Çin Mutfağının İmpresaryosu Ed Schoenfeld 72 yaşında hayatını kaybetti

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
1970’lerde ve 80’lerde, özellikle Tai Amca’nın Hunan Yuan’ı, Teyze Yuan ve Pig Heaven’ı içeren bir dizi üst düzey restoranla New Yorkluların Çin yöresel mutfağının ihtişamına gözlerini açmasına yardımcı olan Ed Schoenfeld, öldü Cuma, Newark, NJ’deki evinde 72 yaşındaydı.

Oğlu Eric, nedeninin karaciğer kanseri olduğunu söyledi.

20’li yaşlarında Grateful Dead için bir yol arkadaşı gibi görünen Brooklyn’li bir Yahudi olan Bay Schoenfeld, Çin mutfağının olası bir elçisi gibi görünmüyordu. Ancak en iyi göçmen şeflerle yıllarca çalışarak kazandığı uzmanlığı, onu David Keh ve Michael Tong gibi restorancılar için paha biçilmez bir ortak haline getirdi.

New York dergisinin 1984’te tanımladığı gibi “danışman, yetenek avcısı, çeşnicibaşı, yönetici ve halkla ilişkiler uzmanı” olarak faaliyet gösteren Bay Schoenfeld, Szechuan, Hunan ve Şanghay mutfağının onlarca yıldır Kanton’da varlığını sürdüren bir şehre getirilmesine yardımcı oldu. tatlı ve ekşi domuz eti, yumurtalı rulolar ve genç yumurta gibi türetilmiş favoriler.

Hunan mutfağı için bir vitrin olan Uncle Tai’s, 1973’te Bay Schoenfeld’in Bay Keh’in asistanı olarak, Doğu 62. Cadde yakınlarındaki Üçüncü Cadde’de evin önünü işleterek açıldı. Restoran, The New York Times’da Raymond Sokolov’dan dört yıldız alarak Shun Lee Hanedanlığı’ndan sonra bu puanı alan ikinci Çin restoranı oldu.

Sn. Sesi yüksek, aşırı net bir konuşmacı olan Schoenfeld, o zamanlar çoğu Amerikalı için terra incognita olan Çin’in yemek kültürü için oldukça görünür bir tercüman ve sözcü oldu. Shun Lee Dynasty’de (Doğu 48. Caddedeki İkinci Caddede) ve Shun Lee West’te (Batı 65. Cadde) Bay Tong ile çalışarak itibarını sağlamlaştırdı. Ve 1980’lerde bir kez daha Bay Keh ile güçlerini birleştirdi ve New York’un en ünlü Çin restoranlarından ikisi olan Auntie Yuan (Birinci Cadde Doğu 64’üncü Cadde) ve Pig Heaven’ı (80’inci Cadde’ye yakın İkinci Cadde) yaratmaya yardım etti.

Sn. Schoenfeld, Greenwich Village’da çiftlikten masaya restoran olan Red Farm ile kariyerinin sonlarında bir rönesans yaşadı. Kredi. . . The New York Times için Daniel Krieger.

Edward Lawrence Schoenfeld, 19 Eylül 1949’da Jersey City, N.J.’de, Theodore ve Lillian (Pesses) Schoenfeld’in tek çocuğu olarak doğdu. Brooklyn’in Clinton Hill semtinde büyüdü. Babası, George S. May yönetim danışmanlığında çalışan bir endüstri mühendisiydi. Lila olarak bilinen annesi, bir mağazada ve daha sonra New York Şehri’nde ofis müdürüydü.

Ed, ilerici bir özel kurum olan Clinton Hill’deki Woodward Okulu’na ve daha sonra yine Brooklyn’deki Poly Prep Country Day School’a katıldı. 15 yaşındayken bir yazı, Kaliforniya, Berkeley’deki Vatandaşlık Kampı’nda çiftlik işçisi lideri Cesar Chavez ile sosyal meseleler üzerinde çalışarak geçirdi.

Cuma öğleden sonraları okul erken boşaldığında ve ebeveynleri hala işteyken, Ed anneannesi Goldie Pesses’in mutfağında tavuk çorbası, krep, kişke ve blintze yapmasına yardım ederek vakit geçirirdi.

Sn. Schoenfeld, erken dönemlerde Çin yemeklerine takıntılı hale geldi.

2018’de Serious Eats web sitesine “Broadway ve 102. Cadde’deki Great Shanghai’ye ilk gittiğimde 11 ya da 12 yaşında olmalıydım” dedi. “İlk bahar rulomu aldığımı hatırlıyorum! Değil yumurta rulo — bu daha ince ve daha hassastı. ”

Gençliğinde 1965’te açılan Shun Lee Hanedanlığı’nda haftalık olarak yemek yedi ve yorucu bir kendi kendine eğitim programına başladı. Yemek kursları ve yemek kitapları nesiller boyu New Yorkluları Çin mutfağının incelikleriyle tanıştıran Grace Chu ile çalıştı ve New York’taki en iyi Çinli şeflerle ziyafetler düzenleyerek deyim yerindeyse lisansüstü çalışmalar yaptı.

