Derin Denizlerde Dalışta Öncü Dottie Frazier 99 yaşında öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Dottie Frazier, 1940’larda ve 50’lerde Batı Yakası’nda erkeklerin egemen olduğu serbest dalış ve tüplü dalış dünyasında nadir bulunan bir kadındır ve genellikle öğretmenlik sertifikası alan ilk kadın olarak tanımlanır. Amerika Birleşik Devletleri’nde tüplü dalış, 8 Şubat’ta Long Beach, California’daki evinde öldü. 99 yaşındaydı.

Kocası Cyril May ölümünü duyurdu.

Bayan Frazier maceralı hayatının çoğunu suda geçirdi ve ilk dalışlarını Güney Kaliforniya’da küçük bir çocukken yaptı. Görünüşe göre, dalışları kadar çok dalış hikayesi vardı.

Meksika açıklarında bir köpekbalığıyla yüz yüze geldiği bir zamandı. Büyük bir fok, teknesine geri getirdiği balığı isteyip, dört kaburgasını kırarak ona çarptı. Kar kayağı yaparken bacağını kırdığı ve kendine bilekten göğsüne kadar fermuarlı özel bir dalgıç giysisi yaptığı zaman, içine yuvarlanabilmesi ve böylece kırık uzuv ile dalışa devam edebilmesi.

Annelik bile onu suda uzun saatler geçirmekten alıkoymadı.

Tim Ecott’un “Neutral Buoyancy: Adventures in a Liquid” kitabına verdiği röportajda, “Bir arkadaşımın en küçük oğlumu emzirmek için kıyıya dönmem gerektiğinde dalgalandıracağı bir bayrağı vardı” dedi. Dünya” (2001).

Ms. Frazier, 1950’lerin başlarında, bu aktivite için teçhizatın Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk kez kullanıma sunulmaya başlandığı 1950’lerin başında tüplü dalışa başladığında, zaten yetenekli bir serbest dalgıç ve deri dalgıçtı. Başlangıçta, teçhizattan etkilenmedi.

“Nötr Yüzdürme” röportajında “Kızlar için olduğunu sanıyordum” dedi. “Akşam yemeğine yetişecek kadar nefesini tutamayanlar için.”

Ancak yeni tekniğe ısındı ve 1955’te gerekli ücreti göndererek Los Angeles County sualtı eğitmenleri sertifika kursuna kaydolmaya çalıştı. Kursun sadece erkekler için olduğunu söyleyen bir mektup gönderilmiş, ancak bu haberi bir arkadaşı ve saygın bir dalgıç olan Jim Christiansen’e söylediğinde, “Çekinizi geri verdiler mi?” Diye sordu.

“Ona hayır dediğimde, yapmadılar, ‘Hazır ol; Seni alıyorum'” diye 2016’da “The League of Extraordinary Divers” adlı podcast’e söyledi.

Ms. 1960’ların başında Frazier. Gençliğinde zıpkınla balık avlamada ve ıstakoz ve deniz kulağı için dalışta ustalaştı, genellikle akşam yemeğini yakaladı ve bazen de yerel halktan sipariş aldı. Kredi… Bonnie Toth aracılığıyla

O sertifikasını aldı ve kısa süre sonra başkalarına tüplü dalış öğretmeye başladı. Bir grup erkek doktor olan birinci sınıfı, bir kadın tarafından öğretilmesine karşı çıktı. İsteksiz öğrencileri, kursunun deri dalışı üzerine olan ilk bölümünü almaya ve öğretimi hakkında ne düşündüklerini görmeye ikna etti. Hepsi scuba ile Bölüm II için geri geldiler.

otobiyografisinde “Birinci sınıfımla gurur duyuyordum”, “Öncü: Dalış Öncüsü Dottie Frazier’in Olağanüstü Yaşamı” (2019), “ve dünyada scuba eğitmeni olan ilk kadın olarak yeni kariyerimden.”

