Cricket’in Spin Ustalarından Shane Warne 52 yaşında öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Tüm zamanların en büyük kriket oyuncularından biri olan ve saha içinde ve dışında gerçek bir figür olan Shane Warne, Cuma günü Tayland’da öldü. 52 yaşındaydı.

Yönetim şirketi yaptığı açıklamada, nedenin kalp krizi olduğundan şüphelenildiğini söyledi.

Warne, bir beyzbol atıcısının eşdeğeri olan bir melon oyuncusuydu. O bir spin ustasıydı, hızlı gelmeyen, bunun yerine bükülüp dönen, topa vuran oyuncuyu potansiyel olarak şaşırtan toplar. Ve çok azı Warne’dan daha fazla topa vuran oyuncuyu kandırdı.

22 yaşından itibaren Avustralya için oynayan Warne, çok günlü Test maçlarında 708 küçük kapı aldı ve bir günlük maçlarda 293 küçük kapı alarak onu, Sri Muttiah Muralitharan ile birlikte 1.000 uluslararası küçük kapı alan iki oyuncudan biri yaptı. Lanka. Bu sürenin çoğunda Avustralya, düzenli olarak İngiltere, Hindistan, Batı Hint Adaları ve Güney Afrika’yı yenerek dünyanın en iyi takımıydı.

Bacak dönüşü olarak bilinen belirli top türleri, olay yerine geldiği sırada, hızlı bowling oyuncularının tüm öfkesi olduğunda, paslanmış olarak kabul edildi. Ancak onlarla olan başarısı, başkaları tarafından taklit edilmesi zor olsa da, kayıp bir sanat haline gelen şeyin yeniden canlanmasına yardımcı oldu.

Warne bir topa vuran oyuncu olarak bilinmiyordu ve hiçbir zaman uluslararası bir asır, tek bir vuruşta 100 koşu, ancak bir zamanlar sinir bozucu bir 99 puan aldı. Ancak uzun ömürlü olması, diğer tüm asırsız oyunculardan daha fazla toplam koşu yaptığı anlamına geliyordu.

Bovling yaptığı en unutulmaz top ilk toplarından biriydi. 1993 Avustralya ve İngiltere arasındaki Ashes serisinde, 23 yaşındaki Warne, İngiltere’nin topa vuran oyuncusu Mike Gatting ile yüzleşmek üzere getirildi. Maçtaki ilk topu keskin bir şekilde sola döndü, küçük kapıya çarptı ve Gatting’i tamamen şaşkına çevirdi.

Gatting’in oyundan atılmasının aniliği, topun fiziğe meydan okuyan hareketi ve onu bowling eden adamın gençliği ve deneyimsizliği, onu ünlü bir kriket anı olarak kutladı. O zamandan beri “yüzyılın topu” olarak etiketlendi ve ona rakip olabilecek çok az aday var.

2000 yılında, sporun saygıdeğer bir tarihçisi olan Wisden kriket yıllık dergisi, Warne’ı yüzyılın en iyi beş kriketçisinden biri olarak seçti. Yine de Avustralya için yedi yıl daha oynamaya devam etti ve ardından Hindistan’da ve başka yerlerde kulüp kriketinde oynadı.

2015’te, 46 yaşındayken, sporu tanıtmak için Amerika Birleşik Devletleri’ne emekli oyunculardan oluşan bir ekip getirdi ve Queens’teki CitiField’ı, sporlarını kucakladığı bilinmeyen bir ülkede görmekten heyecan duyan kriket meraklılarıyla neredeyse doldurdu. . Oyun, popülaritesi artmaya devam eden, bazen uykulu sporun daha hızlı bir versiyonu olan Twenty20 kriketti. Warne, onu kucaklayanlardan biriydi.

Warne o sırada “Herkesin kriketin ne olduğu konusunda önceden edinilmiş bir fikri var” dedi. “Beş günlük bir Test maçı, sonuç yok, esneme gibi.” Twenty20’yi “rock ‘n’ roll versiyonu – düşünmek için zamanınız yok” olarak adlandırdı.

Kriket sonrası kariyeri, World Series of Poker gibi poker etkinliklerinde oynamayı ve kriket maçları hakkında yorum yapmayı da içeriyordu. Geçen yaz, bir İngiliz Twenty20 takımı olan London Spirit’e koçluk yaptı.

Warne, saha dışında da manşetlere çıkmak konusunda yetenekliydi. 2003 yılında, sadece daha iyi görünmek için kilo vermek için kullandığını söylediği yasaklanmış bir diüretik için pozitif test ettikten sonra spordan uzaklaştırıldı. Karısı Simone Callahan’dan kayalık bir ilişki ve sonunda boşanma ve aktris Elizabeth Hurley ile bir romantizm de dahil olmak üzere aşk hayatı, Sidney’den Londra’ya kadar magazin dergileri tarafından yutuldu. Brooke, Jackson ve Summer adlı üç çocuğuyla hayatta kaldı.

Hayatı hakkında yakın zamanda yayınlanan bir belgesel olan “Shane”de Warne şunları söyledi: “Yüksek sesli müziği severim, sigara içtim, içtim, biraz bacak büktüm. O benim.”