Elfrida von Nardroff, 96, Öldü; Sabit Bir Bilgi Yarışmasında Büyük Para Kazandı

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
1950’lerin televizyon bilgi yarışması “Yirmi Bir”de herkesten daha fazla para kazanan ancak daha sonra Manhattan’daki büyük jüriye soruları ve cevapları önceden aldığı konusunda yalan söylemekten suçlu bulunan Elfrida von Nardroff, Kasım’da öldü. 11. Long Island’daki Westhampton Beach, NY’deki bir bakımevinde. 96 yaşındaydı.

Yeğeni Elizabeth von Nardroff, nedeninin felç olduğunu söyledi.

1958’de birkaç ay boyunca, Bayan von Nardroff 220.500$ (bugünün 2.1 milyon$’ı) kazanma yolunda birbiri ardına rakibini yenerek televizyon izleyicilerini büyüledi. Bu, şovun en ünlü yarışmacısı, Columbia Üniversitesi’nde İngilizce öğretmeni olan Charles Van Doren’in 1956 ve 1957’de kazandığı 129.000 doları (yaklaşık 1.3 milyon dolar) gölgede bıraktı.

O zamanlar bilgi yarışması türü, sıradan insanların sorulara cevap vermesini ve nakit para ve ödüller kazanmasını izlemekten büyülenen izleyiciler arasında oldukça popülerdi. CBS’deki “64.000 Dolarlık Soru” 1955’te büyük bir hit oldu, ardından bir yıl sonra NBC’de Dan Enright ve aynı zamanda ev sahibi olan Jack Barry tarafından yönetilen bir şirket tarafından üretilen “Yirmi Bir” geldi.

Gazeteler ve dergiler, 20.000 dolar kazandıktan sonra Bayan von Nardroff’un “Yirmi Bir”deki ilerlemesini takip etmeye başladı. Time dergisi kazancı 146,000 $’a ulaştığında, “Ne bilgin, ne anımsatıcı ucube ne de kumarbaz,” diye yazdı, “Elfrida, tüm bilgi yarışmaları arasında hâlâ en zorlu ve sofistike olan şeyde zirveye ulaştı. ”

Ölüm cezasına çarptırıldıktan sonra hangi Nazi liderinin intihar ettiği sorulduğunda sonunda bir öğretmene yenildi. Hermann Göring değil, Joseph Goebbels olduğunu yanlış tahmin etti. (Goebbels, savaş sona ererken intihar etti.)

Kaybından sonra yayınlanan bir dergi makalesinde, yarışmacı olmaya hak kazanmak için sınavı geçtiğinde, sorulara en uygun konuları (tarih, coğrafya ve edebiyat dahil) analiz etmeye başladığını ve kendini araştırmaya attığını yazdı.

Leslie Lieber ile birlikte bir Pazar gazetesi ekinde, “Almanakları yuttum, kendimi bir ansiklopedi denizinde boğdum, küreleri döndürdüm ve atlasları inceledim” diye yazdı. “New York Halk Kütüphanesi’ne o kadar musallat oldum ki bir gün bir kütüphaneci bana üçüz olup olmadığımı sordu. ”

“Bilgi çemberinin tamamını birkaç ay içinde yönetmeye tamamen kararlıydım. ”

Bunun ne kadar doğru olduğu tartışılabilir.

Von Nardroff 1958’de Bay Van Doren ile ayrıldı ve Bay Van Doren’in 129.000 dolarlık kazanç işaretini geçtiği gece yendiği başka bir yarışmacı Joseph Morrison ile birlikte. Kredi. . . Bettmann, Getty Images aracılığıyla

von Nardroff, 3 Temmuz 1925’te Massachusetts, Northampton’da doğdu. Babası Robert, Columbia Üniversitesi’nde fizik profesörüydü; annesi Elizabeth (Smith) von Nardroff, drama öğretmeni ve oyuncuydu.

Duke Üniversitesi’nde standartların altında iki yıl çalıştıktan sonra, Bayan von Nardroff bir dönem uzaklaştırıldı. Kendisini Bu Hafta’da “20’lerden kalma isyankar, rakun tenli, şampanya fırlatan bir kalıntı olarak tanımladı. İşe iade edildikten sonra özenle çalıştı, İngilizce okudu ve 1947’de mezun oldu.

Diyet doktorunun sekreteri, Northwest Airlines’da bilet acentesi, House Beautiful dergisinde düzeltmenlik ve Amerikan Yeminli Mali Müşavirler Enstitüsü’nde personel direktörü gibi çeşitli işlerde bulundu. Ayda 500 dolar kazandığı enstitüde çalışıyordu, 1956 yılının sonlarında, şirketi “Tic-Tac-Dough” ve “Yirmi” üreten Bay Barry ve Bay Enright için çalışan bir kadından bir telefon aldığında. -Bir. Her iki gösteri için de zeki yarışmacılar arıyordu.