Dorothy Adell Reider, 16 Temmuz 1922’de Long Beach’te, Pasifik Okyanusu’ndan bir blok ötede yaşayan Francis ve Laura (Davis) Reider’ın çocuğu olarak dünyaya geldi. Babasının yelkenli ve motorlu tekneleri vardı ve o daha bebekken onu suya çıkarmaya başladı.

“Günde en az bir kez denize düşmeyi başardım” diye yazdı kitabında, “ama babam ‘Hayır, suya giremezsin’ dediğinde bunu bilerek yaptığımı söyledi. ”

Anne ve babası o 3 yaşındayken boşandıktan sonra, babasıyla birkaç yıl 28 metrelik bir yaylada yaşadı. Dedesi ve teyzeleri de onu büyütmeye yardım etti.

“Benden sonra kimin bakacağını asla bilemezdim” diye yazdı. “Sanırım bu, hayatımın başlarında bu kadar özgüven sahibi olmamın sebeplerinden biri.”

Sık sık babasının onu ciddi bir dalışa nasıl ikna ettiğini anlatırdı. 6 yaşındayken ve Catalina Adası açıklarında onunla demirlendiğinde, onu temizlerken 15 fit suya düşürdüğü bir kahve demliğini alması için çağırdı. (Kendisi alamadığını iddia etti, çünkü çok üşütmüştü.) Zaten yetenekli bir yüzücüydü ama bu kadar derinliğe cesaret edememişti. Babasının teşvikiyle dalışı yaptı ve potu geri aldı.

“O dalıştan sonra çok uzun sürmedi, inanamadığım derinliklerde dalışlar yapıyor, mermileri topluyor ve bir şeyleri kurtarıyordum.” “Olağanüstü Dalgıçlar Birliği” dedi. “Sonra babam bana biraz mızrak verdi.”

Babası ona ev yapımı bir maske ve yüzgeçler sağladı ve o, zıpkınla balık avlamada ve ıstakoz ve deniz kulağı için dalışta ustalaştı, genellikle akşam yemeğini yakaladı ve bazen yerel halktan emir aldı. İnsanlar ayrıca cüzdanlarını ve denize attıkları diğer şeyleri alması için onu işe alırdı.

1939’da Long Beach’teki Politeknik Lisesi’nden mezun oldu ve sekreterlik kolejinde bir yıl geçirdi. 1940 yılında Don Gath ile evlendi ve Darrell ve Donald adında iki oğlu oldu. Dünya Savaşı sırasında Douglas Aircraft’ta çalıştı. O ve Bay Gath, savaştan sonra boşandı.

1951’de Jake Frazier ile evlendi ve David ve Daniel adında iki oğlu daha oldu; bu evlilik de boşanmayla sonuçlandı. 1973’te Bay May ile evlendi. O, oğulları David, Daniel ve Donald ve yedi torunuyla birlikte ondan kurtuldu.

Ms. Frazier, 2018’de Long Beach, Kaliforniya’daki evinde. 90’lı yaşlarına kadar enerjik ve maceracı kaldı. Kredi… Karen Straus

Ayrıca Bayan Dalgıçlar Onur Listesi’nin bir üyesi olan Bayan Frazier, tüplü dalış eğitmeni olarak 1950’lerden başlayarak 15 yıl boyunca Long Beach’teki Penguin Dive Shop’u işletti ve ıslak ve kuru giysiler tasarladı ve sattı. Baret dalışı da öğrendi – su altı ticari işlerinde kullanılan türden – ancak kariyer olanaklarını takip etmedi çünkü yaklaşık bir buçuk metre boyunda ve 100 pounddan fazla olmayan bir donanıma sahip olduğu için ekipmanı çok hantal ve kısıtlayıcı buldu.

90’lı yaşlarında bile enerjik ve maceracıydı. 93 yaşında ziplining yapmaya gitti. 2019’da nihayet motosikletlerinin sonunu sattı. “Nötr Yüzdürme” röportajında, uzun ömürlülüğün dalışla birlikte gittiğini belirtti.

“Orijinal dalgıçların çoğu büyük bir yaş aldı” dedi. “Sualtı olmak ruhunuza bir şeyler yapıyor.”