Famed Sister Act’in Sık Baş Şarkıcısı Anita Pointer 74 Yaşında Öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
1970’ler ve 80’lerde aile grubu Pointer Sisters’ın birçok hitinde tatlı ve bazen şehvetli baş vokalist olan Anita Pointer, Cumartesi günü California, Beverly Hills’deki evinde öldü. 74 yaşındaydı.

Gazeteci Roger Neal, sebebinin kanser olduğunu söyledi.

Pointer Sisters, pop tarihinde Ronette’lerin doo-wop masumiyeti ile Destiny’s Child’ın stilettoed kız gücü arasında bir orta noktayı işgal etti.

Anita’nın sesinin bunda çok etkisi oldu. Pekmez hızı ve tadıyla şarkı söyledi. Virtüoziteye güzel bir şekilde tınlamasını emretmesine rağmen, ezici bir ses çıkarmayacak kadar yumuşak şarkı söyleme eğilimindeydi. 1981’de pop listelerinde 2 numaraya yükselen yumuşak odaklı bir müzik görüntüsüne sahip bir aşk şarkısı “Slow Hand”de Anita cooed yaptı.

O şarkıda ve diğerlerinde baş vokalleri söylediğinde, kız kardeşleri yedekte melodik bir dize sağladılar ve kadınlar, 70’lerin harika sesini bir berber dörtlüsü gibi benzer hatlarda yapılandırarak sık sık uyum sağladılar.

Grup dört Pointer Sisters – Anita, Ruth, Bonnie ve June – ile başladı ve Bonnie 1977’de solo kariyerine devam etmek için ayrıldığında üçlü oldu. ilk albümü “The Pointer Sisters”tan (1973) büyük çıkış yapan “Yes We Can Can”. O yıl listelerde 11. sıraya ulaştı.

Şarkıyı canlı seslendiren Anita, dişlek bir gülümsemeyle, babasının vaazını duymaktan öğrenilmiş olabilecek ciddi, yalvaran bir tonla söyledi.

Pointer Sisters’ın “How Long (Betcha’ Got A Chick On The Side)” (1975) gibi erken dönem müziklerinden bazıları hızlı tempolu ve korkak olabilirdi, ancak grubun sesinin antik yönü kasıtlıydı. Pointer kadınları, 1940’larda kilisede giyilebilecek ikinci el kıyafetler giyerek performans sergilediler ve hatta bazen gardıroplarını annelerinin kilise arkadaşlarından aldılar.

Anita ve Bonnie tarafından yazılan 1974 tarihli “Fairytale” şarkısıyla, bir ikili veya grup kategorisindeki en iyi country vokal performansında, zamanın Siyahi bir grubu için alışılmadık bir şekilde ilk Grammy’lerini kazandılar.

1986’da aile grubunun dışında çalışan Anita, country şarkıcısı Earl Thomas Conley ile yaptığı düetle nadir görülen bir çapraz hit elde etti, “Too Many Times.” İkili, şarkıyı Bay Conley için beklenmedik bir mekanda seslendirdi: R&B televizyon programı “Soul Train”.

Pointer Sisters, Bonnie gruptan ayrıldığında yeni bir rota çizdi. Listelerde 2 numaraya yükselen Bruce Springsteen’in “Fire” şarkısının 1978 yorumu geçiş niteliğindeydi: eski moda honky-tonk piyano dizeleri, ancak baş vokalist olarak Anita’nın alçak sesinin daha boğuk, daha seksi bir yönüne eğilmesi.

1982’de grup, “I’m So Excited” ile büyük ölçüde yeni bir tarza ulaştı. Ana vokalde Anita, “gecenin o zevkleri” hakkında “buraya gel” sözlerini söylerken kulağa neşeli geliyordu ve grup, buna uygun müstehcen bir müzik görüntüsüyle çıktı. Şarkı, Hot 100 listesinde 40 hafta kaldı.

Anita, Pointer Sisters’ın diğer hitlerinde yedek şarkı söyledi; June, 1985’te ikili veya grup pop performansı Grammy kazanan “Jump (For My Love)”da ve Ruth, iki kişilik vokal düzenlemesini kazanan “Automatic”te başroldeydi. o yılki törende veya daha fazla ses ödülü.

Anita, 2015’te YouTube’da kariyeri hakkında yayınlanan bir tartışmada, “Bu, görmekten her zaman nefret edeceğim bir şeydi – birinin diğer kişiyi alt etmeye çalışması,” dedi. “Herkes elinden gelenin en iyisini yaptı. Hiçbir zaman sahnede yarışıyormuşuz gibi hissetmedim.”

Anita Marie Pointer 23 Ocak 1948’de California, Oakland’da doğdu. Babası Rahip Elton Pointer ve annesi Sarah Elizabeth Silas Pointer küçük bir cemaatte hizmet ediyordu. Altı Pointer çocuğu, çocuklukları boyunca koroda şarkı söylediler ve kızların kendi gruplarını oluşturduklarında uyum sağlamalarına yardımcı olacak ses eğitimi aldılar.

Elton ve Sarah, Arkansas’tan geldiler ve Anita, büyükanne ve büyükbabasının beşinci, yedinci ve 10. sınıflara gittiği Prescott kasabasındaki evine aşık oldu. Irksal olarak ayrılmış bir okula gitti, sinema salonunun balkonunda oturmaya zorlandı ve evvel para için pamuk topladı.

1965 yılında Oakland Teknik Lisesi’nden mezun oldu ve meşru sekreter olarak işe alındı. 1968’de Bonnie ve June’u San Francisco’da bir kalabalığa şarkı söylerken gördü. 2015’te Collector’s Weekly’ye “Kaybettim,” dedi. “O seyircide oturdum, ağladım ve şarkıya eşlik ettim. Ertesi gün işten ayrıldım. ‘Şarkı söylemeliyim!’ dedim.”

Kız kardeşler kısa süre sonra Tac Mahal gibi San Francisco bölgesindeki müzisyenler için bir yedek grup haline geldi. Evvel, desteklemeleri gereken bir müzikal gösteriyi sahneleme konusunda uyarıldılar. Kendi müziklerini kaydetmeye başladılar.

Anita, müziğe ek olarak, kölelik, ayrımcılık ve ırkçı karikatür eserleri de dahil olmak üzere, Siyah Amerikan tarihini gösteren kayda değer bir nesne koleksiyonu topladı.

Collector’s Weekly’ye konuşan Pointer, “Bu bana herkesin sizi sevmediğini ve onlara haksız olduklarını kanıtlamanız gerektiğini hatırlattı.” “Sen bir soytarı değilsin. Sanatçılar Siyahları aşağılayıcı bir şekilde tasvir etmeye çalıştı ama bence büyük dudaklar ve büyük patikler güzel.”

Bayan Pointer’ın iki evliliği de boşanmayla sonuçlandı. İlk evliliğinden olan kızı Jada 2003 yılında kanserden öldü. June 2006’da öldü ve Bonnie 2020’de öldü. Bayan Pointer’ı kız kardeşi Ruth yaşattı; erkek kardeşleri Aaron ve Fritz; ve bir torun.

Bayan Pointer yaşlandıkça eski müziğine olan sevgisinden asla vazgeçmedi, onu arabasında patlattı ve ona eşlik etti. Grup, 21. yüzyıla kadar iyi performans göstermeye devam etti.

Bayan Pointer 2007’de Fransız Metro News kanalına “Bu kaba bir gösteri değil, bu yüzden büyükanneni ve çocukları getirebilirsin” dedi. “Yüzlerine korse takmayacaklar.”