Bu Berlinli öğretmenler yakında memur olabilir

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Ev
Eğitim
Yasa tasarısı: Bu Berlinli öğretmenler yakında memur olabilir

Eğitim idaresi, öğretmenlik arzı yasası taslağını sunar: Devlet memuru statüsünden mümkün olduğu kadar çok sayıda öğretmen yararlanmalıdır.

Eva Corino

Sivil hizmet sertifikalarıyla Berlin'deki yaz töreninde alınan genç öğretmenler

Sivil hizmet sertifikalarıyla Berlin’deki yaz töreninde alınan genç öğretmenlerdpa

Berlin–Çarşamba günü, Berlin eğitim idaresi öğretmen temini için yasa tasarısını sundu. Güzel adı “Öğretim-öğretimin sağlanmasını sağlamak ve diğer düzenlemeleri değiştirmek için Kanun” olan kanun maddesi hakkındadır.

Birkaç madde aynı anda değiştirilecekse, bir madde kanunundan söz edilir. Taslak, Çarşamba günü dört haftalık duruşma sürecine girecek. Bu süre zarfında sendika ve dernekler görüş bildirebilir; bundan sonra Senato ve Parlamento’nun önüne getirilecek. Ocak ayının sonunda, iddialı programa göre, madde yasasının yürürlüğe girmesi gerekiyor.

Berlin’de yaklaşan yeni seçimler de hızlı uygulama emellerinin bir nedenidir. Burada, çeşitli uzman idareler arasındaki anlaşmanın yenilenen istikşafi müzakerelerle geçersiz kılınamayacağından emin olmak istiyoruz.

45 yaşından küçük ve hazırlık hizmetlerini yeni tamamlayan – ister üniversite eğitiminden sonra ister yatay giriş sırasında olsun – tüm yeni öğretmenler, içinde bulunulan öğretim yılında devlet memuru yapılabilir.

Geri dönen emekli öğretmenler için güçlü teşvik

Geçen hafta Cuma günü sızdırıldığı gibi, Berlin’deki mevcut öğretmenlerin atanması için yaş sınırı fiilen 51’e çıkarılacak. Üstelik 2022/23 öğretim yılında 52 yaşına giren tüm öğretmenler hâlâ bu yönetmeliğe tabidir.

Berlinli öğretmenler için yaş artışı 2026’nın sonuna kadar geçerli olacak. Bu, halen okuyan veya yarı zamanlı memurluk yapan daha yaşlı kariyer değiştiricilerin, o zamana kadar yeni yaş sınırını aşmamış olmaları koşuluyla 2026 yılına kadar memur olabilecekleri anlamına geliyor.

Berlin’e taşınmak isteyen diğer federal eyaletlerden memurları olan öğretmenler, 2024’ün ortalarına kadar başkentte memur olabilirler. Kamu hizmetinin, vasıflı işçileri işe almak için ülke çapında da kullanılacağı umulmaktadır.

Sözde döner kapı yasağı da artık geçerli değil: öğretmenlerin, daha önce gerekli olduğu gibi, Berlin devlet hizmetine geçmeden önce beş yıl boyunca başka bir federal eyalette memur olması gerekmiyor.

Okul müdürlerinin ve bölüm müdürlerinin endişeleri yersiz çıktı: Devlet memurluğunda daha yüksek bir maaş dilimine yükselmelerini kurtarabilecekler. Abitur’unu tamamlamamış ve Doğu Almanya döneminde 1’den 3’e kadar olan sınıflarda öğretmenlik yapmış öğretmenlere de A11 ve A12 seviyelerinde memur pozisyonları sunulmaktadır.

Devlet memurluğuna kaydolan ancak hastalık nedeniyle memur olamayan öğretmenler, deneyim seviyesi beş olan standart maaşı almaya devam ederler.

Ve önemli bir yenilik daha olacak: Emekli öğretmenler için kredisiz ek kazanç limiti geçici olarak kaldırılacak. Bu, bu deneyimli eğitimcilerin Berlin okullarında çok sayıda saat ders vermeye devam etmeleri için güçlü bir mali teşvik yaratıyor.