Davası Engelli Haklarının Güvence Altına Alındığı Lois Curtis 55 Yaşında Öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Lois Curtis, çocukluğundan beri istemeden bir akıl hastanesinden diğerine taşındı. Ailesinin evde kendisi için ve öğretmenlerinin okulda onunla başa çıkmasını zorlaştıran bilişsel ve gelişimsel engellerle büyümüştü.

Rastgele uzaklaşacaktı. Kayıp kişinin polisi araması onu geçici olarak hapse ya da psikiyatri hastanesine götürür. Georgia Bölge Hastanesi’nin çocuk ve ergen ruh sağlığı biriminin içinde ve dışında, sık sık sedasyon altında tutulduğu yarı zamanlı bir hasta olduğunda henüz 12. doğum gününü kutlamamıştı.

Yaklaşık yirmi yıl boyunca kurumlarda hapsedildi ve kendi topluluğundaki bir grup evi gibi daha uygun bir ortama transfer edilmeyi diledi.

2014 yılında Minnesota Üniversitesi Toplum Entegrasyonu Enstitüsü’ne verdiği bir röportajda “Tanrı’ya dua ettim” dedi. “Geceleri ağladım, bu yüzden her gece yatağımda Tanrı’ya dua ettim.”

Bayan Curtis nihayetinde Olmstead v. LC davasında, Birleşik Devletler Yüksek Mahkemesi’nin 1999’da, gelişimsel engelli kişilerin grup evlerinde topluluk ortamlarına entegre edilebilecek durumda olduklarında, yetersiz akıl hastanelerinde depolandığına karar verdiği davada baş davacı oldu. veya ev sahibi evleri, 1990 Engelli Amerikalılar Yasası uyarınca ayrımcılık teşkil etti.

“Karar sonucunda ne değişti? Atlanta Meşru Yardım Derneği’nin Engelliler Entegrasyon Projesi direktörü Susan Walker Goico, bir e-postada şunları söyledi:

“Devletlerin engellilik hizmetleri sağlama şekli tamamen değişti,” diye ekledi, “çoğunlukla kurumsal bir modelden çok daha toplum temelli bir modele.”

Bayan Curtis, 3 Kasım’da Atlanta’nın dışındaki Clarkston, Ga.’daki evinde öldü. 55 yaşındaydı. Teyzesi Shirley Traylor, nedeninin pankreas kanseri olduğunu söyledi.

Bayan Curtis, 2009’da Hartford, Conn.’daki eyalet Capitol’de konuşurken. Hayatının ilerleyen saatlerinde engelli hakları için kamu savunucusu oldu. Kredi… Bob Child/Associated Press

Bayan Curtis’in davasını Yüksek Mahkemeye götüren dava, 1995 yılında Atlanta Kanunî Yardım Derneği’nin, Georgia’nın insani hizmetler komiseri Tommy Olmstead’e, o sırada 27 yaşında olan Bayan Curtis’in devlete devredilmesini talep etmesiyle başladı. daha uygun deva alabileceği bir grup evine veya başka bir tesise. Bayan Curtis, mahkeme belgelerinde sadece LC olarak tanımlandı.

‘Beni buradan çıkarın’ derdi. Lütfen beni buradan çıkarır mısın?” Kanunî Yardım avukatı Sue Jamieson, toplum için sözlü bir tarih yazdı. “’Buradan ne zaman çıkacağım?’”

1991 yılında Adalet Bakanlığı’nın bir kararı, engelliler yasası kapsamındaki hizmetlerin ve programların hizmet verilen kişilerin “ihtiyaçlarına uygun en bütünleşik ortamda” sunulmasına karar vermişti. Dava açıldığında, Georgia’daki devlet doktorları, Bayan Curtis’in samimi bir grup evinde daha uygun deva alabileceği sonucuna varmıştı.

Kanunî Yardım Cemiyeti federal mahkemeleri, Bayan Curtis ve başka bir davacının medeni haklarından mahrum bırakıldıklarına, çünkü Gürcistan’ın “entegrasyon yetkisi” olarak bilinen şeyi ihlal ettiğini söylediler.

