En Çok Satanlar Kitabını Yazan İtfaiyeci Dennis Smith 81 Yaşında Öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Kendini ünlü bir New York Şehri itfaiyecisine, cesur bir en çok satan yazara ve meslektaşlarının ve halkın güvenliği için önde gelen bir koruyucuya dönüştüren genç bir cehennem ve lise terki olan Dennis Smith, Cuma günü Venedik’te öldü, Fla. 81 yaşındaydı.

Oğlu Sean Smith, Gulf Coast kentindeki bir hastanede ölümünün Covid-19 komplikasyonlarından kaynaklandığını söyledi.

Sempatik bir yargıç ona bir alternatif teklif ettiğinde, çocuk suçlu olarak hapse girdi: Orduya katılın. Hava Kuvvetlerine katıldı, üç yıl sonra New York’a döndü ve İtfaiye Departmanına katıldı.

Geceleri lisans ve yüksek lisans dereceleri alırken, edebi kariyeri, bir dergi editörünün, The New York Times Book Review’da yayınlanan, yazar Joyce Carol Oates’in William Butler Yeats’i evrensel olarak nitelendirmesine karşı çıkan, Bay Smith’in bilgili bir mektubunu okumasıyla başladı. İrlandalı – şair. Editör, mektubun kendisini edebiyat eleştirmeni ya da kamusal entelektüel olarak değil de Bronx itfaiyecisi olarak tanımlayan Dennis E. Smith tarafından imzalandığını öğrenince hayrete düştü.

Editörün müdahalesi, şehrin en yoğun itfaiyesinin bir tarihçesi olan 16 kitaptan ilki olan “Report from Engine Co. 82” (1972) için bir sözleşme yapılmasına yardımcı oldu. Kitap yaklaşık üç milyon kopya sattı, Bay Smith’i mesleğinin bir şampiyonu olarak yüceltti ve sayısız erkek ve kadına itfaiyeci olmaları için ilham verdi.

Anatole Broyard, Times kitap incelemesinde, “Yazarın gururu açıkça yazılarından değil, itfaiyeci olarak işinden geliyor – Ulusal Güvenlik Konseyi’ne göre en tehlikeli iş,” dedi. “Kişinin kitap yazmakla aldığı risk -ve size bunun en tehlikeli meslek olduğunu söyleyenler var- ona görece küçük görünmelidir. Biri onu almaya devam edeceğini umuyor. ”

Bay Smith’in kitaplarından biri, 2001 yılında Dünya Ticaret Merkezi’ne yapılan saldırıdan sonra itfaiyecilerin çalışmalarına odaklandı.

Yaptı. “Sıfırdan Gelen Rapor: Dünya Ticaret Merkezindeki Kurtarma Çabalarının Öyküsü” (2002), The Times’ın en çok satanlar listesinde 2. sıradaydı.

Bay Smith bir Rönesans itfaiyecisiydi.

Sekiz müzik aleti çaldı; 1976’da Firehouse dergisini kurdu (ve 1991’de sattı ve 7 milyon dolar kazandı); New York Şehri İtfaiye Müzesi’nin kurucu başkanıydı ve SoHo’daki Engine Company 30 itfaiye evinin site haline getirilmesinde etkiliydi;Manhattan’dan Güney Bronx’a taşınan Kips Bay Erkek ve Kız Kulübü’nün başkanı ve başkanıydı; ve New York Sanat Akademisi’nin başkanıydı.

İtfaiyecilerin yaralanmalarını ve ölümlerini önlemeye odaklanan Uluslararası İtfaiye Şefleri Birliği’nin Near Miss görev gücünün ilk başkanıydı ve Kongre İtfaiye Hizmetleri Enstitüsü ile Ulusal İtfaiye Akademisi ve New York İtfaiye Departmanından ödüller kazandı.

Dennis Edward Smith, 9 Eylül 1940’ta Brooklyn’in Bedford-Stuyvesant bölümünde doğdu. Manhattan’ın Doğu 50’lerinde, Sidney Kingsley’nin “Çıkmaz Sonu” adlı oyununa ilham veren İrlandalı ve İtalyan bir mahalle olduğunda büyüdü. ”

İskoçyalı bir göçmen olan babası John, Dennis 2 yaşındayken akıl hastanesine gönderildi. Annesi Mary (Hogan) Smith bir telefon operatörüydü ve iki oğlunu desteklemek için yakınlardaki Sutton Place’deki çamaşırhaneleri aldı ve daireleri temizledi. aile refaha gitti.

Annesi kitap sevgisini aşılayan katı bir disiplinliydi. The Times’ın bir profilinin belirttiği gibi, “50’lerde Doğu Yakası’nda yoksul ve İrlandalıyken büyürken, rahibelerin size asla doktor ya da avukat olmanızı söylemediği dar görüşlü okullara gitti – Birleşik Devletler Başkanı Devletler belki, ama o değilse, o zaman bir polis ya da itfaiyeci. ”

Çocukluğu hakkında “Mary için Bir Şarkı: İrlandalı-Amerikalı Bir Hafıza” (1999) yazdı.