Bayan von Nardroff’un Bu Haftadaki hesabına göre, oda arkadaşı “Tic-Tac-Dough”u izledi ve onu programdan, hepsini doğru cevapladığı sorularla doldurdu. Bu başarı, Bayan von Nardroff’un Nisan 1957’de tekrar aramasını ve gösteriyi denemesini istemesini sağladı; 20 dakikalık yazılı sınavı geçince, “Yirmi Bir” için üç saat süren bir sınava daha girdi ve kalifiye oldu.

Ancak “Yirmi Bir” kazananı olarak geçirdiği zamandan uzun süre zevk almadı.

220.500 doları eve götürdükten birkaç ay sonra Manhattan bölge savcısı Frank S. Hogan bilgi yarışmalarını araştırmak için büyük bir jüri topladı. Bay Van Doren’in “Twenty-One”da mağlup ettiği Herbert Stempel, yapımcıların ona kapsamlı bir şekilde koçluk yaptığını açıklamıştı. Bunu 1959’da Meclis Alt Komitesi tarafından Yasama Denetimi üzerine bir soruşturma izledi. (Skandal daha sonra Robert Redford’un yönettiği 1994 yapımı “Quiz Show” filminin odak noktası oldu.)

Manhattan’da Bay Hogan için bilgi yarışması soruşturmasını yöneten bölge savcı yardımcısı Joseph Stone, daha sonra, “Twenty-One”ın yapımcısı Albert Freedman’ın, Bayan von Nardroff’a ofisinde ve ofisinde sorular ve cevaplar sağladığını hatırlattı. Brooklyn’deki dairesi.

“Ona her zamanki düzenlemeyi teklif ettiğinde, ilk başta isteksizdi, ancak daha sonra kabul etti ve 8 Temmuz 1958’e kadar şampiyon olarak hüküm sürdü, başından beri yardım aldı” diye yazdı. — Bir Savcının Hesabı” (1992, Tim Yohn ile birlikte).

Sn. Stone, Bayan von Nardroff’un derin araştırma iddialarını araştırdı ve onları şüpheli buldu. Kadının “Yirmi Bir” konularını o kadar kapsamlı bir şekilde analiz ettiğine dair çok az sayıda not defteri doldurduğuna dair iddiasına dair çok az kanıt gördü.

New York Halk Kütüphanesi’nin 42. Cadde’deki ana şubesine müfettişler gönderdi ve orada geçirdiği onca zamandan beri birinin onu tanıyıp tanımadığını görmek için resmini gösterdiler. Yapmadılar. (Bay Stone, kitap çıkardığını ancak kütüphanede araştırma yapmadığını anlattı.) Bu Hafta’daki makalenin yalnızca “izlenimsel olarak doğru” olduğunu itiraf etti. ”

1960 yılında, Bay Hogan, bir önceki panele yalan söyleyenlere karşı yalan yere yemin etme suçlamalarının yapılıp yapılmayacağını belirlemek için başka bir büyük jüri topladı. Bayan Nardroff da dahil olmak üzere 100’den fazla tanığın çoğunun yalan söylediğini söyledi.

O, Bay Van Doren ve diğer 12 yarışmacı, o Ekim ayında tutuklandı ve ikinci dereceden yalancı şahitlik, kabahatle suçlandı. O ve Bay Van Doren de dahil olmak üzere diğer dokuz yarışmacı, 1962’nin başlarında suçlarını kabul ettiler ve cezaları ertelendi.

Davadan sonraki yıllarda, Bayan von Nardroff, Reklam Bürosunda ve Foote, Cone & Belding (şimdi FCB) ve Gray Advertising (şimdi Gray Group) reklam ajanslarında çalıştı. Daha sonra bir emlak firması olan Ambrose Mar-Elia’nın başkan yardımcısıydı.

Hemen sağ kalan hiç kimse bırakmayan Bayan von Nardroff, yarışma programı skandalı hakkında nadiren halka açık konuşurdu. Bay Van Doren sonunda 2008’de The New Yorker için programdaki deneyimi ve sonrasındaki deneyim hakkında uzun bir makale yazdı. 2019’da öldü.

1973’te Wall Street Journal, skandal sektörü sallamadan önce 100.000 dolardan fazla kazanan sekiz bilgi yarışması yarışmacısını bulduğunda, Bayan von Nardroff röportaj yapmayı reddetti.

“Şu anda yaptığım şey hakkında kesinlikle herhangi bir tanıtım istemiyorum” dedi. “Sadece tanıtımla yaşadım. Lütfen, daha fazla değil. ”