Bay Schoenfeld, web sitesi egullet’e “Özellikle iyi bir şef bulduğumda, becerisini ve sanatını sergileyen repertuarının derinliklerine inmesini umarak sık sık ona dönerdim” dedi. New York’taki ilk Szechuan restoranlarından biri olan Mr. Keh’s Szechuan Taste’in şefi Lou Amca olarak bilinen Lou Hoy Yuen’in ellerine şans verdi.

Schoenfeld, “En iyi profesyonel şeflerin çoğunun üretemediği bir mutfak seviyesine maruz kaldım ve karşılaştığım standartlar ve lezzetler bana eşsiz bir eğitim verdi” dedi. “Lou Amca bana hiçbir zaman belirli bir yemeğin nasıl pişirileceğini açıkça göstermedi. Bunun yerine, bir usta ve bir öğrenci gibi gözlem yapmama izin verdi. İzleyerek, tadarak ve sonunda bilgilerimi eyleme geçirmeye çalışarak öğrendim. ”

Bir taksi sürerek finanse ettiği Çin ziyafetlerini düzenlemek için ayrılmadan önce New York Üniversitesi’nde kısa bir süre okudu. Yan tarafta, Brooklyn Heights Press gazetesi için bir yemek ve restoran köşesi olan “Gravy Stains” yazdı. Bir akşam Szechuan Taste’de ezoterik bir sazan balığı çorbası ısmarladı ve böylece sahibi Bay Keh’in dikkatini çekti. İkisi bir tanıdık buldular ve 1973’te Bay Keh, New York’un ilk Hunan restoranlarından biri olan Uncle Tai’s’i açtığında, Bay Schoenfeld’i asistanı olarak tuttu.

2013’te Restaurant Girl web sitesine “Ben hippi-dip bir adamdım ve beni büyük fırfırlı bir gömlek ve bir papyonla en yapışkan mavi smokinle fırlattı” dedi. “Kendimi temelde neyin ön kapısında buldum. Daha önce bir restoranda çalışmamış olsanız bile ülkedeki en sıcak Çin restoranı. ”

Vahşi yolculuk, restoranın mutfağında rakip gruplar arasındaki savaşın Bay Schoenfeld’in bir kayıp olduğunu iddia etmesiyle iki yıl sonra sona erdi.

1984’te New York dergisine Tai Amca’daki son gününü anlatırken “Bir John Wayne bar odası sahnesi gibiydi” dedi. “Akşam yemeği sırasında biri bana uçan bir takım aldı ve beni bayılttı. Ördek sosu ve pilavla kaplı yerde yatıyordum. ”

Erken evlilik boşanmayla sonuçlandı. Oğlu Eric’e ek olarak, karısı Elisa Herr tarafından yaşatılmıştır; başka bir oğul, Adem; ve dört torun.

Karides ve bezelye yaprağı köfteleri, Greenwich Village’daki Red Farm’da Schoenfeld protégé olan şef Joe Ng tarafından servis edilir. Kredi. . . The New York Times için Daniel Krieger

Sn. Schoenfeld’in Bay Keh ile ikinci görev turu, Pekin ördeği ve portakal bifteği ile ünlü havalı Auntie Yuan’ı ve domuz eti odaklı menüsünde Kanton rosto emzik domuzu ve sarımsak soslu baharatlı domuz eti içeren Pig Heaven’ı üretti. Bay Keh ile birlikte Doğu 65. caddede, Üçüncü Cadde yakınında, şehrin en önde gelen şeflerinden biri olacak olan Zarela Martinez için bir vitrin olan Café Marimba’yı da geliştirdi.

Bay Schoenfeld, mülklerinde restoranlar geliştiren Milstein emlak organizasyonu için çalışmaya devam etti. 1990’da restorancı Vincent Orgera ile ortaklığa gitti ve West 68th Street’te ev sıcaklığında Amerikan yemekleri ve bir deniz ürünleri dalı olan Fishin Eddie’ye (Batı 71.) ayrılmış Vince and Eddie’s’i açtı. 1992’de Midtown’daki West 55th’deki abartılı kitschy Chop Suey Looey’s Litchi Lounge’da Çin mutfağına döndü. Daha sonra, en yeni protégé’si Hong Kong doğumlu şef Joe Ng için bir sahne olarak Aşağı Manhattan’da, Lafayette Caddesi’nde China Brasserie’yi açtı.

Bay Schoenfeld, 2010 yılında, Greenwich Village’da restoran işletmecisi Jeffrey Chodorow ve Bay Ng’nin şef olduğu bir çiftlikten masaya restoran olan Red Farm ile geç kariyer rönesansının tadını çıkardı. Menü, Bay Schoenfeld’in The Times ile yaptığı bir röportajda “arsızca orijinal olmayan” olarak telaffuz ettiği, güncellenmiş bir pan-Asya yemekleri dizisi sundu. ”

Bir anda hit olan Red Farm, Yukarı Batı Yakası ve Londra’da çocuk sahibi oldu. Orijinal Red Farm’ın altına Bay Schoenfeld, Pekin ördeği için bir tapınak olan Decoy’u kurdu ve kısa süre sonra Red Farm’a şehrin en popüler Çin restoranlarından biri olarak rakip oldu.