Belgisiz zamir ne demek Eodev ?

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Belgisiz zamirler, dilimizde kullanlan temel bilesenlerdir. Belgisiz zamirler, cumlede ozne ya da nesne olarak kullanlmak uzere kullanlan dilimizin temel bilesenleri arasndadr. Belgisiz zamirler, konusma ve yazma dilimizin temel taslarn olusturur ve dusuncelerimizi ifade etmemizi saglar.

Belgisiz zamirler, ozne veya nesne olarak kullanlr. Belgisiz zamirler, ozne olarak kullanldgnda, cumlede konusmacnn kim oldugunu ifade eder. Ornegin, Ben yuruyorum cumlesinde, ben ozne olarak kullanlr ve konusmacnn kim oldugunu ifade eder. Belgisiz zamirler, nesne olarak kullanldgnda, cumlede konusmacnn ne hakknda konustugunu ifade eder. Ornegin, Ben, kitab okuyorum cumlesinde, kitap nesne olarak kullanlr ve konusmacnn ne hakknda konustugunu belirtir.

Belgisiz zamirler, ayrca cokluk, ozne-nesne, kisi-say ve zaman gorevlerini de ifade ederler. Cokluk gorevleri, belgisiz zamirin cumledeki diger bilesenlerle birlikte cogul anlamn ifade etmesi icin kullanlr. Ornegin, Biz yuruyoruz cumlesinde, biz cokluk gorevini ifade eder. Ozne-nesne gorevleri, belgisiz zamirin cumlenin ozne veya nesne olarak kullanldgn ifade etmesi icin kullanlr. Ornegin, O, kitab okuyor cumlesinde, o ozne-nesne gorevini ifade eder. Kisi-say gorevleri, belgisiz zamirin cumlede hangi sahs veya say olarak kullanldgn ifade etmesi icin kullanlr. Ornegin, Sen yuruyorsun cumlesinde, sen kisi-say gorevini ifade eder. Zaman gorevleri, belgisiz zamirin cumlede hangi zaman diliminde kullanldgn ifade etmesi icin kullanlr. Ornegin, O yuruyor cumlesinde, o zaman gorevini ifade eder.

Belgisiz zamirler, dilimizin temel bilesenleri arasndadr. Belgisiz zamirler, ozne veya nesne olarak kullanlr. Ayrca, cokluk, ozne-nesne, kisi-say ve zaman gorevlerini de ifade ederler.