Georgia, bir savunma olarak, topluluk devası sağlamak için yetersiz fon olduğunu öne sürerek karara Yüksek Mahkeme’ye itiraz etti. (Yedi eyalet destekleyici brifingler verdi, ancak başlangıçta Gürcistan’a katılan diğer 15 eyalet, Yüksek Mahkeme karar vermeden önce konumlarını tersine çevirdi.)

Yargıç Ruth Bader Ginsberg’in 6-3 görüşü, “bir kuruma kapatılmanın, aile ilişkileri, sosyal ilişkiler, iş seçenekleri, ekonomik bağımsızlık, eğitimde ilerleme ve kültürel zenginleşme dahil olmak üzere bireylerin günlük yaşam aktivitelerini ciddi şekilde azalttığını” ilan etti.

Mahkeme, federal fon alan eyalet ve yerel yönetimlere, engelliler için danışmanlık, barınma yardımı, iş eğitimi, tıbbi deva ve günlük görevleri yönetmede yardım gibi daha fazla topluluk destek sistemi sağlamak için “makul değişiklikler” yapmalarını gerektiren düzenlemelere uymalarını emretti. alışveriş yapmak ve yemek yapmak gibi.

Kadınlar Yüksek Mahkemesi davası için brifingleri koordine eden Washington merkezli Bazelon Ruh Sağlığı Merkezi’nin meşru direktörü Ira Burnim, “Mahkeme ilk kez gereksiz kurumsallaşmanın bir ayrımcılık biçimi olduğunu açıkladı” dedi. zaman.

Bayan Curtis, 2011 yılında Oval Ofis’te Başkan Barack Obama’ya resimlerinden birini sunarken. Bir sanatçı olarak çalışmalarını Georgia galerilerinde sergiledi. Kredi… Pete Souza’nın Resmi Beyaz Saray Fotoğrafı

Lois Jeanette Curtis, 14 Temmuz 1967’de Atlanta’da kahya Mae (Traylor) Curtis Keith ve kamyon şoförü Melvin Lewis Curtis’in çocuğu olarak dünyaya geldi. Gençlik yıllarının çoğunda ve 20’li yaşlarında kurumsallaştı.

Engellilerin ulusal bir örgütü olan Adapt’ı temsil eden bir avukat olan Stephen F. Gold, Olmstead’in “Engelli hakları için Brown v. Eğitim Kurulu” kararını, Yüksek Mahkemenin 1954 tarihli ayrı ama eşit bir okul sistemi görüşüne benzeterek açıkladı. Siyah öğrenciler için anayasaya aykırıydı.

Ancak, Amerikan Engelliler Derneği başkanı Maria Town, mahkeme karar verdikten sonra bile, Bayan Curtis’in “önümüzdeki on yıl boyunca kurumların içinde ve dışında yaşadığını, çünkü Olmstead’in toplum desteği sistemlerini inşa etmek zaman aldığını söyledi. karar verilmesi zorunludur.”

Sonunda kendi dairesine taşındı, sanatçı olarak çalıştı ve Georgia galerilerinde cesurca renkli pastel ve akrilik portrelerden oluşan çalışmalarını sergiledi. Engelli hakları için kamu savunucusu oldu ve 20 Haziran 2011’de Oval Ofis’te bir resimlerinden birini Başkan Barack Obama’ya sundu.

Halaları ve amcalarına ek olarak, iki kız kardeşi Patricia Cook ve Bobbie Jean Cloud tarafından hayatta kaldı.

2014 yılında, Bayan Curtis’e, hala kurumsallaşmış ancak bir gün daha iyi bir hayata sahip olmayı umut eden insanlara ne söyleyeceği soruldu. Durakladı, nasıl cevap vereceğinden emin değildi, ta ki görüşmeci onu birkaç yıl önce yazdığı bir mektuba yönlendirene kadar.

Bayan Curtis, “Kurumlarda yaşayan herkese merhaba, sizi hatırlıyorum” diye yazdı. “Bana bir dua et. Bazen hayatım hakkında iyi hissediyorum. Hayatım hakkında kötü hissettiğimde ülkeme ad veririm, müjdeyi söylerim ve aklımı eve geri getiririm. Seninle tekrar şarkı söyleyeceğim. İyi günler dilerim. Sevgiler, Lois.”

Sonra kocaman bir gülümseme ve derin bir kahkaha ile ekledi: “Evet! Bence bir gün her zaman güzel bir gün olacak!”