Çan kancaları, Yol Kıran Siyah Feminist, 69 yaşında öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Cinsiyet ve ırk üzerine keskin, geniş kapsamlı yazıları feminizmi beyaz, orta sınıf dünya görüşünün ötesine geçerek Siyah ve işçi sınıfı kadınlarının seslerini dahil etmeye yardımcı olan

bell hooks, Çarşamba günü Berea, Ky’deki evinde öldü. 69 yaşındaydı.

Kız kardeşi Gwenda Motley, nedeninin son dönem böbrek yetmezliği olduğunu söyledi.

1981 yılında “Ben Kadın Değil miyim? Siyah Kadınlar ve Feminizm”, adındaki tüm küçük harfleri kullanmakta ısrar eden Bayan Hooks, feminizmin tüm kadınlar adına konuşma iddiasının, işçi sınıfının ve Siyah kadınların benzersiz deneyimlerini kenarlara ittiğini savundu.

“Siyah kadınlığın devalüasyonu, Siyah kadınların kölelik sırasında yüzlerce yıldır değişmeyen cinsel sömürüsünün bir sonucu olarak gerçekleşti” diye yazdı.

Bunun yerine, yeni, daha kapsayıcı bir hareket yaratmanın bir yolu olarak kadınlar arasındaki farklılıkları ve eşitsizlikleri tanıyan yeni bir feminizm biçimi çağrısında bulundu.

Fakat onun yazısını da anlamak zordu; edebiyat eleştirisi, anı ve şiiri içeriyordu ve sadece kapitalizm ve Amerikan tarihi gibi konuları değil, aynı zamanda aşk ve dostluğu da ele aldı.

Hooks’un 1981 tarihli kitabı, Siyahi ve işçi sınıfı kadınların deneyimlerinin feminist hareket içinde duyulmasını sağlamada yeni bir çığır açtı.

çan kancaları, 25 Eylül 1952’de eyaletin güneybatısındaki Tennessee sınırından çok uzak olmayan küçük bir şehir olan Hopkinsville, Ky.’da doğan Gloria Jean Watkins’in mahlaslı adıydı. Erken eğitimi, ayrılmış okullarda gerçekleşti, ancak devlet eğitim sistemini entegre ettikten sonra beyaz çoğunluklu okullara taşındı – daha sonra anılarında çizdiği bir deneyim.

1974’te Stanford Üniversitesi’nden İngiliz edebiyatı derecesi ile mezun oldu ve daha sonra Wisconsin Üniversitesi’nden İngilizce yüksek lisans derecesi ve California Üniversitesi, Santa Cruz’dan edebiyat doktorası aldı.

Çan kancaları takma adını, çocukken sık sık karşılaştırıldığı anne tarafından büyük büyükannesi Bell Blair Hooks’a saygı olarak aldı ve sık sık “kitapların özünü, ben kim değilim ”

Yale, Oberlin ve City College of New York dahil olmak üzere bir dizi kurumda öğretmenlik yaptıktan sonra, 2004 yılında Berea kasabasında bulunan Berea College’da öğretim pozisyonu almak için Kentucky’ye döndü.

Tam bir ölüm ilanı takip edecek.