Geleceğin Dodger Yıldızı Don Demeter, 86 Yaşında Öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Don Demeter, 1959’un yaşlanan Los Angeles Dodgers’ı için orta sahaya yerleştirildiğinde ve büyük ölçüde gelecekteki Hall of Famer Duke Snider’ın yerini alarak geleceğin yıldızı olarak lanse edildi.

23 yaşındaki çaylak Demeter, 6 fitlik 4 inçlik gövdesinden sağ eliyle güçlü bir vuruşla, Los Angeles Coliseum’da bir Nisan maçında üç ev koşusu yaptı, sonuncusu Dodgers’a 11. San Francisco Giants’a karşı galibiyet. Brooklyn’den ayrıldıktan sonra ikinci sezonlarında Chicago White Sox’a karşı altı maçlık bir zafer olan Dodgers’ı World Series şampiyonluğuna itmeye yardımcı olmak için 18 ev koşusu için bağlantı kurdu ve 70 koşuda sürdü.

Snider, Bill Gilbert ile birlikte yazdığı “The Duke of Flatbush”ta (1988) “Değişim rüzgarları kesinlikle havadaydı” diye hatırlıyordu. “Don Demeter benim yerimi almak için yetiştiriliyordu. ”

Ancak Pazartesi günü Oklahoma City’deki evinde bilinmeyen nedenlerle 86 yaşında ölen Demeter, bir Dodger olarak beklentileri asla yerine getirmedi. Temmuz 1960’ta Dodgers’ın kısa stoperi Maury Wills ile çarpıştığında bileğini kırdı ve 1961 sezonunun başlarında plakaya yavaş başlayınca Phillies’e takas edildi. Geleceğin All-Star orta saha oyuncusu Willie Davis, önceki sezon Los Angeles ile sınırlı hareket görürken bir şutör olarak umut vaat etmişti ve düzenli olarak adım atmaya hazır görünüyordu. Buna ek olarak, Dodgers, Phillies’in zorlu rölyef atıcısı Turk Farrell’i anlaşmada aldı.

Demeter iyi bir kariyere devam etti, en iyi sezonları Philadelphia ile 1962’de ve 63’te toplam 51 ev koşusu yaptığında, üç homer maçında daha vardı ve 190 koşuda yarıştı.

11 sezon boyunca Demeter, beş takımla oynadığı 163 deplasman maçına çıktı. Phillies ve Detroit Tigers formasıyla arka arkaya 266 maçta hatasız bir dış saha oyuncusu olarak oynadı, bu o zamanlar büyük bir lig rekoruydu. (Üçüncü kalede ve birinci kalede oynarken hata yaptı.)

Demeter’in dış saha galibiyeti, Temmuz 1965’te Kansas City Athletics’e karşı oynadığı deplasman maçında Tigers ile tuhaf bir notla sona erdi.

Oklahoma’da yayınlanan The Shawnee News-Star gazetesine uzun süre sonra, “Onların vuruşlar arasında ağızlarında üslerle kaçmak üzere eğitilmiş köpekleri vardı,” dedi. “Bana bir hat sürücüsü çarptı ve onu yakaladığımı düşündüler, bu yüzden saha ekibi köpekleri sahada serbest bıraktı. Topu aldım ve koşucuyu tutmak için ikinci kaleye attım ve köpek kısa stoperimiz Dick McAuliffe’nin bacaklarından geçti. Dick köpeğe baktı ve ona attığım topu kaçırdı, koşucuyu ilerletti ve bana hatayı verdiler. ”

Daha sonraki yıllarda Demeter, Oklahoma City’deki Grace Community Baptist Kilisesi’nin kurulmasına yardım etti ve uzun süredir papaz olarak hizmet etti. 2018 yılında kilisede fotoğraflandı. Kredi. . . Chris Landsberger/Oklahoman

Donald Lee Demeter, 25 Haziran 1935’te Oklahoma City’de, bir resim müteahhidi olan Lewis Demeter ve eşi Ailene’nin dört çocuğundan biri olarak doğdu.

Don, eyalet şampiyonası lise takımında dış sahada oynadı. Dindar bir Baptist, Oklahoma Baptist Üniversitesi tarafından atletik bir burs teklif edildi, ancak 1953’te Brooklyn Dodgers’ın organizasyonuyla 800 $ bonus (bugün yaklaşık 8,300 $’a eşdeğer) için imzalamayı reddetti.

Demeter, Dodgers’ın geniş çiftlik sisteminde yavaş yavaş ilerledi ve sonunda, Texas Ligi’nin Fort Worth Cats için 41 ev koşusuna çıktıktan sonra Eylül 1956’da Brooklyn tarafından çağrıldı.

Büyük ligdeki ilk maçında Ebbets Field’da St. Louis Cardinals ile karşı karşıya kalan Demeter, olağanüstü sol bek Vinegar Bend Mizell tarafından atılan üç vuruşta vurdu.

The News-Star’a “Brooklyn üniforması giydiğim için çok heyecanlandım” dedi. “Kendimi sallayarak ve topu kaçırarak utandırmak istemedim. O gecenin çoğunu bir daha vurursam sallanacağımı düşünerek geçirdim. ”

Ertesi gün, Demeter bir kez daha çimdik atarak Cards’ın solcu Don Liddle’ından bir sayı attı. “Zaten cennette olduğumu sanıyordum” diye hatırladı.

Demeter’in ikinci ligde bir baş belası olarak ünü, kulüp binasında usulüne uygun olarak not edildi.

1999’da Oklahoma gazetesine verdiği demeçte, “Oyunun sonunda geldiğimde,” dedi, “oradaki bazı muhabirler kara tahtaya, ‘Demeter – Ruth’un 59 arkasında. ‘”

Ancak Dodgers’a kalıcı bir terfi kazanmaya hazır görülmedi. Demeter 1957’de küçüklere geri döndü ve 1958 sezonunu küçük ligler ve Dodgers arasında böldü.

Snider, Dodgers’ın 1959 şampiyonluk sezonunda hâlâ üretken bir vurucuydu, ancak dizinden sakatlandı ve zamanın bir bölümünde sağ sahada oynadı ve Demeter’e Coliseum’un kavernöz orta sahasında gezinme şansı verdi.

Dodgers, Phillies ve Tigers ile geçirdiği zamanın ardından Demeter, Boston Red Sox ve Cleveland Indians için oynadı. 1967 sezonundan sonra emekli oldu. 265 kariyer vuruş ortalaması.

Ölümü torunu Cole Cleveland tarafından doğrulanan Demeter’den eşi Betty (Madole) Demeter hayatta; bir oğul, Russ; kızı Jill Cleveland; kız kardeşleri Betty Ragan ve Delores Mohr; ve birçok torun ve torun torunu. Küçük liglerde oynayan oğlu Todd, 1996 yılında kanserden öldü.

Beyzbolu bıraktıktan sonra, Demeter bir havuz kurulum işine sahipti. Daha sonraki yıllarda, Oklahoma City’deki Grace Community Baptist Kilisesi’nin kurucusu ve uzun süredir papazıydı.

Eylül 2014’te, Dodgers’ın uzun süredir devam eden menajeri Tommy Lasorda, Dodgers’ın RedHawks of Pacific Coast League’in bir parçası haline geldiğini işaretlemek için Oklahoma City’ye geldi, Oklahoman tarafından Demeter’i “baştan sona bir Dodger” olarak nitelendirdi. ”

Lasorda, “O artık bir vaiz, insanların ruhlarını kurtarmaya yardım eden biri” diye ekledi. “Yapmaya çalıştığım, insanları diğer takımlara kök salmaktan kurtarmak. ”