DEPO2015'in eski başkanı, önümde zorluklarla karşılaşmam ve daha hızlı yaşamam gerektiğini söylüyor

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Ji Suchnek, 2013 yılından bu yana Plzeň 2015 Avrupa Kültür Başkenti projesinden sorumlu olan Plzeň 2015 şirketini yönetmektedir. 2016 yılından itibaren DEPO2015 yaratıcı markasına katıldı. Önemli bir kültür kurumu inşa etmenin mümkün olacağına inanıyordu. Ayrıca yeniden inşa ve inşaat hakları için yüz milyonlara ihtiyaç vardı. Ölümün ardından şehir, bölgenin genel dönüşümünü erteledi ve birkaç aşamada planlanan yeniden inşa çalışmaları ancak şimdi başladı.

DEPO2015'i bitirme kararınızın ana nedeni neydi?
Rolden çok memnun kaldığımı hissettim. Ve yirmili yaşlarımda yurt dışına gidip projelerde çalışmak istediğimi düşündüm. Bu, DEPO2015'in yeniden yapılanma ve günlük operasyonlarla bağlantılı olarak size ihtiyaç duyacağı gerçeğiyle tam olarak örtüşmüyor. Ona beş yıl ömür vermem gerektiğini hayal ettiğimde, başka bir şey yapmak istediğimi fark ettim. Ve belki binalara, ekim alanlarına ve benzerlerine gitmekten daha iyi olan başka insanlar da vardır.

Geçen yıl şehir, bölgeyi diğer şeylerin yanı sıra binlerce kişi için bir konser salonunun da oluşturulacağı önemli bir kültür merkezine karmaşık bir dönüşüme uğrattı. Bunun yerine belediye binası kademeli bir yeniden yapılanma duyurdu. Böylece Avrupa Kültür Başkenti projesinden sekiz yıl sonra genel değişiklik yeniden ertelendi. Bunu nasıl algıladınız?
Biliyor musun, dondu. DEPO2015'ten Pardubice'de Doln Vtkovice veya Otomatik değirmen tipinde modern bir tesise sahip olmak istedim. Şu ana kadar bunu başaramadık, görünen o ki zaman alacak.

Kararınızda bardağı taşıran son damla bu değil miydi?
Bunu yorumsuz bırakıyorum.

DEPO2015'ten çok memnun kaldığınızı belirtmiştiniz. Bu seni rahatsız etti mi?
Önümde bir mücadeleye ihtiyacım var ve bunun biraz daha hızlı olmasını istiyorum. Ayrıca DEPO2015'te hem mali açıdan hem de gündem maddesi yoğunluğu nedeniyle bir şekilde sınırlı kalan uluslararası ortamı da özledim. Bu yüzden Avrupa Kültür Başkenti veya OKD Vakfı'ndan edindiğim bilgi ve deneyimlerimi kullanıp serbest olarak deneyeceğimi düşündüm. Eğer işe yaramazsa bir yıl sonra işe gideceğim.

Avrupa Kültür Başkenti projesi ve DEPO2015'teki çalışmalarınızı geriye dönüp baktığınızda yarın üzerinizde nasıl bir izlenim bırakacak?
Avrupa Kültür Başkenti'nden sonra burada bir şeyler kalmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Gelişmiş batı ülkelerinde bile bu durum elbette söz konusu değil. DEPO2015'i çalıştırmayı ve yavaş yavaş geliştirmeyi başardık. Bu çerçevede örneğin Çek-Bavyera Treffpunkt festivali platformunda Regensburg ile yeni bir işbirliği biçimi oluşturuldu ve nispeten iyi bir itibarla ışık festivali geleneği başarıyla başlatıldı. Ve mevcut DEPO2015'in Lovci znak kurulumunu Prag Holeovick trnica'da kuruyor olması, bölgenin sınırlarını aşmayı başardığı anlamına geliyor.

Bir süre sonra Avrupa Kültür Başkenti projesinin Pilsen'de genel bir kültür arzusu uyandırdığı izlenimine kapılıyor musunuz?
Yani evet. Elbette pek çok şey kötü sonuçlanabilirdi ama bugün DEPO2015 sadece kültürel değil, aynı zamanda turist haritasında da bir sembol ve örneğin Bavyera'da bile biliniyor. DEPO2015'in Plzeň'i bugün daha iyi bir şehir haline getirdiğini söyleyebilirim. Gençler için ilerici, ilginç ve çekici. Ben Ada'yı farklı hayal ederdim, sonucun iyi olduğunu düşünüyorum.

DEPO2015'teki etkinlikleri beğenmeyen insanlardan eleştirel itirazlarla karşılaşmadınız mı? Örneğin yazarın alışılmadık eserlerinin sunumları sırasında, tuhaf şeylerin sergilendiği sıklıkla dile getirilirdi.
Avcı bir şeyler yaratmak ve akışa bırakmak istediğinde, içinde bulunduğu duruma göre ya da Pilsen'e bu açıdan biraz daha uzak olan başka yerlerde o anda neyin işe yaradığına göre kararlar vermek zorunda kalıyor. Bu yüzden olumsuz yorumlara hazır olun. Buna bir de tuzağı ekleyin ve avcının onu durdurması gerekir.

Şu anda boş zamanlarınızda ne üzerinde çalışıyorsunuz?
Halen BLIK BLIK ışık ve sanat yaz festivalinin hazırlıkları sırasında stajyer olarak çalışmaktadır. Ayrıca Portekiz'in Aveiro kentinde BLIK BLIK'e benzer ölçekte bir etkinlik olan festivalin küratörlüğü görevini üstleniyorum. Ve kendimi daha çok Avrupa ışık festivallerine birlikte gittiğimiz ve eserlerini orada sergilemeye çalıştığımız temsili sanatçılara adamaya karar verdim. Bu aynı zamanda örneğin Benedikt Tolar veya Pavla Beranová ile yapılan işbirliğiyle de alakalı. Temelde galerinin kuruluş işlerinden sorumluyum, işleri ve ürünleriyle ben ilgileniyorum, çünkü sanatçılar çoğu zaman onlara bakacak birine ihtiyaç duyuyor. Bu benim yeni rolüm, artık alışmaya başladım ve acelemiz var.

Peki geleceğe çağrı mı yapıyorsunuz?
Artık kendimi dijital sanat alanına, özellikle de Avrupa'da sayıları yüze yakın olan ışık festivallerine adamak istiyorum. Bu seviyede bir kırılmanın mümkün olmasını ve yaratıcı endüstriyi yurtdışına ihraç edebilmenin ve bununla A sınıfına çıkabilmenin mümkün olmasını isterdim.Bu, büyük festivaller olan Lyon veya Gent'te başınıza geldi. Bence bu Esk'te bile Batı'da bile takdir edilebilecek ilginç şeyler yapılabileceğinin bir kanıtı.

Pilsen'deki PLZESK BLIK BLIK uçuşu nasıl görünecek?
Biraz dağınık olacak. Festival 22 ve 23 Mart'ta gerçekleşecek. Bunu Plzeň Diecze Kilise Müzesi'nde uzun bir enstalasyon izleyecek. Ardından 6 ve 7 Nisan'da Neveni'deki kaolin madeninde gerçekleşecek olan BLIK BLIK Echoes da olacak. Orada küçük bir prömiyer olacak, çünkü madende ışık efektleri için gündüzden sonra bile iyi koşullar var, orası karanlık.

MIG 21, Prask vbr ve Meky birka Pilsen'de ebk ödüllerini kazandı (3 Nisan 2022)