Eğitim politikacıları Berlin'de daha fazla çalışma yeri çağrısında bulunuyor

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Berlin–Bugünlerde Berlin üniversiteleri sanki toplumun yaşlanması kötü bir rüyaymış gibi görünüyor. Birkaç gün önce Özgür Üniversite'de (FU) birinci sınıf öğrencilerine yönelik tanıtım etkinliğinde, oditoryumun maksimum kapasitesi yeterli olmaktan çok uzaktı. Öğretim elemanlarının konuşmaları komşu amfilerdeki monitörler aracılığıyla yayınlandı. Bu kış döneminde Berlin üniversitelerine yaklaşık 195.000 öğrenci kaydoldu; bu bir rekor.

Öğrenciler dersliklerde birbirine yakın otururlar. Eğer bir yer bulurlarsa.GettyImages

Ancak Berlin'e hücumun bir dezavantajı var. Çoğu konunun artık bir sayısal cümlesi (NC) var. Almanya genelinde, tüm eğitim programlarının ortalama yüzde 40,7'si sınırlı kabule sahipken, Berlin'de bu rakam yüzde 67 ile ülke çapında en üst sırada yer alıyor. Bu da eğer kendi şehrinizde eğitim almak istiyorsanız, başkentteki yeni öğrenciler için birçok konuda A seviyesinin neredeyse zorunlu olduğu anlamına gelir.

Berlin üniversiteleri: öğretmen adayları geri çevrilmek zorunda kaldı

Veya esnek olabilirsiniz: tarih yerine arkeoloji, işletme yerine İran çalışmaları. Özellikle garip: Öğretmen yetiştiren öğrencilerin de geri çevrilmesi gerekti – ve bu, Berlin okullarının eğitimli öğretmen eksikliği nedeniyle giderek daha fazla kariyer değiştiriciyi işe almak zorunda kaldığı bir durumda. Yeşiller'in Temsilciler Meclisi'ndeki bilim politikası sözcüsü Catherina Pieroth da “kıtlık yönetimi”nden söz ediyor ve şöyle diyor: “Berlin'de çok az çalışma yerimiz var.”

Birkaç gün önce Berliner Zeitung'da konuk olarak yayınlanan bir makalede, emekli siyaset profesörü Peter Grottian, numerus clausus'un tamamen kaldırılması çağrısında bulundu. “Canavardan uzak olsun” diye yazdı ve buna karşılık gelen özel bir programın yıllık 200 milyon avroya mal olacağını hesapladı. Ülke çapında reddedilen tahmini 275.000 üniversite adayının kabul edilmesi durumunda öğretim kadrosu için gereken çabayı şematik olarak hesaplıyor. Bilim Senatörü ve Belediye Başkanı Michael Müller'in (SPD) yönetiminin hakkında hiçbir şey bilmek istemediği bir düzenleme. Sözcü Matthias Kuder, “Tüm başvuranların Berlin üniversitelerine kabul edilmesi tüm masrafların ötesine geçecektir” diyor. Başkent 195.000 öğrenciyle kapasite sınırına ulaştı.

Berlin üniversitelerine giriş: Önemli olan sadece Abitur notu değil

Müller'in sözcüsü, 11 devlet üniversitesinin ve Charité Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin son yıllarda yılda milyarlarca dolar finanse edildiğine dikkat çekiyor. Federal ve eyalet hükümetlerinin üniversitelere sağladığı miktar aslında son yıllarda çok az arttı: 2009'da federal ve eyalet hükümetleri Berlin üniversitelerine 1,16 milyar euro harcadı ve 2019'da bu rakam 400 milyar euro artışla 1,56 milyar oldu. milyon euro. Elbette büyük bir meblağ. Ancak Karl-Marx-Allee'deki 670 dairenin yalnızca devlet tarafından satın alınmasının bu yıl muhtemelen 200 milyon avroya mal olduğunu düşünürseniz, o zaman perspektife oturtulur.

Kuder ayrıca Berlin üniversitelerinde önemli olanın sadece Abitur notu olmadığını da iddia ediyor. Berlin'in üniversiteye kabul yasasında ders dışı becerilerin ağırlığı güçlendirildi. Üniversiteye kabul edilmeyen mesleki yeterlilik sahibi adaylar için de bir ön kontenjan bulunmaktadır.

Yerel halk için Berlin'de eğitim: Eyalet çocuk ikramiyesi anayasaya aykırı olur

Bütün bunlar, vasat bir lise diplomasına sahip Berlinli lise mezunları için pek işe yaramıyor. Her yıl Berlin'e daha fazla öğrenci gelse de çoğu zaman tek seçenekleri başka bir eyaletteki üniversiteye gitmek oluyor. İyi haber: Başkenti çevreleyen federal eyaletlerde işler çok daha iyi görünüyor. Brandenburg'da sınırlı sayıya tabi olanların oranı yüzde 31, hatta başkentin yarısı kadar bile değil. Mecklenburg-Batı Pomeranya ve Rhineland-Pfalz'da işler daha da iyi görünüyor. Başkentten lise mezunlarının ülkeye doğru yol alması, taşralı çocukların ise başkentte şanslarını denemesi hiç de kötü bir şey değil.

Ancak etkilenenlerin, yerel halkın Berlin'de eğitim görmesini mümkün kılan sözde devlet çocuk ikramiyesini ummamaları gerekiyor. Tüm tarafların görüşüne göre bu, anayasaya aykırı olacaktır. Temsilciler Meclisi Bilim Komitesi'nde yer alan Sol Milletvekili Franziska Brychcy, Sol'un NC'yi bugün yerine dün kaldırmayı tercih edeceğini söylüyor. “Fakat kontenjandan daha fazla başvuru sahibi olduğu sürece makul ölçüde karşılaştırılabilir bir seçim kriterine ihtiyaç var.”

“Yüksek NC oranı gerçekten sorunlu”

CDU'nun eğitim politikası sözcüsü Dirk Stettner, “Kendi lise mezunlarımızın etrafına koruyucu duvarlar inşa edemeyiz” diyor. Ancak Berlin'in daha fazla çalışma alanı yaratmasının da önemli olduğunu düşünüyor. “Yüksek NC oranı gerçekten sorunlu.”

Senato Bilim Dairesi, Berlin'deki lise mezunlarının şehirden uzaklaştırılmasının zaten bir efsane olduğunu düşünüyor. Sözcü Kuder'e göre istatistikler, Berlin'deki lise mezunlarının yaklaşık yüzde 70'inin memleketlerindeki üniversiteye yerleştiğini gösteriyor. Özgür Üniversite'de yapılan seçimin genellikle ikinci veya üçüncü dilek olduğundan da şüpheleniliyor. Orada, tanıtım etkinliğinde yeni gelenlere kendi seçtikleri konuya yerleştirilip yerleştirilmedikleri soruldu. Halen bir değerlendirme bekleniyor.