Franz Mohr, Yıldızlara Piyano Akortçusu, 94 Yaşında Öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Steinway & Sons’un baş konser teknisyeni olarak çalıştığı 24 yılda, önemli piyanoların mekaniğine ve onları çalanların devalarına bir müzisyenin zihniyetini getiren Franz Mohr, Mart ayında vefat etti. 28, yaşadığı Long Island’daki Lynbrook, NY’deki evinde. 94 yaşındaydı.

Steinway’deki restorasyon ve müşteri hizmetleri müdürü oğlu Michael ölümü doğruladı.

Bay Mohr 1990’da “Carnegie Hall’da herkesten daha çok oynuyorum” dedi, “ama seyircim yok.”

Bazen bir konser sırasında bir tel kopabilir veya bir pedalın ayarlanması gerekebilir ve bir anlığına ilgi odağı haline gelirdi. Ama çalışmalarının çoğunu o ünlü sahnede ve dünyanın her yerindeki diğer sahnelerde tek başına yaptı. Bir piyanistle bir resital için dokuz fitlik bir grand deniyordu – aletlerine uzanıp, bir akort pimini küçük bir bükülme ya da bir çekici hafifçe traş ederek küçük ayarlamalar yapmaya başlayana kadar.

Yıllarca piyanistlerin gittiği yere gitti. Vladimir Horowitz 1980’lerde Rusya’ya gittiğinde, Bay Mohr, Horowitz’in en sevdiği Steinway gibi onunla birlikte seyahat etti. Bay Mohr, Van Cliburn 1975’te Başkan Gerald R. Ford için oynadığı sırada Beyaz Saray’da ev görüşmeleri yaptı ve 1987’de, Mikhail S. Gorbaçov Başkan Ronald Reagan ile silah kontrolü görüşmeleri için Washington’dayken.

Bay. Gorbaçov’un karısı Raisa, Cliburn’ün kendisini ünlü yapan parçalardan birini – Çaykovski’nin 1 Nolu Piyano Konçertosu – çalmasını istedi ama orkestra yoktu. Bunun yerine, Cliburn biraz Chopin çaldı ve bir encore olarak Rus melodisi “Moscow Nights”ı çalıp söyledi.

“Van Cliburn’ün bir anda sadece müziği değil tüm kelimeleri hatırlamasına şaşırdım,” diye anımsıyor Bay Mohr, “My Life with the Great Piyanist” Edith Schaeffer (1992) ile birlikte. “Ruslar az önce eridi.”

Ayrıca icracıların kişisel piyanolarına da katıldı. Dairesi, Steinway’in Manhattan showroomunun eski konumuna ve Bay Mohr’un Batı 57. Cadde’deki ana üssüne bir bloktan daha az mesafede olan piyanist Gary Graffman, bir sorun ortaya çıktığında Bay Mohr’un hemen geleceğini hatırladı.

Bir röportajda Bay Graffman, “İpleri kırdığım için gelirse, ipleri değiştirir” dedi. Ancak daha kapsamlı bir çalışmaya ihtiyaç duyulursa – örneğin Bay Graffman’ın neredeyse sürekli çalışması çekiçleri aşındırdıysa ve yeni çekiçlerin takılması gerekseydi – “piyanonun içini çıkarır ve yarım blok Steinway’e taşırdı. bodrum. Üzerinde çalışacak ve geri getirecekti. ” (Bay Mohr’un kaldırdığı ve sokağın aşağısına indirdiği birim, anahtar ve hareket tertibatı olarak bilinir, 88 tuşun tümünün ve bir piyanistin dokunuşuna tepki veren, çekiçleri tellere süren parçaların şaşırtıcı bir kombinasyonu.)

Franz Mohr, 17 Eylül 1927’de Almanya’nın Nörvenich kentinde bir posta işçisi olan Jakob Mohr ve Christina (Leylek) Mohr’un oğlu olarak doğdu. Çocukken aile yakınlardaki Düren’e taşındı; 1944’te gençken bir hava saldırısından sağ kurtuldu.

