Champion Islander Teams’de Hall of Famer olan Mike Bossy, 65 yaşında öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
1980’lerin başında New York Adalılarını arka arkaya dört Stanley Cup şampiyonluğuna taşımada kilit rol oynayan Hokey Onur Listesi kanadı Mike Bossy öldü. 65 yaşındaydı.

Adalılar ölümünü duyurdular ancak başka ayrıntı vermediler. Bossy, Ekim ayında akciğer kanseri olduğunu açıkladı.

1972’de Ulusal Hokey Ligi genişleme takımı olarak kurulan Islanders, Long Island’daki Nassau Coliseum’da ilk sezonlarında sadece 12 maç kazandı ve sonraki sezon çok daha iyi değildi.

Ancak, sağ kanatta Bossy ve ortada Bryan Trottier, sol kanatta Clark Gillies, savunmada Denis Potvin ve Billy Smith kalede.

Adalılar, 1980’den 1983’e kadar süren Stanley Cup şampiyonasında Philadelphia Flyers, Minnesota North Stars, Vancouver Canucks ve Edmonton Oilers’ı mağlup ettiler, ardından kaybettiler. 1984 kupası finalinde Oilers’a.

Kanada doğumlu Bossy, NHL’nin en hızlı patencileri arasındaydı ve rakip kaleciler pakın kendilerine geldiğine dair herhangi bir fikre sahip olmadan bilek atışlarından kurtulmak için esrarengiz bir yeteneğe sahipti.

Gordie Howe’un yanında Detroit Red Wings ve Bobby Hull ile Chicago Black Hawks’ta oynayan eski bir defans oyuncusu olan Arbour, “Mike şimdiye kadar gördüğüm en hızlı ellere sahip” dedi.

1981’de patronluk tasladı. Koçu “Mike şimdiye kadar gördüğüm en hızlı ellere sahip” dedi. Kredi… Bennett/Associated Press

Bossy, 1978-79 sezonunda 69 ve 1980-81 sezonunda 68 golle NHL’ye iki kez gol kralı oldu. İlk dokuz sezonunun her birinde en az 51 gol attı ve bir sırt sakatlığı onu son sezonunda 38 golle sınırlandırdı. 129 playoff maçında 85 golü, o sırada NHL tarihindeki en fazla gol oldu.

Bossy, tamamı Adalılarla olmak üzere 10 NHL sezonunda 752 normal sezon maçında 573 gol attı ve 553 asist yaptı.

1991’de Hockey Hall of Fame’e seçildi.

İncelikli ve hafif yapılı bir Bossy, zorlu kontrolleri atlattı ve yakın dövüşlere girmeyi reddetti.

Trottier 1999’da Sports Illustrated’a “Adamlar onun dövüşmeyeceğini biliyordu” dedi. “Onu yumruklarlardı, mızraklardı, önemli değildi. Fazla odaya ihtiyacı yoktu. Adam o kadar yaratıcıydı ki, sadece yarım santim ile özel bir şey yapabilirdi.”

“Muhtemelen izcilerin benim hızlı ellerim ve hızlı serbest bırakmam dediği şeyi her şeyden çok nefsi müdafaa için geliştirdim” diye hatırlıyor Bossy, “Patron: The Mike Bossy Story” (1988, Barry Meisel ile birlikte) ) . “NHL, küçüklere kıyasla yakınlaştırma, yakınlaştırma ve yakınlaştırmaydı. Pakı her elime aldığımda dövülmekten kaçınmak için hızlı paslar atmayı ve hızlı atışlar yapmayı öğrendim.”

Bossy, 1983, 1984 ve 1986’da centilmence oynadığı için Lady Byng Trophy’yi kazandı. Sadece 210 dakika ceza aldı.

