Devlet İsrafı ve Yolsuzluğun Başı belası Earl E. Devaney, 74 Yaşında Öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Kariyerine Başkan Richard M. Nixon’ı koruyan bir Gizli Servis ajanı olarak başlayan ve Amerikan hükümetinin en saldırgan ve korkulan iç bekçilerinden biri haline gelen Earl E. Devaney, 15 Nisan’da öldü. Boca Raton, Florida. 74 yaşındaydı.

Oğlu Michael, bir hastanede ölümün kalp krizi komplikasyonlarından kaynaklandığını söyledi.

Dostları ve düşmanları, Bay Devaney’i Büyük Adam olarak adlandırdılar ve sadece bir kolej futbolcusu olarak önce verdiği heybetli ağırlığı uzun süre elinde tuttuğu için değil.

İdari bir girişimci, Gizli Servis’in mali-dolandırıcılık kolunun kurulmasına yardım etti, Çevre Koruma Dairesi’nin uygulama yeteneklerine gerçek dişler verdi, İçişleri Bakanlığı içindeki rüşvetçi bir teşkilatı genel müfettiş olarak devirdi, ve 2009’daki büyük ekonomik teşvik çabalarını neredeyse sahtekarlıktan uzak tutmayı başardı.

Bay Devaney, gösterişli davalar ve manşetlere konu olan kongre tanıklığı konusunda bir yeteneğe sahipti, kendi hesabına ya da kariyerini ilerletmek için değil, caydırıcı etkileri için.

“Gölgelerde gizlenen bir genel müfettişiniz olabilir”, Stanford Üniversitesi’nden EPA’da Bay Devaney ile birlikte çalışan Felicia Marcus, bir röportajda söyledi. “Gölgelerde gizlenmedi.”

İçişleri Bakanlığı’ndaki ofisinde, Louisiana Bayou’da bir balık avı gezisindeyken bir departman görevlisinin rüşvetle uğraştığı sinemada kullandığı, içine kamera gizlenmiş bir timsah kafası tuttu.

2009’da The New York Times’a “Bir sekreter yardımcısı gelip bunu sorduğunda, bu hikayeyi anlatıyorum ve biraz sinirleniyorlar” dedi.

Ofise geldiğinde 1999’da İçişleri Bakanlığı, liderlikteki pek çok kişi selefleriyle hiç tanışmamıştı ve buna ihtiyaçları da yoktu – tipik bir genel müfettiş sessizce raporlar yayınladı ve kariyerinin öncesinde Kongre’nin önünde tanıklık edebilirdi, ancak bu roldeki biri nadiren bir açıklama yaptı. Bay Devaney’nin yapmaktan zevk aldığı iki şey, görevi kötüye kullanmak veya hükümet operasyonlarına şeffaflık getirmek için aktif bir çabaydı.

Tarafsız Hükümet Gözetimi Projesi’nin yönetici direktörü Danielle Brian bir röportajda, “Ed göze çarpıyordu çünkü bir genel müfettişin tüm sorumluluklarını kabul ediyordu,” dedi.

En büyük davası, 2008’de George W. Bush yönetimi sırasında, Mineral Yönetim Hizmetinde yaygın suistimalleri gösteren bir dizi rapor yayınladığında ortaya çıktı. Federal mülk üzerindeki madencilikten yaklaşık 10 milyar dolarlık telif hakkı toplayan İçişleri Bakanlığı şubesi.

Bay. Devaney, 2008’de Capitol Hill’de ifade veriyor. Eski bir meslektaşım, “Gölgelerde gizlenen bir genel müfettişiniz olabilir” dedi. “Gölgelerde gizlenmedi.” Kredi… New York Times için Brendan Hoffman

Yolsuzluk fırsatları çok büyüktü ve Bay Devaney ve ekibi, hizmetteki hükümet yetkililerinin sözleşmeleri manipüle ettiğini ve endüstri yetkililerinden uyuşturucu kullanımı ve petrol şirketi çalışanlarıyla seks yaparken spor biletleri ve diğer hediyeler aldığını gösterdi. “etik başarısızlık kültürü” olarak adlandırdığı şey.

Departman servisi Islahat etmeye çalışsa da Devaney Bey’in tespit ettiği aksaklıklar çok fazlaydı ve 2011’de kapandı.

