Corona zamanlarında okuryazarlık üzerine bir ilkokul öğretmeni

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Astrid Stock, Grunewald ilkokulunda bir JüL dersi veriyor. Sabah çok erken saatlerde, ilk öğrenciler kapıyı çalmadan kırk beş dakika önce onun sınıfında buluşuyoruz. Okul bahçesinde Corona günlerinde okuryazarlıktan, sosyal Darwinizm’den bahsediyoruz.

Bayan Stock, Grunewald İlkokulunda giriş aşamasından siz sorumlusunuz. Corona yıllarında birinci sınıfları iyi okur yazar hale getirmeyi başardınız mı?

Evet, okuryazarlık çok başarılıydı. Çünkü bizim sınıfımızda çocuklara ebeveynleri tarafından yakından bakılırdı. Başlangıçta velilere ders kitabımızla nasıl çalışabileceklerini anlattım ve normalde sadece okulda bulunan materyalleri herkes için kopyaladım. Ve çocuklar alışılmadık bir şekilde evde oldukları için onlara her zamankinden daha fazla okuma görevi verdim. İşte bu yüzden okuma becerileri önceki yıllara göre çok daha iyiydi.

Milyonlarca avro geri alınamadı: Berlin’deki Corona yakalama programı başarısız oldu

Öyleyse, ebeveynlerin taahhüdü, çocukların fark edilir şekilde daha akıcı okuyabilmeleri için işe yaradı mı?

Evet, tabii ki sınıfta okuma çalışması da yapıyoruz ve bol bol okuma ödevi de veriyorum. Ancak bu genellikle pek iyi sonuçlanmaz, çünkü çoğu ebeveyn işleriyle çok meşguldür, çocuklar okul sonrası bakım merkezinde geç saatlere kadar kalır ve öğleden sonra başka randevuları vardır. Ama şimdi bütün aile evdeydi ve sınıfımdaki ebeveynler altı ve yedi yaşındaki çocuklara son derece yoğun bir şekilde baktılar.

İstisnalar, kendi haline bırakılan ve sonra diğerlerine göre okuma ve yazmada geri kalan çocuklar var mıydı?

Tam olarak değil. Ancak bu muhtemelen okulumuzun özel hizmet alanından kaynaklanmaktadır. Diğer hizmet bölgelerindeki okullardan çok farklı şeyler duydum. Burada anne ve babalar gerekli süreyi ayırırken, ünlü Corona köpeği de yanlarına geldi.

Berlin müdiresi: “Sosyal etkileşimi yeniden öğrenmeliyiz”

Berlin müdiresi: “Sosyal etkileşimi yeniden öğrenmeliyiz”

Yani şöyle diyebilirsiniz: Şehrin bu bölgesindeki Korona dönemi aynı zamanda bir anlamda aile hayatının en parlak dönemiydi?

Evet ve bunu çok olumlu buldum. Ailelerin daha çok yemek yapması ve daha çok oyun oynaması, daha sık ormana gitmesi. Bu küçük çocuklar için çok iyi oldu.

Ve bu yüzden okuryazarlık eskisinden daha mı iyi?

Evet, bunu söyleyebilirsin. Ancak evde 1:1 bakım nedeniyle çocuklar artık bağımsız çalışmaya alışkın değildi. Ve her zerresini rapor etme ve şunu sorma zihniyeti: Burada ne yapmam gerekiyor? Bir şeyleri kendi başınıza okumak yerine, bu zihniyet çok belirgindi. Ve tabii ki bu 26 çocuklu bir sınıfta işe yaramıyor.

Maske takmanın okuryazarlığı büyük ölçüde engellediği ve geciktirdiği söylendi. Çünkü çocuklar artık seslerin oluşumunu öğretmenin dudaklarından okuyamıyorlardı. Bunu da fark ettin mi?

Hayır, benim sınıfımda maske takmadığım için bu sorunlar yoktu. Salgının hemen başında müdireye beni maske takmaktan muaf tutan bir sağlık raporu verdim.

Bu kolejde çatışmalara yol açtı mı?

