Berlinli öğretmenler için yaş sınırı yükseltildi

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Ev
Eğitim
51 yaşında hala memur: Berlinli öğretmenlerin yaş sınırı yükseltiliyor

Şimdi nihayet anlaşıldı: Halihazırda Berlin okullarında çalışan öğretmenler, 52. yaş günlerine kadar memur olarak istihdam edilebilirler.

Eva Corino

Bir öğretmen öğrencilerine insan iskeletinin nasıl yapıldığını gösterir.

Bir öğretmen öğrencilerine insan iskeletinin nasıl yapıldığını gösterir.imago

Resmi olarak haberlerin Çarşamba gününe kadar açıklanmaması gerekiyor. Şimdi çoktan sızdırıldı. Cuma günü Üst Okul Müdürleri Derneği’nin (VOB) 30. yıl dönümünü kutlamak için düzenlenen bir tekne gezisi sırasında Devlet Bakanı Alexander Slotty’ye kamu hizmetinin nasıl devam edeceği soruldu. Alexander Slotty’den yanıt, “Tüm sözlerimizi tutacağız” oldu.

Berliner Zeitung’un verdiği bilgiye göre bu, mümkün olduğu kadar çok mevcut öğretmenin memur olabilmesi için memurların yaş sınırının geçici olarak 45’ten 51’e çıkarılacağı anlamına geliyor.

Berlinli öğretmenler mutlu olabilir: Devlet memurları için cömert yaş sınırı

Berlinli öğretmenler mutlu olabilir: Devlet memurları için cömert yaş sınırı

Koalisyon anlaşmasında ayrıca şu şart koşulmuştur: mevcut öğretmenler 52. yaş günlerine kadar bir kamu hizmetine başvurabilirler. Ama uzun bir süre bu, maliye senatörünün incelemesine tabi tutuldu. Ve aslında, Daniel Wesener, Franziska Giffey’in ısrarı üzerine nihayet yerini vermeden önce, istişarede birkaç döngünün döndürülmesi gerekiyordu.

Normalde, ancak emekli olmadan önce en az yirmi yıl çalışabilenler memur olur. Berlinli öğretmenler için bu sürenin artık 13 yıla indirilmiş olması Almanya’da eşi benzeri olmayan bir süreç.

Aldatılan kariyer değiştirici:

Aldatılan kariyer değiştirici: “Bütün bu stresin sonunda beni çağıran şey ne!”

Saksonya üç yıl önce devlet memuru öğretmenliğine geri döndüğünde, yaş sınırı yükseltilmedi, aksine düşürüldü, böylece devlet emeklilik fonuna daha az para ödemek zorunda kaldı.

Devlet memuru olamayan öğretmenlere dezavantajlılık tazminatı

Devlet memurlarına ilişkin düzenlemeler sözde bir kanun maddesini gerektirmektedir. Bu, kanunun çeşitli maddelerinin değiştirilmesi ve yeni fıkraların eklenmesi gerektiği anlamına gelir. Çok fazla koordinasyon gerektiren karmaşık bir süreç. Biraz şansla, madde yasası gelecek yılın başında geçebilir ve muhtemelen daha büyük yaş grupları ilk memur olacaklardır.

Berlinli öğretmenlere ödeme yapmak: zaman mı para mı yoksa hiç mi?

Berlinli öğretmenlere ödeme yapmak: zaman mı para mı yoksa hiç mi?

Yaşı veya sağlığı nedeniyle memur olarak istihdam edilemeyen öğretmenlerin tazminatına gelince, muhtemelen “Sakson modeli”ne inecektir. Bu, bu öğretmenlerin aylık yaklaşık 200 avroluk bir harçlığa güvenebilecekleri anlamına gelir.

Friedensburg-Oberschule’nin müdürü Sven Zimmerschied, yeni düzenlemelerden çok memnun olduğunu söylüyor. “Genel olarak, bu mantıklı bir çözüm” diyor. “Yaş sınırındaki keskin artış nedeniyle hayal kırıklığına uğrayanların sayısı nispeten az olacaktır. Tabii ki daha sonra çatlaklardan düşen meslektaşlarım için üzülüyorum. Karımı vuracak ve benim için çok dar olacak çünkü bu yıl 50 yaşına girdim.”

Zimmerschied, 126 öğretmeninin beş veya altısının etkileneceğini tahmin ediyor. “Hoşnutsuzluklarını dile getirecekler ama sonunda yeni duruma alışacaklar.”

Neredeyse boş mu gidiyorlar?  Resmi olmayan öğretmenlerin kaderi

Neredeyse boş mu gidiyorlar? Resmi olmayan öğretmenlerin kaderi

Okul müdürü, eğitim yönetiminin muhtemelen kamu hizmetini planlanan takvim içinde uygulayacağını olumlu bir şekilde vurgulamaktadır. “İş arkadaşlarının yakında netlik kazanması önemlidir. 45 yaşının altında olanların bir kısmı zaten istifa edip sonra memur olarak baştan başlama fikrini kafalarına koymuşlardı bile. Ama şimdi Nachbeamtung, Neubeamtung’dan daha ucuz gibi görünüyor. Ben müdür olarak şu sloganı böyle atabilirim: Sakin ol! Gerçekten çok yakında başlayacak.”