“Bazen okul dünyadaki olaylara çok yakındır”

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Ev
Eğitim
Mülteci çocuklar: “Bazen okul dünyadaki olaylara çok yakındır”

Veya: okulların ve öğrencilerin neden on yıl önce yaptıklarını artık yapamayacaklarını açıklama girişimi.

Eva Corino

Dört Ukraynalı askerin cesedinin bulunduğu yerde yerde hasarlı bir miğfer yatıyor.

Dört Ukraynalı askerin cesedinin bulunduğu yerde yerde hasarlı bir miğfer yatıyor.AP

Geçenlerde oğlumun ailesinin akşamındaydım. Çok iyi bir adam olan müdür, okulun genel veli temsilcisi seçildiğinde de hazır bulundu. Lisesinin şu anda çoğu zeki ve son derece meraklı 29 Ukraynalı çocuğu ve genci aldığını söyledi. Ancak geçen hafta bir çocuk, babasının cephede asker olarak hayatını kaybettiği haberini aldı.

Toplanan ebeveynler sessiz kaldı, birkaç saniye önümde bir savaş alanı veya bir ormanda yeni kazılmış bir toplu mezar gördüm.

“Evet, okul bazen dünyadaki olaylara çok yakın oluyor,” dedi müdür. “Peki çocuğu rahatlatmak için şimdi ne yapabiliriz?”

Hoş Geldiniz Dersleri: Mülteci çocukları neden daha adil bir şekilde dağıtmamız gerekiyor?

Hoş Geldiniz Dersleri: Mülteci çocukları neden daha adil bir şekilde dağıtmamız gerekiyor?

Okul müdürü ayrıca 2015 yılında aldıkları 15 Suriyeli kız ve erkek çocuktan da bahsetti. Şimdiye kadar herkesin mezun olduğunu gururla duyurdu. “Yoldan sapan müstesna. Aslında zeki bir çocuk…” Ne yazık ki cümlenin devamını anlayamadım çünkü önümdeki sıralardan biri çok yüksek sesle öksürdü.

“Kendine çok bağlı meslektaşlarımız var. Ama aynı zamanda neyi özümsemeleri gerektiği konusunda da net olmalısınız. Okullarımızda günlük hayat 2015’ten bu yana önemli ölçüde daha yorucu hale geldi” dedi.

Sonbahar akşamı eve gittim. Yakındaki ağaçlardan düşen sarı yapraklar asfaltta parlıyordu. Gaby Plachy ile yaptığım bir konuşmayı düşündüm.

Gaby Plachy, Tegel’deki Havelmüller ilkokulunu 18 yıl yönetti ve bu okul kısa süre önce Alman okul ödüllerinden birini aldı. Jüri üyelerinden biri “Çünkü bu okulda çocuk olmak güzel” dedi.

Plachy, öğrencilerinin çoğunun fakir ailelerden geldiğini, yüzde altmışının göçmen kökenli olduğunu, birçok ayrılık yaşadığını, kare bir cihazın önünde çok fazla yalnız kaldıklarını söyledi: Biz.” Onu da bu şekilde anladım, personelinin çocukları öğrenmeye hazırlamak için çok fazla zaman ve çaba harcaması gerekiyor. Bu nedenle, Plachy’ye göre, artık on yıl öncekiyle aynı düzeyde performans beklenemez.

Ukraynalı çocuklar: Şehrin daha fazla karşılama sınıfına ihtiyacı var!

Ukraynalı çocuklar: Şehrin daha fazla karşılama sınıfına ihtiyacı var!

Bu, saygın eğitim ekonomisti Ludger Wößmann’ın birkaç gün önce verdiği bir röportajda söyledikleriyle örtüşüyor. Yani, bugünün öğrencileri, beş yıl önceki akranlarına göre bir okul yılının neredeyse üçte biri kadar gerideler. Ve hatta on yıl önceki öğrencilere göre yarım okul yılı geride.

Bu kötü bir haber. Ama daha da kötüsü, kimse buna üzülmüyor. Alman okul çocuklarının okuma, yazma ve aritmetik becerilerinin yıllardır gerilediği gerçeğine herkes omuz silkiyor. Bir de Korona krizinin ciddi kayıplara yol açtığını. Bu yüzden Wößmann bir tür ikinci “Pisa şoku” istiyor. Çünkü 2000 yılındaki ilki, Alman toplumu için bir uyandırma çağrısıydı.

O zaman olduğu gibi bu ülkede eğitim harcamalarını ve çabalarını ikiye katlamamız gerekiyor. Yetersayıların yükünün farkına varmalı ve yardım eli uzatmak için hayatın her kesiminden daha fazla iyi insanı okullara çekmeliyiz.

bilgi kutusu resmi

suzanne schleyer

Sütun

Eva Corino, Berliner Zeitung için temel konuları eğitim ve aile hakkında yazıyor. Köşeniz, “deri altı güncelliği” olan eğitim konularını ele alıyor.