Evet, bazı meslektaşlarım maske takmamı istedi. Ve kışın beden eğitimi dersinde yanlışlıkla pencereleri açmayı unuttuğumda, bir meslektaşım doğruca okul yönetimine gitti ve şikayet etti. Yani, arıyordum ve hatalar buldum.

Ve çocuklar nasıl tepki verdi?

Aniden okuldaki tüm çocuklar beni tanıdı. Hiç böyle yaşamamıştım: Başparmağım ağrıyordu, yüzümü gösteren tek kişi bendim. Çocuklar artık yüzleri tanımıyordu. Ve benimle biliyorlardı: Ah, bu Frau Stock, onun bir yüzü var!

bilgi kutusu resmi

Gerd Engelsmann

Kişiye

Astrid Stock, Berlin-Steglitz’de doğdu ve Freie Universität’ta ilkokul eğitimi gördü. Grunewald ilkokulunda kamu hizmetine geçmeden önce, başlangıçta Berlin Mitte’deki Evangelische Schule (ESBM) dahil olmak üzere iki özel okulda çalıştı. Orada okula giriş aşamasını yönetiyor ve Almanca, genel çalışmalar, matematik, spor ve yüzme konularını öğretiyor.

Ve öğrenciler karantinadan sonra tekrar büyük gruba alışmakta zorlandılar mı?

Gezilerde şunu fark ettim: Okul yılının başında çocukların artık ikişerli sıralar halinde yürüyememelerine, karşıdan karşıya geçerken trafiğe dikkat etmelerine, grup halinde bir arada kalmalarına şaşırdım.

Sanki dış dünyaya olan ilgi kaybolmuş gibi?

Evet, bir şekilde. Ve tabii ki çocuklar sınıf arkadaşlarıyla tekrar konuşabildikleri için mutluydular. O gevezelik ederken, etraflarındaki her şey unutulmaya yüz tuttu.

Birçoğu, çocukların sosyal davranışlarının Corona’dan çok zarar gördüğünü söylüyor. Bunu da gördün mü?

Evet, tüm meslektaşlar daha pek çok zorluk olduğunu fark etti: tek tek çocukların kitlesel olarak dışlanması, daha zayıf olduğu varsayılanlara karşı kin beslemek. Ve güya daha güçlü olanlar güçlerini sonuna kadar tükettiler…

Okul bahçesinde Sosyal Darwinizm!

Evet, özellikle erkeklerde, kızlarda sorunlar biraz sonra ortaya çıktı. Bu tipik: Bugün benim kız arkadaşımsın, yarın değil! Ve şimdi oynamak istiyorsan, önce bunu ve bunu yapmalısın!

Corona ve sonuçları: 2021'dekinden daha fazla davranış sorunu olan öğrenci

Corona ve sonuçları: 2021’dekinden daha fazla davranış sorunu olan öğrenci

Ve sosyal Darwinizm erkekler arasında nasıl kendini gösterdi?

Daha önce hiç yaşamadığım bir davranış: çocukların aşağılanması ve baskı altına alınması. Ben ve eğitimci tekrar tekrar ayarlamalar yapmak zorunda kaldık ve ısrarla: Lütfen adil olun! arkadaşça davran Fiziksel ve sözlü şiddetten kaçının! Tüm çatışmalar sakin bir şekilde çözülmelidir! Göze çarpan çocuklar pandemi döneminde daha da dikkat çeker hale geldi. Gerçek sosyal çalışma yapılmalıydı. Neyse ki okulda son iki yıldır çok meşgul olan yeni bir sosyal hizmet uzmanımız oldu. Ve şimdi davranış adım adım gelişti.

Corona hala okulda bir sorun mu?

Hayır ve şu anda Corona’nın artık bir sorun olmadığı için çok mutluyum. Çocukların tekrar özgürce hareket etmesi ve kolejde yüz yüze görüşmemiz.

Konuşma Eva Corino tarafından yürütüldü.

Çocuklar öğretmenlerinin resimlerini çizdiler.  Bir resimde, ismin yazılışı neredeyse işe yaradı.

Çocuklar öğretmenlerinin resimlerini çizdiler. Bir resimde, ismin yazılışı neredeyse işe yaradı.Gerd Engelsman