Galaksimizde 70’den Fazla ‘Yetim Gezegen’ Keşfedildi

Don kishot

New member
süratle gelişen teknolojinin hiç olmadığı kadar büyük bir süratle gelişmesi, uzay çağında yaşadığımızı giderek daha da fazla hissettiriyor. Komşu gezegenimiz Mars’ta fotoğraflar çektiğimiz ve öte gezegenlerden haber getirmek için uzay araçları yolladığımız bu enteresan devirde rekor kıran yeni bir keşif daha yapıldı. Çarşamba günü Nature Astronomy isimli bir mecmuada yayınlanan makale, Samanyolu Galaksisi’nde 70’den çok yeni yetim gezegen keşfedildiğini paylaştı.

Akrep (Scorpius) ve Yılancı (Ophiuchus) takımyıldızlarında keşfedilen ve sayısı 70’in üzerinde olduğu iddia edilen yetim gezegenlerin Jupiter kadar büyük kütlelere sahip oldukları düşünülüyor. Pekala, nedir bu ‘yetim gezegenler’? Yetim gezegenler, Güneş Sistemi’miz üzere rastgele bir yıldız sistemine sahip olmayan ve cihanda bir nevi başıboş dolaşan gezegenler. Yıldız üzere aydınlatıcı bir ışık kaynağına yakın olmadıkları için tespit edilmeleri de bir çok sıkıntı. Fakat 20 yıllık bir çalışmanın kararında rekor kıran bu yeni keşif yapılabildi.

Yalnızca Samanyolu Galaksisi’nde milyarlarca başıboş galaksi var:

Fransa’daki Bordeaux Astrofizik Laboratuvarı’nda astronom olan Núria Miret-Roig ve Avusturya’da Viyana Üniversitesi’ndeki araştırma takımı, Avrupa Uzay Ajansı’nın 20 yıllık müşahede bilgilerinden yola çıkarak geçtiğimiz birkaç milyon yıl evvel oluştuğu kestirim edilen yetim gezegenlerden gelen ‘ısı belirtileri’ yardımıyla bu keşfi yapabildi. Her ne kadar keşfedilen bu yetim gezegenler kümesi şu ana kadarki en çok sayıya sahip olsa da sadece bizim galaksimiz içerisinde başıboş dolaşan milyarlarca gezegen olduğu varsayım ediliyor.

Avrupa Güney Gözlemevi (ESO), bu keşifler yardımıyla yetim gezegenlerin oluşum süreci hakkında kayda paha bilgiler elde edilebileceğini belirtiyor. Oluşum süreçleri hakkında çeşitli teoriler olsa da en çok öne çıkan senaryo, bu gezegenlerin bir yıldız etrafında oluşup sonrasındasında çarpışmalar yahut öbür cisimlerin çekim kuvvetleri kararında yörüngelerinin dışına çıktığına işaret ediyor.