Film Yıldızlarının Portrelerini Çeken Douglas Kirkland 88 yaşında hayatını kaybetti

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Konuları arasında ipek çarşafa sarılı Marilyn Monroe ve Paris’teki atölyesinde Coco Chanel’in yer aldığı foto muhabiri ve portre sanatçısı Douglas Kirkland, 2 Ekim’de Los Angeles’ın Hollywood Hills semtindeki evinde öldü. 88 yaşındaydı.

Eşi ve menajeri Francoise (Kemmel-Coulter) Kirkland, ölümü doğruladı, ancak bir neden belirtmedi.

60 yılı aşkın bir süredir, Bay Kirkland, önce Look and Life dergilerinde, ardından çeşitli dergilerde, Hollywood stüdyolarında ve reklam ajanslarında serbest çalışan olarak önde gelen ünlü bir fotoğrafçıydı. Kibar ve coşkulu – can sıkıcı bir paparazzi değildi – Bay Kirkland, yıldızların evlerine, otel odalarına ve film setlerine hoş geldiniz.

Bay Kirkland ile New York ve Newsweek dergilerinde görüntü yönetmeni olarak çalışan Karen Mullarkey, uzun boylu, gösterişli Bay Kirkland’in “büyülü bir niteliğe sahip olduğunu” söyledi. “İnsanları rahatlatmak için bir yolu vardı – çok hevesliydi.” New York’un bir sayısı için Kathy Ireland’a bir demet şakayık getirdiğini ve Bayan Ireland’ın fotoğrafını çekerken Bayan Mullarkey onun şöyle dediğini duydu: “Onları okşayın! Onları öp! Onlar senin erkek arkadaşın!”

Bay Kirkland, Look için çekim yapmakla görevlendirildiği Elizabeth Taylor’a “Bu dergide yeniyim” dedi. “Fotoğrafını çekmeme izin verirsen benim için ne anlama geleceğini hayal edebiliyor musun?” Kredi… Douglas Kirkland

1961’de, Look’a katıldıktan bir yıl sonra, Bay Kirkland iki dramatik karşılaşma yaşadı. İlk olarak, o zamanlar dünyanın en büyük yıldızlarından biri olan Elizabeth Taylor ile röportaj için bir muhabir olan Jack Hamilton’a Las Vegas’a eşlik etti. Üçü bir araya geldiğinde, Bayan Taylor, konuşacağını ama fotoğraf çekmek için oturmayacağını söyledi.

Röportajdan sonra Bay Kirkland, 2021’de Vintage News Daily web sitesine hatırlattı, onu kendisi için poz vermeye ikna etmeye çalıştı. Elini tuttu ve şöyle dedi: “Bu dergide yeniyim. Fotoğrafını çekmeme izin verirsen benim için ne anlama geleceğini hayal edebiliyor musun?”

“Elini bırakmadım; Daha sonra kokusunu duyabileceğim jungle gardenya parfümü sürdü,” diye devam etti. “Bir süre düşündü ve ‘Yarın akşam 8’de gel’ dedi”

Bay Kirkland, Marilyn Monroe’nun fotoğrafını çekmek için balkona tünedi. Kredi… Douglas Kirkland
Yüzü hariç her şeyi çarşafın içinde saklayarak ve yastığa sarılarak kendini yönetiyor gibiydi. Kredi… Douglas Kirkland

Sonuç – Bayan Taylor’ın sarı ceketli, muhteşem elmas küpeler takan bir resmi – Look’un 15 Ağustos 1961 tarihli sayısının kapağında yer aldı.

O yılın ilerleyen saatlerinde Look, Bay Kirkland’ı Bayan Monroe’nun fotoğrafını çekmek için Los Angeles’a gönderdi. Evinde buluştular ve ona çekim için ne istediğini söyledi: beyaz ipek bir çarşaf, Frank Sinatra kayıtları ve Dom Perignon Şampanya.

Dört gün sonra bir stüdyoda buluştuklarında, bir bornozdan sıyrıldı ve bir yatağa girdi, kendini bir çarşafa sardı ve çekimin bir kısmı için kendisinin üstündeki bir balkona tünemiş olan Bay Kirkland’a poz verdi. Görünüşe göre, neşe gibi görünen bir şekilde kendini yönetiyordu. Yastığa sarıldı, yüzü hariç her şeyi çarşafa sakladı ve kameraya arkasını döndü.

Bay Kirkland, 2012’de “CBS This Morning” ile yaptığı bir röportajda “Teknik olarak her şeye sahiptim” dedi. “Benim Hasselblad – tıkla, tıkla, tıkla – ama bu görüntüleri asıl yaratan Marilyn Monroe’ydu.”

Ann-Margret, 1971’de Las Vegas’ta. Kredi… Douglas Kirkland

Luca Severi’nin yönettiği 2020 tarihli “That Click: The Legendary Photography of Douglas Kirkland” adlı belgeseldeki çekimi hatırladı: “Yastığın temsil ettiği şey, onun bir erkeğe yapmak istediği şeydir ve ben orada olabilirdim ve yastık oldu. Ama fotoğraf çekmeye devam etmeyi seçtim, çünkü Douglas Kirkland gerçekte böyledir.”

Look, derginin içindeki Monroe resimlerinden yalnızca birini kullandı, ancak Bay Kirkland bunların çoğunu 2012 yılında “Marilyn ile: Bir Akşam/1961” adlı kitabında topladı. Diğer fotoğraf kitapları arasında “Işık Yılları: Yıldızların Arasında 3 Yıl Fotoğrafçılığı” (1989), “İkonlar” (1993) ve “Efsaneler” (1999) sayılabilir.