Küçükler hokeyindeki dikkate değer gollerine rağmen, kontrol hakkının olmadığına inanan takımlar tarafından geçildikten sonra, 1977 NHL amatör draftında Adalılar tarafından 15. sıradan seçildi. NHL’de hayatta kalma becerileri

Bossy’nin aksini kanıtlaması uzun sürmedi. NHL’de yılın çaylağı olarak 1977-78’de Calder Memorial Trophy’yi kazandı ve 15 yıl boyunca 53 gol atarak çaylak rekoru kırdı. 1982 Stanley Cup playofflarında en değerli oyuncu olarak Conn Smythe Trophy’yi kazandı.

Michael Bossy, 22 Ocak 1957’de Montreal’de Borden ve Dorothy Bossy’nin 10 çocuğundan biri olarak doğdu. Babası Ukrayna asıllı, annesi İngilizdi. Borden Bossy, kışları bir buz pateni pisti oluşturmak için ailenin apartmanının arka bahçesini su bastı ve Mike 3 yaşında paten kaymayı öğrendi

Quebec Major’ın Laval Ulusal takımına katılmak için Laval Katolik Lisesi’nden ayrıldı. Junior Hokey Ligi, 1972-73 sezonunun sonuna yakın ve Laval için dört tam sezonda oynadı ve 309 gol attı.

Ardından draftta Adalılar tarafından seçimi geldi.

Bossy’nin NHL kariyeri kronik bir sakatlık yüzünden yarıda kaldı. Adalıların 1986 eğitim kampının başında sırt ağrıları yaşadı. Normal sezonda 17 maç kaçırdı ve Flyers’ın ön eleme turunda Adalıları elediği playofflarda sol dizinden yaralandı. Doktorlar sonunda, ameliyatla tamir edilemeyen iki yaralı diski olduğunu keşfetti. 1987-1988 sezonunda oturdu, ardından Ekim 1988’de hokeyden emekli oldu.

Adalılar Mart 1992’de Bossy’nin 22 Numarasını emekli ederek Potvin’den sonra bu onuru alan ikinci oyuncuları yaptı.

Bossy, Lucie Creamer ile evlendi ve iki kızı oldu. Hayatta kalanlar hakkında tam bilgi hemen mevcut değildi.

İki dil bilen Bossy, oyunculuk kariyeri sona erdikten sonra Kanada’da ticari girişimlerde bulundu ve yayıncılık yaptı. Kanser olduğu tespit edildiğinde, Montreal merkezli Fransızca kanal TVA Sports için bir hokey analisti olarak görevinden ayrıldı.

Bossy ve Stanley Cup şampiyonu Adalıların başardıkları her şeye rağmen, çağdaşı, Oilers’ Hall of Fame merkezi Wayne Gretzky ve Gretzky’nin 1980’lerde dört Stanley Kupası kazanan Edmonton takımlarının karizmasından yoksunlardı.

Bossy önce Sports Illustrated’a “Yapmamız gereken takdirin milyonda birini asla alamadık” dedi. “Çok düşük anahtarlı bir organizasyonumuz vardı. Hokeyin zarar görebileceğini düşündükleri için erkeklerin çok fazla şey yapmasını istemediler. İnsanlar, büyük takımların ilk sözünde bizden bahsetmiyorlar.”

şunları ekledi: “Sanırım yaşlandıkça, art arda 50’den fazla puan aldığımı insanlara söylemekten bıktım. Söylediğim her şey bana acıymışım gibi geliyor ama hiç de değilim. Sadece ekibimizin yaptığı gibi iyi bir şey yaptığınızda, bunun için tanınmak istersiniz.”

Gretzky ile karşılaştırmalara gelince, Bossy The New York Times’a Ocak 1986’da NHL tarihinde 500 gol atan 11. oyuncu olduğunda şunları söyledi: “İnsanlar ona Büyük Gretzky diyor. Bununla rekabet edemem. Ekibimin başarmasına yardımcı olduğum şeyler konusunda kendimi rahat hissediyorum. Wayne Gretzky’yi elmalı turtadan sonraki en harika şey olarak düşünüp düşünmediğim başka bir soru.”