Berlin’deki Havelmüller Okulu 30.000 Euro kazandı

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Ev
Eğitim
Alman Okulu Ödülü: Berlin’deki Havelmüller Okulu 30.000 Euro kazandı

Şaşırtıcı derecede iyi: Tegel’deki küçük bir ilkokul nasıl ülkenin beş büyük okul ödülünden birini kazanmayı başardı!

Eva Corino

Büyük sevinç: Tegel'deki Havelmüller ilkokulu okul ödüllerinden birini aldı.  Değer: 30.000 Euro.

Büyük sevinç: Tegel’deki Havelmüller ilkokulu okul ödüllerinden birini aldı. Değer: 30.000 Euro.Max Lautenschläger/Robert Bosch Vakfı

Alman Okul Ödülü Çarşamba günü Berlin’de verildi. Eğitim ve okullar alanında en talepkar ve prestijli ödüldür. Ve ödül töreni adeta küçük bir Oscar galası havasında, çünkü önceki gün cumhuriyetin her yerinden eğitim sektörünün birçok önemli oyuncusu o gün buluşmak için başkente gidiyor.

Ayrıca güzel bir logo ve buna uygun bir kupa icat ettiler: kanatlı bir okul sandalyesi – yani Almanya’daki okul sandalyelerine benzeyen yeşil bir sandalye – yan tarafında büyük yeşil kanatlar. Öyle ki, öğreten ve öğrenenler sınıfta yükselip daha yüksek alemlere yükselebilsinler. Fincan bu motifi ele alıyor: Bu kanatlı sandalye, tahtadan veya saf gümüşten yapılmış büyük bir kürenin üzerinde duruyor.

Ödül, Robert Bosch Vakfı, Heidehof Vakfı, ARD ve Zeit yayın grubu tarafından veriliyor. Ana ödül 100.000 Euro, her biri 30.000 Euro olan dört ödül daha, geri kalan adayların her biri 5.000 Euro’luk takdir ödülü alacak.

Ödül töreni bu Çarşamba günü Berlin-Mitte’deki E-Werk’te yapılacak. Show niteliğinde olup YouTube üzerinden canlı yayın olarak yayınlanacaktır. Ödül kazananların isimlerini altın bir zarftan çıkarmalarına ve ardından kısa bir övgü konuşması okumalarına izin verilen siyaset ve toplumdan ünlülerin varlığı bir cazibe dokunuşu sağlıyor.

Okul idareleri ve öğretmenler, gizlice veya yönetilebilir bir izleyici kitlesinin önünde çalışan gösterişsiz insanlar olma eğilimindedir. Ancak başarılarının burada büyük sahnede onurlandırılması onlar için kesinlikle iyi.

Aslında bu sefer büyük ödülü Şansölye Olaf Scholz vermeli. Korona hastalığı nedeniyle henüz faaliyet dışı bırakıldığı için, bu görevi Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger devraldı.

Şansölye Scholz: İyi okullar daha görünür hale gelmeli

Almanya’daki en iyi ve en yenilikçi okullara daha fazla görünürlük verilmesinin kendisi için çok önemli olduğunu söyleyerek Şansölye’nin selamlarını açıkça iletti. 16 yıldır verilen ve şu anda neredeyse 100 ödül kazananı tanıyan Alman Okul Ödülü, bu görünürlüğü artırmak ve iyi okul uygulaması örneklerini yaymak için çok şey yapıyor.

Bu yılki yarışmanın sloganı “Dersleri daha iyi hale getirmek” idi. Toplam 81 okul başvurdu, 15 okul uzmanlardan oluşan bir jüri tarafından yapılan ziyaretler sonrasında ödüle aday gösterildi ve beşer temsilci ile Berlin’de düzenlenen ödül törenine davet edildi.

Öğretmen sıkıntısı: Sonunda okullarımızı tek ders öğretmenlerine açın!

Öğretmen sıkıntısı: Sonunda okullarımızı tek ders öğretmenlerine açın!

Bu yıl Berlin’den iki okul aday gösterildi. Biesdorf’taki Otto-Nagel-Gymnasium, dijitalleşmedeki ilerlemesi ve özgün bir yetenek promosyonu biçimi nedeniyle takdir ödülü aldı.

Tegel Süd’deki Havelmüller ilkokulu, 30.000 avro değerindeki büyük ödüllerden birine layık görüldü. Jüri, okulu özel bir “öğrenme ve yaşama yeri” olarak ve dört öğrenim evi konseptiyle övdü. “Öğretim, öğrencilerin bağımsız olarak öğrenmelerini, sosyal becerilerini geliştirmelerini ve demokratik bir okul kültürü geliştirmelerini sağlamayı amaçlar.”

Okulun özel bir özelliği, zaman çizelgesine sıkı sıkıya bağlı olan ve öğretimi geliştirmek için sürekli çalışan on öğretmenden oluşan sözde “Havelseminar” tarafından geliştirilen proje öğretimidir.

Kazanan okulun temsilcileri arasında Bettina Stark-Watzinger.  Waren'deki Bölgesel Mesleki Eğitim Merkezi Müritz'dir.

Kazanan okulun temsilcileri arasında Bettina Stark-Watzinger. Waren’deki Bölgesel Mesleki Eğitim Merkezi Müritz’dir.dpa / Britta Pedersen

18 yıl önce bu ilkokulun yönetimini zor bir durumda devralan Gaby Plachy, ödül için çok mutlu. En büyük amacının tüm çocuklara adalet sağlamak olduğunu söylüyor. Ve bunu yapmak için, dersleri daha önce olduğundan farklı bir şekilde tasarlamanız gerekir.

Mecklenburg-Batı Pomeranya’dan Bölgesel Mesleki Eğitim Merkezi Müritz, 100.000 Euro’luk ana ödülü aldı. Övgü dolu konuşma, okulun öğrencilerini geleceğin iş piyasasına tutarlı bir şekilde nasıl hazırlayacağını anladığını belirtir. Orada bulunan ve rahat, profesyonel ve konsantre öğrenme atmosferinden etkilenen jüri, “Kendinizi okulda değil, üniversitede hissediyorsunuz” değerlendirmesinde bulundu.

Berlin'de öğretmen grevi: Okuldaki çılgınlık onları tükenmişliğe sürüklüyor

Berlin’de öğretmen grevi: Okuldaki çılgınlık onları tükenmişliğe sürüklüyor

Diğer üç büyük ödül, Singapur Alman Avrupa Okulu, IGS Buchholz ve Menden’den Placida-Viel Meslek Yüksekokuluna gidiyor. Jürinin seçim yaparken farklı okul türlerini ve federal eyaletleri dikkate almaya çalıştığını görebilirsiniz.

Ödül töreni, ödüllü okulların kahramanları için yeni bir aşamaya girişi işaret ediyor: Alman Okul Akademisi’nin dinamik ağının bir parçası olacaklar. Konseptleri Alman okul portalında açıklanmıştır. Seminerlerde ve stajlarda içgörülerini diğer meraklı meslektaşlarına aktarma fırsatı buluyorlar.