Büyük krizler okullara nasıl bulaşıyor?

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Ev
Eğitim
Eğitim Bakanları Konferansı: Büyük krizler okulları nasıl etkiliyor?

Berlin’deki Eğitim Bakanları Konferansı Corona, Ukrayna ve enerji krizi ve kıtlık zamanlarında ne yapılmaması gerektiği sorusu hakkındaydı.

Eva Corino

Ukrayna'dan gelen savaş mültecileri Berlin Merkez İstasyonu'na varıyor.  Şu anda yaklaşık 200.000 Ukraynalı öğrenci Alman okullarına gidiyor ve sadece Berlin'de yaklaşık 6.000 öğrenci var.

Ukrayna’dan gelen savaş mültecileri Berlin Merkez İstasyonu’na varıyor. Şu anda yaklaşık 200.000 Ukraynalı öğrenci Alman okullarına gidiyor ve sadece Berlin’de yaklaşık 6.000 öğrenci var.imago görüntüleri

Berlin–Şu anda dünyayı askıya alan büyük krizler, okullardaki günlük yaşam üzerinde artan bir etkiye sahip. Ve burada da, insanların uzun bir barış ve güvenli refah döneminde alıştıkları normallik görüntüsünü ve neşeli tasasız tavrı sürdürmek giderek zorlaşıyor.

Bu, az önce Berlin’de gerçekleşen 379. Eğitim Bakanları Konferansı toplantısında açıkça gösterildi. Corona krizinin etkileri, Ukrayna savaşı ve enerji fiyatı şokları hakkında çok fazla tartışma yaşandı.

Yaklaşan Corona sonbaharını göz önünde bulunduran Eğitim Bakanları, virüsün aşılar ve önceki enfeksiyonlarla aşılanmış bir nüfusu vuracağı konusunda iyimser bir tavır sergilediler. Federal eyaletlerin artık enfeksiyon sürecine ve risk durumuna göre uyarlanabilecek bir dizi aracı da var. Aynı zamanda okulları açık tutma taahhüdünde bulundular; Korona nedeniyle ya da enerji tasarrufu için okulların tekrar kapanması artık öğrencilerden beklenemez.

Çünkü hepsi, öğrencilerin Corona döneminin öğrenme eksiklikleri ve zihinsel çalkantısıyla hala ne kadar mücadele ettiğini açıkça görüyor. 3 ila 8. sınıflardaki karşılaştırmalı çalışmanın (“Vera”) sonuçları ve Eğitimde Kalite Enstitüsü’nün (IQB) en son raporu, okulların bu zorlu zamanlarda öğrencilere gerekli temel nitelikleri artık gerçekten veremediğini gösteriyor. arabuluculuk yapmak Okuma, yazma ve aritmetik becerileri birkaç yıldır geriliyor ve öğrencileri gelecekteki fırsatlardan mahrum bırakan tehlikeli bir eğilim.

Ukrayna savaşının başlamasından bu yana, savaş bölgesinden yaklaşık 200.000 öğrenci Alman okullarına kabul edildi. Bu yeterince takdir edilemeyecek olağanüstü bir başarıdır. Siyaset, yönetim, okul yönetimi, öğretmenler, öğrenciler ve veliler hep birlikte bunu mümkün kılmak için el ele verdi.

Yaklaşık 200.000 Ukraynalı öğrenciyi entegre etmek Herkül gibi bir görevdir

Aynı zamanda, bunun gelecekte de Herkülvari bir görev olacağını bilmelisiniz – özellikle de giderek heterojenleşen sınıflarla, Alman-Alman ebeveynlerin çocuklarının net bir şekilde aynı sınıfta olduğu sınıflarla uğraşmak zorunda olan öğretmenler için. azınlık ve hatta Uzman öğretmenler her zaman “tarafta” çağrılır, ayrıca dünyanın her yerinden gelen göçmen çocuklar için dil eğitimi ve entegrasyonunu teşvik eder.

Bir kriz zamanı, insanları esaslar üzerinde düşünmeye ve giderek azalan güçleri ve kaynakları nasıl kullanacaklarını düşünmeye zorlar. Son haftalarda Berlin’de, patlayan inşaat maliyetleri nedeniyle okul binası saldırısı için yeterli para olmadığı, bazı okulların tadilat için beklenenden daha uzun süre beklemek zorunda kaldığı, okul binasının yenilenmesi için çok uzun süre beklemek zorunda kaldığı hakkında çok fazla tartışma yapıldı. sınıflardaki öğrenciler birbirine daha yakın hareket etmelidir, bu nedenle orta okullarda Okullar eskisinden daha az ısınacaktır.

Öğretmen sıkıntısı: Sonunda okullarımızı tek ders öğretmenlerine açın!

Öğretmen sıkıntısı: Sonunda okullarımızı tek ders öğretmenlerine açın!

Bunların hepsi, kriz zamanlarında birlikte yaşamayı öğrenebileceğiniz sınırlamalardır. Ancak Eğitim Bakanları Konferansı’nda bir konu suç teşkil edecek şekilde ihmal edildi – ve bu da öğretmen eksikliğidir. Bazı müdürler, sabahları sınıflarının önüne kimi koyacaklarını artık bilemeyecekleri bir noktaya geleli çok oldu. Kronik yetersiz kadro, bir grip salgınıyla karşılaştığında ve temel iş yükü o kadar yüksek olduğunda, giderek daha fazla öğretmen çok sevdikleri mesleklerine sırt çeviriyor.

Bir krizde bununla yaşamayı öğrenemezsiniz ve öğrenmemelisiniz. Eğitim Bakanları Konferansı burada daha yaratıcı olmalı, bir şeyler bulmalı ve hızlı hareket etmeli.