Batman’e 3 Yıldır Ses Veren Kevin Conroy 66 yaşında hayatını kaybetti

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Yaklaşık üç düzine TV şovu, film ve görüntü oyununda otuz yıldır Batman’in sesi olan Kevin Conroy, Perşembe günü New York’taki Mount Sinai Hastanesinde öldü. 66 yaşındaydı.

Bağırsak kanserinden ölümü, Bay Conroy’un kocası Vaughn C. Williams tarafından doğrulandı.

Yüzünü hiç göstermeden, Bay Conroy, ekranda karakterin imzası olan pelerini ve maskesini takan herhangi bir aktörden daha fazla zaman geçirdi. DC Comics’e göre, 15 film, yaklaşık 400 bölümden oluşan 15 animasyon dizisi ve 100 saatten fazla televizyon ve iki düzine görüntü oyunu da dahil olmak üzere yaklaşık 60 farklı yapımda, belirgin şekilde derin ve tiz sesi karakterin tanımlanmasına yardımcı oldu.

Bay Conroy 2016’da The New York Times’a “Batman’ı aldığım için gerçekten şanslıydım, çünkü o daha yeni evrimleşmiş bir karakter” dedi. “Sadece 24 yıl boyunca o dalgaya binebileceğiniz bir karakterdi. Onu hayatta tutmak, sadece karanlık, sıkıcı ve karamsar olmaktan alıkoymak, meydan okumadır.”

Yaklaşık 10 yıldır Bay Conroy ile evli olan Bay Williams, “Bana Batman’miş gibi geldi” dedi. “Sorunlu ve bazı olumsuz rahatsızlıkları olan erken bir hayatı vardı, ancak bunu inanılmaz bir kişisel güce dönüştürdü.”

Bir çizgi roman hayranı olmamasına rağmen, Bay Conroy, yaklaşık 500 seçmeden etkilenmeyen yapımcıları, Bay Conroy’un getirdiği “gravitalar” tarafından dondurulduktan sonra “Batman: The Animated Series”de başrolü kaptı. The Times’a dizinin yazarı ve yapımcısı. Gösteri 1992’de Fox Kids ağında gösterildi.

Bay Conroy, rol hakkında “Bir aktör olarak dişlerinizi sıkmak çok eğlenceli,” dedi. “Buna animasyon demek adaleti yerine getirmiyor. Daha çok mitolojiye benziyor.”

Bay Conroy’un sesi, “Batman: The Animated Series” izleyicileri için karakterin tanımlanmasına yardımcı oldu. Kredi… DC Comics/Warner Bros. Animasyon

Bay Conroy’un Batman’i karşısında Joker’i oynayan Mark Hamill, Bay Conroy’un “ideal ortak” olduğunu ve “onu bir kardeş gibi sevdiğini” söyledi.

Bay Hamill yaptığı açıklamada, “Kevin mükemmeldi,” dedi. “Birkaç nesildir, o kesin Batman oldu. Tam olarak doğru parça için tam olarak doğru adamı buldukları mükemmel senaryolardan biriydi ve dünya bunun için daha iyiydi. ”

Kevin Conroy, 30 Kasım 1955’te Westbury, NY’de Thomas Conroy ve Patricia Conroy’da doğdu ve Westport, Conn’da büyüdü.Dört çocuğun en küçüğü olarak, 15 yaşındayken parçalanan katı bir İrlandalı Katolik ailede büyüdü. Pan Am yöneticisi olan babasının alkolizminden sonra annesini uzaklaştırdı.

Liseyi erken bitirdi, arkadaşlarıyla yaşadı ve kendini en çok evde sahnedeyken okul oyunları sırasında sahne alırken hissettiğini söyledi.

17 yaşında, oyunculuk becerilerini geliştirmeye başladığı Juilliard’dan burs aldı ve Robin Williams ile bir daire paylaştı.

Bay Conroy, DC Comics’e göre kariyerine New York’ta tiyatroda ve San Diego’daki Old Globe Theatre’da başladı. 1980’lerin sonunda, gizlice AIDS ile yaşayan bir TV yapımcısını oynadığı bir Broadway yapımı olan “Eastern Standard”da başarıyı yakaladı.

Bay Conroy, The Times’a “O kadar çok cenazeye gittim ki, bunu doğru bir şekilde yapma zorunluluğu hissettim” dedi. Sahnede yalnız kaldığı bir an, yıkılırdı. “Her gece sadece ağlardım, tüm acıyı hissederdim. Onu hissedemedim. Bir çığlıktı, ‘Bakın bize ne oluyor! Yardım!'”

Birkaç yıl boyunca New York ve Los Angeles arasında bu zamanı böldükten ve gelirini desteklemek için evleri çevirdikten sonra, Bay Conroy 2000 yılında tam zamanlı olarak New York’a yerleşti ve oyunculuk işi çağırdığında Güney Kaliforniya’ya gitti.

Bay Conroy, çalkantılı çocukluğuna rağmen, son yıllarında ailesiyle barıştığını söyledi.

Kocasına ek olarak, Bay Conroy’un bir kız kardeşi Trisha Conroy ve bir erkek kardeşi Tom Conroy tarafından hayatta kaldı.

Son yıllarda bile Bay Conroy’un Batman’e olan bağlılığı asla sarsılmadı.

2019’da, CW ağındaki birkaç dizinin bölümlerini kapsayan beş bölümlük bir çapraz hikaye olan “Crisis on Infinite Earths”te Bruce Wayne olarak canlı aksiyonda yer aldı.

Ve bu yılın başlarında, DC Pride antolojisinde yer alan dokuz sayfalık bir çizgi roman olan Finding Batman’de kendi hikayesini paylaştı ve pelerinli haçlının kendisi için ne kadar önemli olduğunu dile getirdi.

Kahraman gibi Bay Conroy da kendi kısımlarını gizlemede ustalaştığını söyledi. Dindar bir ailenin eşcinsel oğlu olarak büyümek, sonunda “Batman: The Animated Series” seçmeleri sırasında boğuşmaya başladığı bir şeydi.

“Konuşmaya başladım ve tanımadığım bir ses çıktı” diye hatırladı. “Gırtlak, boğuk, gürleyen bir sesti. 30 yıllık hüsran, kafa karışıklığı, inkar, aşk ve özlemden kükrüyor gibiydi.”

“Batman’ın derinlerden yükseldiğini hissettim” dedi.

George Yine Gustines habere katkıda bulundu.