seçmesiydim,” dedi, şimdi birden çok Emmy ve Tony Ödülü sahibi olan Bayan Jones, e-postayla söyledi. . “Andrei, şimdiye kadar gördüğüm hiçbir yönetmene veya adama benzemiyordu. Ve hiç duymadığım bir aksanla. Bir anda hayatımın gidişatını değiştirdi.”

Stanley Tucci, Elaine Stritch, Oliver Platt, Dianne Wiest ve Marisa Tomei de yıllardır Bay Belgrader’ın yönettiği uzun oyuncular listesinde. Yönetmen olmadığı zamanlarda, Yale, Juilliard’da, San Diego’daki California Üniversitesi’nde ve vefatında Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde ders veriyordu.

Karanlık unsurları olan ama aynı zamanda mizahı da olan zorlu oyunlara yöneldi.

Bay Brustein bir keresinde onun hakkında “O harika bir komedi ustası” demişti. “Saçmalıkların ve hayallerin buluştuğu alanı bulur.”

2001 yılında evlendiği eşine ek olarak, Bay Belgrader’ın bir kızı Grace ve bir kız kardeşi Mariana Augustin tarafından hayatta kaldı. Los Angeles’ta yaşadı.

“Monk”un 2005’teki bir bölümünde Bay Belgrader en deneyimsiz oyuncuları bile yönetebileceğini gösterdi. Bölümde, “Mr. Monk and the Kid” serisinin hayranları tarafından sevilen Bay Shalhoub’un obsesif-kompulsif başlık karakteri, 22 aylık bir çocuktan (2 yaşındaki ikizler Preston ve Trevor Shores tarafından oynanan) bir suçu çözmede yardım alıyor. ). Yürümeye başlayan karakter, Bay Belgrader’a özel talepler getiren çok fazla ekran süresine sahipti.

“Zor bir bölümdü,” dedi Bay Shalhoub, “ve onu parkın dışına attı.”

Bayan Jones, Bay Belgrader’ın köpeği Hector’un Janis Joplin’e şarkı söyleyebildiğini göstermekten hoşlandığını söyledi.

“Kaydı açmadan önce bana Hector’un gerçekten şaşırtıcı ulumaları sırasında gülmememi söyledi” diye hatırlıyordu. “Sanatçıya saygı duymalısın” dedi. Ve bunu kastetmişti. İster köpek, ister oyuncu.”