Bir başka soruşturmada J. Steven Griles’a parmak bastı. gözden düşmüş lobici Jack Abramoff ile ilgili yolsuzluk uygulamalarından dolayı içişleri bakan yardımcısı; Bay Griles suçlamaları reddetti, ancak daha sonra Bay Abramoff ile olan bağları hakkında Kongre’ye yalan söylemekten suçlu bulundu ve hapse mahkûm edildi.

Bay Devaney’nin en yüksek profilli gönderisi, son gönderisiydi. Karısı Judy’ye Florida’ya taşınabilmeleri için emekli olacağına söz vermiş olmasına rağmen, Başkan Yardımcısı Joseph R. Biden 2009’da ondan Başkan Barack Obama’nın devasa ekonomik toparlanma çabası için dahili bekçi olarak hareket etmesini istedi.

2011’de The Washington Post’a “Bütün hafta sonu hayır diyerek pratik yaptım” dedi. ben.’”

Ama sonra Bay Biden onu Başkan Obama’nın istediği Oval Ofis’e götürdü.

“Bir başkana hayır deme pratiği yapmamıştım” dedi.

Görevde sadece birkaç yıl kalmasına rağmen, yeniden dönüştürücüydü. Kurtarma Hesap Verebilirlik ve Şeffaflık Kurulunun başkanı olarak – kısaltması olan RAT Kurulunu tercih etti – halkın kendi bölgelerindeki hükümet programlarının ilerlemesini (veya eksikliğini) takip edebileceği Recovery.gov’un uygulanmasını denetledi, ve hükümet içindeki ve dışındaki insanları istismarı gördükleri yerde bildirmeye teşvik etti.

The Times’a “Ohio’daki Bay ve Bayan Smith’in paranın tam olarak nasıl harcandığını görmesini mümkün kılmak istiyorum” dedi.

Çabaları meyvesini verdi: 31 Aralık 2011’de emekli olduğunda, her iki siyasi partinin üyelerinden büyük beğeni toplayan neredeyse hiçbir sahtekarlık kanıtı yoktu.

Earl Edward Devaney, 8 Haziran 1947’de Boston’un kuzey banliyösü Reading, Mass.’da John ve Claire Devaney’nin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babasının bir dizi küçük işletmesi vardı. Annesi bir model ve oyuncuydu.

Devlet eğitimi aldığı, futbol takımında yan hakem olarak oynadığı ve 1970 yılında mezun olduğu, Lancaster, PA’daki Franklin ve Marshall Koleji’ne girdi. yazları Cape Cod’da polis memuru olarak çalıştı.

Oğluyla birlikte, karısı tarafından hayatta kalır; başka bir oğul, Matta; ve beş torun.

Üniversiteden Bay Devaney, doğrudan Gizli Servis’e gitti ve burada hem Nixon hem de Gerald R. Ford için başkanlık ayrıntıları üzerinde çalıştı. Tehlikeli bir iş olabilirdi: Bir noktada, kendisinin Başkan Ford olduğunu düşünen dengesiz bir kadın tarafından ateş altına alındı.

Bay. 2009 yılında Devaney, dönemin Başkan Yardımcısı Joseph R. Biden ile Kredi… Stephen Crowley/the New York Times

Daha sonra ajansın yeni oluşturulan beyaz yakalı suç bölümüne transfer oldu ve burada bankacılık sistemi gibi karmaşık operasyonlarda ritmi yakalayan özellikle etkili bir polis olarak öne çıktı.

Bay Devaney, 1991 yılında EPA’da çalışmak üzere Gizli Servis’ten ayrıldı ve burada ajansın tarihsel olarak zayıf olan uygulama çabalarını güçlendirdi.

Gizli Servis ajanının silahını bir masaüstü bilgisayarla takas etmeyeli uzun zaman olmuş olsa da, gerektiğinde kararlı bir şekilde hareket edebiliyordu.

Evvel, San Francisco’da, akşam yemeğinden sonra Bayan Marcus da dahil olmak üzere üç EPA meslektaşı ile bir tepeye yürüyordu. Bay Devaney onun arkasından yürüyordu.

“Boynuma bir rüzgar darbesi hissettim, ama bunun hakkında fazla düşünmedim” diye hatırladı. “Sonra arkamı döndüm ve birinin çantamdan bir şey almaya çalıştığını gördüm – ve aynı hızla Earl de adamı yakalayıp duvara itti.”

“O, olağanüstü bir zarafet ve güç karışımına sahipti,” dedi.