Look and Life’da ve ardından set fotoğrafçısı olarak Bay Kirkland, aralarında “Butch Cassidy and the Sundance Kid”, “2001: A Space Odyssey”, “Fiddler on the Fiddler” da dahil olmak üzere 100’den fazla filmin çekimleri sırasında fotoğraf çekti. Roof”, “Sophie’s Choice”, “Rain Man” ve “Moulin Rouge!” ile başlayan birkaç Baz Luhrmann filmi. Bay Luhrmann, “That Click”te Bay Kirkland’ın fotoğrafçılığının “sinemanın romantizmini yakaladığını” söyledi.

1972’de Roma’da Sophia Loren. Kredi… Douglas Kirkland

Kariyeri, konularının gazeteciler tarafından erişilebilir olduğu bir zamanda başladı ve yıldızların ve onların işleyicilerinin medya üzerinde daha fazla güç uyguladığı bir zamana kadar devam etti. 1990’da The New York Times’a “60’larda, kameranın gerçeği ortaya çıkarmasına izin verme fikri vardı” dedi. “Bugün, daha çok ‘Bu Gece Eğlence’ gibi.”

Douglas Morley Kirkland, 16 Ağustos 1934’te Toronto’da doğdu ve 3 yaşından itibaren Fort Erie, Ontario’da büyüdü. Babası Morley’nin ısmarlama erkek kıyafetleri yaptığı bir dükkânı vardı ve annesi Evelyn (Reid) Kirkland, kitapları dükkânda tuttu.

İlk fotoğrafını küçük bir çocukken Brownie kamerasıyla çekti: Ailesi Noel Günü evlerinin ön kapısında duruyordu. 14 yaşına geldiğinde düğün fotoğrafları çekiyordu. Liseden sonra New York Fotoğraf Enstitüsü’nde okudu ve ardından iki yerel gazete için çalıştığı Kanada’ya döndü ve ardından ticari bir fotoğrafçı olarak çalışmak üzere Richmond, Va.’ye taşındı.

1962’de Bay Kirkland, Paris’te tasarımcı Coco Chanel ile üç hafta geçirdi. Kredi… Douglas Kirkland

Oradayken, iş arayan etkili moda fotoğrafçısı Irving Penn’e üç mektup yazdı. 1957’de Bay Penn onu asistanı olarak işe aldı.

2017’de American Society of Media Photographers’a verdiği röportajda, “Haftada 50 dolar maaş alıyordum ve o günlerde New York’ta bile çok basit değildi” dedi. “Fakat Penn’le birlikteydim ve çabucak öğreniyordum. ”

1960 yılında Look’a katıldı. Dergi 1971’de, Life tarafından işe alındığında kapanana kadar orada kaldı, ertesi yıl haftalık yayınını durdurana kadar orada kaldı. Kariyerinin geri kalanında Time, Paris Match, Sports Illustrated, Town & Country ve diğer dergilerde çalışan serbest yazardı.

Sinema setlerindeki fotoğraf çalışmaları nedeniyle 2011 yılında Amerikan Görüntü Yönetmenleri Derneği Başkanları Ödülü’nü aldı. Ertesi yıl, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından aralarında George Clooney, Brad Pitt, Meryl Streep ve Glenn Close’un da bulunduğu dört oyunculuk kategorisinde Oscar adaylarının bir dizi resmi portrelerini oluşturması için görevlendirildi.

İçlerinden biri olan Michelle Williams, “My Week with Marilyn”de Ms. Monroe rolüyle aday gösterilmişti. “That Click” adlı belgeselde, yarım yüzyıl önce Bayan Monroe’nun fotoğrafını çeken aynı adam tarafından fotoğraflanmanın dokunaklı bir deneyim olduğunu söyledi.

“Böyle bir durumu asla hayal edemezdim” dedi.

Bay Kirkland, 2009’da Los Angeles’taki Annenberg Fotoğraf Alanı’ndaki çalışmalarından örneklerle. Kredi… Gabriel Bouys/Agence France-Presse — Getty Images

Karısına ek olarak, Bay Kirkland, oğlu Mark ve kızları Karen Kirkland ve Lisa Kirkland Gadway tarafından Marian Perry ile boşanmayla sonuçlanan evliliğinden hayatta kaldı; beş torun; ve bir torun torunu.

Ağustos 1962’de Bay Kirkland, Look için Paris’te Coco Chanel ile üç hafta geçirdi. İlk başta ona karşı temkinli davrandı, sadece kendi tasarladığı kıyafetleri çekmesine izin verdi, kendisini değil. Ama ona ilk baskı setini gösterdikten sonra, geri adım attı ve onu çalışırken gözlemlemesine izin verdi – her zaman bir sınır içinde ve genellikle asasıyla çevriliydi. Oradaki son gününde, Versay Sarayı’na gitmelerini önerdi. Sarayın bahçelerinde tek başına yürürken son bir fotoğrafını çekti.

Kirkland 2015’te The Guardian’a şunları söyledi: “Ağustos olmasına rağmen hava soğuktu ve yağmur yağmaya başladı, bu yüzden ona yağmurluğumu verdim. Sık sık oraya gitmeyi sevdiğini, çünkü bu ona eski Fransız kültürünün büyüklüğü ile çevriliyken zamanda kaybolma fırsatı verdiğini söyledi.