Eğer bugün okumuyorsan…

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Berlin–15 yaşında uzun bir metni anlamakta güçlük çeken birinin 30 yaşında bunu yapması pek mümkün olmayacaktır. Belki PISA sınavında başarısız olan bazı öğrenciler, gelişmemiş veya hiçbir zaman tam olarak gelişmemiş okuma becerilerini yoğun bir şekilde geliştirerek bir geri dönüş elde edebilirler. Ancak şu anda zayıf okuma becerisine sahip olan yüzde 21'lik 9. sınıf öğrencilerinin çoğunluğu, siyaseti yalnızca sloganlarla algılayan ve tezlerin gerekçelerini okumayı fazlasıyla yorucu bulan yetişkinler arasında yer alacak. Edebiyatın onlara kapalı kalması üzücü ama bu durumda o kadar da önemli değil.

Okumayı teşvik etmek Almanya'da gelecek için önemli bir konu olmaya devam ediyor.Nikolai Titov

Federal Eğitim ve Araştırma Bakanı Anja Karliczek (CDU), Pisa sonuçları hakkında “Eğitim politikasında bir değişikliğe ihtiyacımız var” diyor. İhtiyacımız var? Bunun nereden gelmesi gerekiyor sevgili sorumlu politikacı?

2018 yılının sonunda yazar Kirsten Boie, kendisinin ve Alman Kitap Ticareti Derneği'nin başlattığı okumayı teşvik etmek amacıyla “Hamburg Deklarasyonu”nu kendisine sundu. Temel ilkeleri, Almanya'da on yaşındaki çocukların beşte birinin duyusal olarak okuyamadığını gösteren başka bir eğitim çalışmasına (Igloo) dayanarak “Her çocuk okumayı öğrenmeli”dir. Pisa, bu oranın eğitim boyunca aynı kaldığını gösteriyor. Boie, ortakları ve yaklaşık 110.000 imzacı, ilkokulların okumayı öğrenmeye yatırım yapmasını talep ediyor. Ancak Hamburg Deklarasyonu'nun siyasi temsilcilere devredilmesinden bu yana hiçbir şey olmadı.

Anja Karliczek, eğitim sisteminin federal yapısına rağmen bakanlığının sınırlar ötesinde faaliyet gösterdiği Okullar için Dijital Anlaşma'dan bahsetmeyi seviyor. Ancak, yalnızca ses ve Haber dosyalarını anlarlarsa ve yazılı dil onlara yabancı kalırsa, dijital teknolojiyi kullanma becerilerinin bugünün öğrencilerine yarın pek bir faydası olmayacaktır.