En çok finansmana ihtiyaç duyan mahalleler hangileri?

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Ev
Berlin
Berlin’de kreş genişletme: En çok finansmana ihtiyaç duyan semtler hangileri?

Eğitim idaresine göre, ülke kreş genişletme konusunda mükemmel bir ilerleme kaydediyor. Ama başka sesler de var.

Eva Corino

Bir kreş öğretmeni çocuklarıyla birlikte yerde daire şeklinde oturuyor.

Bir kreş öğretmeni çocuklarıyla birlikte yerde daire şeklinde oturuyor.Imago/Imagebroker

Berlin–Geçen yıl, Süd-Ost gündüz bakımevi İnsan Kaynakları Başkanı Cem Erkisi, Gesundbrunnen’de kaç anne babanın sokakta “Belki benim için bir kreşiniz vardır?” sorusuyla kendisine doğru koştuğunu anlattı. bir kıtlıktır, yerler hala büyüktür – ve özellikle göçmen geçmişi olan ebeveynler yer bulmakta zorlanırlar.

Bunu eğitim yönetiminin yeni yayınladığı finansman atlası da gösteriyor. Spandau, Treptow-Köpenick ve Marzahn-Hellersdorf’un büyük bölümleri simsiyah. Bu, daha fazla alan rezervi olmadığı ve alan ihtiyacının arttığı anlamına gelir. Mitte, Reinickendorf ve Lichtenberg semtleri gök gürültüsü mavisi: orada da alan ihtiyacının artması bekleniyor ve çok az yer kaldı.

Bu nedenle, bu alanda yeni yerler yaratmak isteyen gündüz bakım sağlayıcılarının kamu parasıyla sübvanse edilme şansı özellikle yüksektir. 2022 ve 2023 yıllarında, fonlamaya yaklaşık 55 milyon avroluk bir miktar akacak. Bu, önceki yıllarda federal ve eyalet fonlarıyla finanse edilmiş olan ve öngörülebilir gelecekte tamamlanacak olan 8.000’e ek olarak 3.000 yer yaratmalıdır.

Başkentte şu anda 182.000 yer var ve eğitim yönetimi 2026 yılına kadar yaklaşık 193.000 yerin müsait olacağını varsayıyor. Bu, Kita Kalkınma Planı’nda (KEP) belirlenen 200.000 kişilik hedefin 7.000 sıra gerisinde (tüm sayılar en yakın bine yuvarlanmıştır) olacaktır.

Pek çok olumlu eğilim

Sonuç olarak, Çarşamba günü bir basın toplantısında kreş genişlemesiyle ilgili güncel verileri ve gerçekleri sunan eğitim idaresindeki sorumlu yetkililer çok rahat ve iyimser görünüyordu. Sonuçta, onların da rapor edecek olumlu eğilimlerden başka bir şeyleri olmamasına şaşmamalı: Ebeveynlerin kreşlere olan talebi, arz gibi sürekli artıyor.

2017’den bu yana toplam 13.000 kişi eklendi. Bakılan çocukların oranı artıyor ve bir ila üç yaşındakiler arasında son dört yılda yüzde 4 artarak yüzde 71’e yükseldi. Her yıl daha fazla eğitim personeli mevcuttur: 2017’den bu yana 5.000’den yaklaşık 29.000 tam zamanlı eşdeğere bir artış olmuştur. Ve her şeyden önce, yarı zamanlı yan giriş eğitimi bir başarıdır: Bu yıl rekor sayıda 6667 kursiyer vardır.

Köpenick'ten kreş müdürü:

Köpenick’ten kreş müdürü: “Arka kapıdan enfeksiyon!”

Ancak o zaman bir soru, görünmez bir fil gibi oyalandı: Bu eğilimler ve onları ilan edenlerin iyimserliği, Cem Erkisi’nin anlattığı deneyimlerle nasıl örtüşüyor? Ya da üç yaşındaki 30 çocuğu gün boyunca tek başına çekmek zorunda kalan ve aslında arada tuvalete gitmeye vakti olmayan eğitimcilerin açıklamalarına mı? Bu, personel eksikliğinin, kelimenin tam anlamıyla erken çocukluk eğitimini karşılayamayacağı, ancak çocuklardan hiçbiri ciddi bir şekilde yaralanmazsa mutlu olması gerektiği anlamına geldiği duygusuna nasıl uyuyor?

Eğitimcilerin deneyimleri neden rakamlarla çelişiyor?

Corona bitkin uzmanların işini bitirmedi mi? “Evet, eğitimcilerle yaptığımız görüşmelerden birçoğunun Corona döneminde hayal kırıklığına uğradığını hissettiğini biliyoruz. Okulların Sayısallaştırılması, Gençlik ve Aileden sorumlu Devlet Bakanı Aziz Bozkurt, söz sahibi olamadıklarını ve sürekli olarak uygulamak zorunda oldukları yeni korona önlemleriyle karşı karşıya kaldıklarını itiraf ediyor.

Yine de: “Tamamen niceliksel olarak, pandeminin hiçbir etkisi olmadı. Bu nedenle, Berlin’deki eğitimcilerin sayısı son iki yılda azalmadı” diyor Senato Yönetiminde Aile ve Erken Çocukluk Eğitimi Dairesi başkanı Holger Schulze. Sonrasında küçük ama önemli bir nitelendirme yapar. “Elbette toplam sayı, kadrodaki dalgalanma hakkında hiçbir şey söylemiyor.” Muhtemelen bu noktaya daha yakından bakmakta fayda var.