Müzikle ilgisi piyanoyla değil, viyola ve kemanla başladı. Köln ve Detmold’daki akademilerde okudu ve 20’li yaşlarında Alman dans gruplarında gitar ve mandolin çaldı.

Bir gece Dixieland müziği çalarken dans pistinde bir kadın gördü. Anılarında, “Onu görür görmez aşık oldum ve arkadaşlarıma ‘İşte evleneceğim kız bu’ dedim” dedi. Adı Elisabeth Zillikens’di ve 1954’te evlendiler. Oğlu Michael’ın yanı sıra, kızı Ellen gibi, oğlu da ondan kurtuldu; yedi torun; ve üç torun çocuğu. Başka bir oğlu olan Peter, 2019’da öldü.

Tendinitis, Bay Mohr’u 20’li yaşlarındayken performanstan vazgeçmeye zorladı, dedi oğlu ve piyano üreticisi Ibach’ın bir ismine cevap vererek piyanolara yöneldi. bu da çıraklığa yol açtı. 1962’de başka bir reklam onu Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderdi.

Steinway’in New York’ta piyano teknisyenleri aradığı söylendi. Dindar bir kilise müdavimi olarak, Queens, Elmhurst’te Almanca konuşan bir Baptist kilisesiyle bağlantı kurmuştu ve bu ona ismi gösteren bir bağlantı kurmuştu. Steinway ile temasa geçti ve kısa süre sonra şirketin baş konser teknisyeni William Hupfer’ın asistanı olarak işe alındı.

Çok geçmeden, kayıt yapmak için New York’a gelen ünlü eksantrik Kanadalı piyanist Glenn Gould gibi yıldızları akort etmeye başladı. (Toronto’da Gould, 2020’de ölen başka bir tuner Verne Edquist’e güveniyordu.)

Bay Mohr, kayıt stüdyosunda sadece piyano üzerinde çalışmakla kalmadı, aynı zamanda Gould ile New York’u dolaştı. Bay Mohr anılarında “Lincoln Town arabalarını severdi” diye yazdı. “Süreceği tek şey bu. Daha önce bana şöyle dedi: ‘Franz, gelecek yılın modelinin iki santim daha kısa olacağını öğrendim. Ne yaptım biliyor musun? Bu yıl iki Town Cars aldım.”

1968’de Steinway’in baş konser teknisyeni olarak Bay Hupfer’in yerine geçti. Bu iş onu, sanatçıların konserden önce deneyebilecekleri piyano filosunun bekçisi yaptı. Steinway’s West 57th Street bodrum katında. En rahat ettikleri piyanoyu seçebilirlerdi, ancak sınırsız olan piyanolar vardı – örneğin Horowitz’in favorisi.

Bazen, belki göz kırparak, Bay Mohr piyanistlerin denemesine izin verirdi.

“Horowitz’in piyanosunu tüy kadar hafif ve muazzam bir ses aralığına sahip olacak şekilde düzenlerdi,” diye hatırlıyor piyanist Misha Dichter. “Franz’ı Steinway bodrumunda gördüğümde, bir köşeye park edilmiş o piyanoyu denemek isterdim. Gizlice omzunun üzerinden bakar ve sonra bana onay verirdi. Bir Lamborghini başlatmak gibiydi.”

1992’de emekli olan Bay Mohr, 1990’da, Yale’deki bir resitalden önce Arthur Rubinstein’ın piyanosunu ilk kez akort ettiğini ve tuşları temizlediğini söyledi. Sonra gururla Rubinstein’a yaptıklarını anlattı.

“Genç adam,” dedi Rubinstein, seyirciler zaten koltuklarındayken kanatlarda dururken, “bilmiyordunuz, ama kimse benim için anahtarları temizlemiyor. Bu onları çok kaygan yapıyor.”

Bay Mohr, ışıklar kapanmadan önce anahtarları yapıştıracak bir şey bulması ve hızlı bir şekilde bulması gerekiyordu. Sahne arkasında eline geçen en yapışkan şey saç spreyiydi. “pssst yukarı, pssst aşağı gittim” dedi. “İzleyici güldü. Ama onu sevdi.”