İlk yılında 15 yaşında Bronx’taki Kardinal Hays Lisesi’nden ayrıldı; çiçek dağıttı ama aynı zamanda çalıntı arabalara binip Harlem’de eroin satın aldı. Queens’deki bir arbede sırasında tutuklandıktan sonra, ceza yargıcı ve ciddi bir erkek kulübü danışmanı tarafından kendisinden kurtarıldı.

Nevada’da Hava Kuvvetleri radar operatörü olarak görev yaptı, döndü ve 1963’te İtfaiye Departmanına katıldı. Bir Queens itfaiyesine atandı ve 1966’da Bronx yanarken Morrisania’daki Engine Company 82’ye transfer edildi. Daha sonra ailesiyle birlikte Orange County, NY banliyösüne taşındı.

Sonunda bir topluluk kolejinde öğretmenlik yapabileceğini düşünerek, 1970 yılında New York Üniversitesi’nden İngilizce lisans derecesi ve iki yıl sonra N. Y. U.’dan iletişim alanında yüksek lisans derecesi aldı. Hâlâ yarı zamanlı bir öğrenciyken, tam zamanlı bir itfaiyeci olarak çalışırken, The Times Book Review’a, Bayan Oates’in Yeats’i evrensel bir şair olarak tanımlamasına meydan okuyan bir mektup yazdı.

“Lütfen unutmayın,” diye yazdı Bay Smith, “yazılarının kanıtladığı gibi, şairin önce İrlandalı olduğunu. ”

Dolambaçlı yollardan McCall’s dergisindeki bir editörle temasa geçti, bir New Yorker röportajında yer aldı, True dergisi için 1.500 dolara bir makale yazması için görevlendirildi ve Engine Company 82 üzerine önerdiği kitap için 30.000 dolar avans aldı.

1962’de Patricia Kearney ile olan evliliği 1985’te boşanmayla sonuçlandı. Oğulları Sean’a ek olarak, Brendan ve Dennis adında iki oğlu daha var; iki kızı, Deirdre Smith-Wisniewski ve Aislinn Falzarano; ve 11 torun.

1981’e kadar departmanda kaldı ve 2001’de aylarca temizlik için çalıştığı Dünya Ticaret Merkezi saldırısından sonra gönüllü olarak geri döndü. İtfaiyeci arkadaşı Lee Ielpi’nin oğlunun cesedinin alınmasına yardım etti, o Aralık ayında ve daha sonra kanser ve akciğer hastalığına yakalandı, bu da ailesinin bölgede soluduğu toza atfedildi.

Bay Smith, 1971’deki bir Times fikir makalesinde, itfaiyeci olma ihtimaliyle ilgili coşkusunu hatırladı: “Heyecanlı kalabalıkların tezahüratlarına oynardım – merdivenlere tırmanır, hortum çeker ve çocukları sıcak maskeli şeytanın valsinden kurtarırdım. . Durdum ve egomun ateşini besledim – ağlayan anneler beni öperdi, başyazı yazarları beni yüksek sözlerle övürdü ve belediye başkanları göğsüme kurdeleler iğnelerdi. ”

Sekiz yıl sonra, romantik vizyonların solduğunu yazdı.

“Bin merdiven tırmandım ve Hint modası gibi birçok koridoru, ölümcül bir duman gölgesine, dönen kara zehrin karanlığına sürünerek, tüm bu süre boyunca tavanın düşebileceğini, zeminin çökebileceğini ya da gizli bir patlayıcının tutuşabileceğini bilerek süründüm. Bay Smith ekledi. “Arkadaşlarımın ölümünü izledim ve ölümü ellerimde taşıdım. Hristiyanlar haklı olarak cehennemin metaforu olarak ateşi seçtiler. ”

“Ölüme bu kadar yakın olmanın ne heyecanı ne de romantizmi var” diye yazdı ve daha sonra şunları ekledi: “Yine de bu kadar büyük bir başarı duygusuyla başka bir şey yapamayacağımı biliyorum. ”

18 aylık bir kızın öldüğü bir apartman yangınını hatırladı. Bir itfaiyeci olan, gözyaşları içinde kurtarıcı, onun yanına oturdu, cesedi tuttu ve tekrar tekrar “Zavallı küçük şey, hiç şansı olmadı. ”

Bay Smith’in yazdığı mektup: “Keşke şimdi yaklaşan itfaiyeci sınavına başvurmak isteyen her adam, o gözlerin insanlığını, sempatisini ve hüznünü görebilseydi, çünkü yangınlarla neden savaştığımızı açıkladılar. ”