En Büyük Vuruşu Savaş Karşıtı Marşı Olan Şarkıcı Timmy Thomas 77 yaşında öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
1972 yazında, şarkıcı ve klavyeci Timmy Thomas “CBS Akşam Haberleri”ni izliyordu ve Walter Cronkite’ın Amerikan ve Vietkong askerlerinin günlük ölüm sayısını işaretlediğini duydu.

“’ ne ?’ dedim. Yani bugün birçok annenin çocuğu öldü mü?” Bay Thomas, 2015’te Spin dergisine şunları söyledi. “Bu kadar çok aile sevdiklerini kaybetmeden masaya gelip oturup bunu konuşamayacağımız bir savaşta mı?’ ‘Neden birlikte yaşayamıyoruz?’ dedim”

Sorusu, en bilinen şarkısının adı oldu: Vietnam Savaşı’na karşı duygulu, kederli bir ifade ve kendi eşliğinde şarkı söyledi. elektrikli organ ve davul makinesi. Marvin Gaye’in bir yıl önceki “What’s Going On” şarkısına benzer bir duyguyla, Bay Thomas “Neden Birlikte Yaşayamayız” şarkısını söyledi:

Artık savaş yok, savaş yok, artık savaş yok
Umm, bu dünyada sadece biraz barış
Artık savaş yok, daha fazla savaş yok
Tek istediğimiz bu dünyada biraz huzur
herkes birlikte yaşamak istiyor
neden birlikte yaşayamıyoruz?

Miami merkezli TK Records’un bir yan kuruluşu olan Glades etiketiyle yayınlanan şarkı, 1973 başlarında Billboard’un R&B listesinde 1 numaraya ve Hot 100 listesinde 3 numaraya ulaştı ve satıldı. bir milyon kopyanın üzerinde.

Bay. Thomas bir daha hiçbir yerde “Neden Birlikte Yaşayamayız” kadar büyük bir hit olmadı, ancak şarkının kalıcı bir etkisi oldu. Kırk iki yıl sonra, Drake, Billboard rap listesinde 1 numaraya ve Hot 100’de 2 numaraya yükselen eski bir sevgilisinden gece geç saatlerde yapılan cep telefonu aramalarıyla ilgili hiti “Hotline Bling”de örnekledi.

“Snoop Dogg vuruşlarını, Dre vuruşlarını, tüm bu yeni vuruşları kullanma fırsatı buldu. dönüş yolu … ve orijinalimi kullandım.”

“ Why Can’t Live Together” ayrıca Sade, Joan Osborne, Santana, Steve Winwood ve Bay Smith’in 2021 albümü için caz orgcusu Lonnie Smith ile birlikte kaydeden Iggy Pop gibi sanatçılar tarafından yorumlandı. , “Nefes almak.”

Bay Thomas, Cuma günü Miami’deki bir hastanede öldü. 77 yaşındaydı.

Karısı Lillie (Kahverengi) Thomas, sebebinin kanser olduğunu söyledi.

Timothy Earle Thomas 13 Kasım 1944’te Evansville, Ind’de doğdu. Babası Richard bir bakandı ve annesi Gwendolyn ( Maddox) Thomas, ev hanımıydı. Blues & Soul dergisine 10 yaşındayken babasının kilisesinde org çaldığını söyledi. “Müzik için her zaman iyi bir kulağım vardı” dedi. “12 çocuktan biriydim ve çoğu müziğe düşkündü ama sanırım biraz daha zorladım.”

1962’de liseden mezun olduktan sonra, öğretmenleri arasında saksofoncu Cannonball Adderley ve trompetçi Donald Byrd’ın da bulunduğu Bloomington Indiana Üniversitesi’ndeki Stan Kenton yaz müzik kliniğinde bir hafta eğitim gördü.

Jackson, Tenn.’deki Lane College’a devam ederken, 1966’da müzik alanında lisans derecesi ile mezun olacaktı, Bay Thomas, Memphis’te Goldwax etiketi için birkaç şarkı kaydetti ve Sun’da bir oturum müzisyeniydi. ve Stax Kayıtları.

Müzik kariyerine devam ederken bile Lane’de mali yardım direktörü ve Hawkins, Teksas’taki Jarvis Christian College ve Miami Gardens’daki Florida Memorial Üniversitesi’nde geliştirme başkan yardımcısı olarak çalıştı.

Daha sonra odağını öğretime kaydırdı. 1993’te Miami Norland Lisesi’nde koro şefi oldu ve 1996’dan 2005’e kadar Miami’deki Shadowlawn İlköğretim Okulu’nda müzik öğretti. 1997 yılında Fort Lauderdale’deki Nova Southeastern Üniversitesi’nden ruh sağlığı danışmanlığı alanında yüksek lisans derecesi aldı.

Mr. Thomas, 2017’de. 1973’teki hiti Sade, Steve Winwood ve diğerleri tarafından kaplandı. Kredi… BMI için Frazer Harrison/Getty Images

Karısına ek olarak, Bay Thomas’ın hayatta kalan kızları Tamara Wagner-Marion ve Li’Tina Thomas; oğulları Tremayne ve Travis; 12 torun; dört torun çocuğu; kız kardeşleri Diane Winton, Mary Davis ve Rev. Velma Thomas; ve kardeşleri Ray, Kenneth, Roland, Jerome ve Rev. Jeffery Thomas.

Bir düzineden fazla Bay Thomas’ın şarkısı 1973 ve 1984 yılları arasında Hot R&B listesine girdi, ancak “ Why Can’t We Live Birlikte”, onu tek vuruşlu bir harika olarak gösterdi. Ve megahitinin başarısını tekrarlamanın zor olduğunu anladı.

Bir keresinde TK Records’un kurucu ortağı Henry Stone’a sorunun ne olduğunu sorduğunu hatırladı.

“’Timmy, en büyük problemin, söylediklerinin o kadar derin olmasıydı ki asla destekleyemeyeceksin’ dedi” dedi Bay Thomas, Spin dergisine yaptığı konuşmayı hatırlayarak. “Düşündüm, ‘Biliyorsun, bu çok zor’ dedim. … ‘ Ondan sonra bazı güzel bölgesel kayıtlarım oldu, ama dünya çapında hiçbir şey yok.”