Caz Ustasının Kariyerine Yardımcı Olan Öğretmen Harry Colomby, 92 Yaşında Öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Harry Colomby, 1955’te Greenwich Village’daki Cafe Bohemia’ya uğradığında davulcu Art Blakey’e kendisinin ve grubu Jazz Messengers’ın birkaç gün sonra Bay Colomby’nin ders verdiği okul.

Bay Colomby beklerken ünlü besteci ve piyanist Thelonious Monk’u selamladı; daha önce bir kez karşılaşmışlardı. “Ah, Harry. Evet, seni hatırlıyorum,” Bay Colomby, 1965 Monk’un canlı albümü “Misterioso”nun kapak notlarında ayrıntılı olarak açıklandığı gibi, onu hatırladı. “Söyle bakalım, araban burada mı? Beni şehir dışına götürebilir misin?”

Arabada Monk, Bay Colomby’nin öğretmenliği bırakmaya hazır olup olmadığını sordu. “Bu yüzden Thelonious’u sabah saat 2:30’da ve saat 3’te evine sürdüm. m. , yarım saat sonra kişisel menajeri oldu” diye yazdı. “Nasıl olduğundan hala emin değilim. ”

Sn. Colomby’nin küçük kardeşi Bobby, Blood, Sweat & Tears’ın orijinal davulcusu ve daha sonra bir plak yapımcısı ve birkaç plak şirketinde yöneticilik yaptı, bir telefon görüşmesinde Monk’un Harry’yi “zeki, dürüst ve sıkı çalışacak biri” olarak gördüğünü söyledi. Harry ona, ‘Zengin olacağın konusunda sana söz veremem ama bir sanatçı olarak takdir edileceksin’ dedi. ‘”

1961’de Thelonious Monk. Bay Colomby, “Monk’un bir caz müzisyeninden daha fazlası olduğunu anladım” dedi. “O potansiyel olarak bir semboldü. ” Kredi. . . Erich Auerbach/Getty Images

Sn. Colomby, 25 Aralık’ta Los Angeles’taki bir hastanede öldü. 92 yaşındaydı. Kardeşi ölümü doğruladı.

Bay Colomby, Monk ile çalışmaya başladığında, caz uzmanının ötesinde çok az biliniyordu ve alışılmışın dışında yaklaşımı eleştirmenleri ikiye böldü. Ayrıca New York’ta nadiren duyuldu çünkü o günlerde oradaki barlarda ve gece kulüplerinde sahne alması gereken bir kabare kartı yoktu; bir uyuşturucu hapı nedeniyle iptal edildiği 1951’den beri ona sahip değildi. 1957’de Bay Colomby, Monk’un kartını geri almasına yardım etti. Daha sonra East Village’daki Five Spot’taki uzun süreli katılımı, bir caz yıldızı olarak ortaya çıkmasının başlangıcıydı.

Monk’u bilinmezlikten şöhrete kadar yönettiği 14 yılın çoğunda, Bay Colomby, Long Island’daki Brooklyn, Queens ve Plainview’deki liselerde İngilizce ve sosyal bilgiler öğretti. Bay Colomby, tarihçi Robin D. G. Kelley’e “Thelonious Monk: The Life and Times of an American Original” (2009) adlı biyografisi için “Cazda ne kadar para olduğu konusunda hiçbir yanılsama yaşamadım” dedi. Ama Monk’un bir caz müzisyeninden daha fazlası olduğunu fark ettim. O potansiyel olarak bir semboldü. Gücün, bağlılığın, saflığın simgesiydi, bilirsiniz, müziğin ötesinde, cazın ötesinde. ”

Harry Golombek 20 Ağustos 1929’da Berlin’de doğdu ve ailesi ve erkek kardeşi Jules ile birlikte 1939 baharında Nazi zulmünden kaçmak için New York’a kaçtı. Daha önce Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etmiş olan aile üyeleri, soyadlarını Colomby olarak değiştirdi. Amerika Birleşik Devletleri’nde Fred olan babası Saul, Manhattan’da bir saatçilik şirketi kurdu. Annesi Elsie (Ries) Colomby orada çalıştı.

1950 yılında New York Üniversitesi’nden İngilizce lisans derecesi ile mezun olduktan sonra, Harry öğretmenlik kariyerine başladı.

Bir yönetici olarak Bay Colomby’nin sadece dört müşterisi vardı: Monk; şarkıcı ve piyanist Mose Allison; komedyen ve izlenimci John Byner; ve aktör Michael Keaton.

Bay Byner, 1960’ların başında bir John F. Kennedy gösterim yarışmasında Bay Colomby ile tanıştığını söyledi. Bir telefon görüşmesinde “Harika biriydi” dedi. “Herkesi tanıyordu. Ama 1986’da Bay Colomby Bay Keaton’la olan işine odaklandığı için ayrıldılar.

Bay Byner, “Beni başka bir adam için terk etti,” dedi.

Bay Colomby ilk olarak 1970’lerin sonlarında Hollywood’daki Comedy Store’da sahne alan bir stand-up komedyeni olan Bay Keaton ile karşılaştı.

Bay Colomby 1988’de The Los Angeles Times’a “Michael’da gördüğüm şey orijinaldi” dedi. “Ayrıca sahnede karizma gördüm. Görünüşü ve zamanlaması ile ilgili bir şey mükemmeldi. ”

Bay Colomby ayrıca, “Working Stiffs” (1979) ve “Report to Murphy” (1982) ve “Mr. Anne” (1983), “Johnny Dangerously” (1984) ve “One Good Cop” (1991).

Kardeşi Bobby’ye ek olarak, Bay Colomby, karısı Lee ve oğlu aktör Scott Colomby tarafından hayatta kaldı. Kısa bir süre bir caz plak şirketi olan Signal’i yöneten kardeşi Jules, 1990’larda öldü.

Bay Keaton, yaklaşık 25 yıl boyunca Bay Colomby’nin müşterisiydi ve ikisi daha sonra arkadaş kaldı.

Bay Keaton bir telefon görüşmesinde, “Paylaştığımız şey, şeyleri sıra dışı bir şekilde gördük ve saatlerce konuşup birbirimizi güldürdüğümüzdü” dedi. “Muhtemelen menajeri ondan daha komik olan tek stand-up bendim. ”