Ateşli Soykırım Tablolarının Yaratıcısı Fred Terna 99 Yaşında Öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Dört Nazi toplama ve çalışma kampında tutsaklığının psikolojik travmasını ateşi, külleri ve bacaları tasvir eden yarı soyut resimlerle defetmeye çalışan sanatçı Fred Terna, 8 Aralık’ta Brooklyn’de öldü. 99 yaşındaydı.

Oğlu Daniel, geniş çapta bildirilmeyen ölümü doğruladı.

Bay Terna’nın arkası onun Holokost tanıklığı oldu. “In the Likeness of Fire” ve “An Echo of Cinders” gibi akrilik çalışmalarında, krematoryumlardaki Yahudileri yakan alevleri göstermek için kırmızı, sarı, turuncu ve mavi renklere boyadı. Bazı resimlerinde külü temsilen kum çakıllarını kullanmıştır.

1984’te Stanford Üniversitesi’ndeki Amerikan Yahudi topluluklarını belgeleyen Berman Arşivi için “Krematoryum bacasının ateşinin kışla duvarına nasıl titrek ışık saçtığını biliyorum” diye yazmıştı. “Şiddetle kişisel imhanın neredeyse kesinliği nasıl resmedilir? Bir insan nasıl resim yapar ve ardından izleyicinin bir tuvali durdurmak, ona bakmak, ona tepki vermek istemesini nasıl sağlar?”

“Giderek daha az sayıda olduğumuz için, Auschwitz’de, Dachau’da ve daha pek çok yerde birbirimize verdiğimiz sözlerin artan ağırlığını hissediyorum:

“Hayatta kalırsam, nasıl bir şey olduğunu anlatacağım. Ben resim yapıyorum.”

Bay Terna’nın “Ateşe Yükselişi” (2003). Bir küratör, “Görüntü güzel olmasa bile onun Holokost’u temsil eden çalışmasına güzel derdim” dedi. Kredi… Fred Terna

“Ateşte Bir Yokluk”, bir figürün alevler içinde göründüğü bir fırına açılan açık bir kapıyı ima eder. Çoğunlukla siyah ve mavinin tonlarında boyanmış olan “Kalıcı Drift”, ön planda kemikleri temsil eden küçük çubuklarla birlikte bir bacadan duman püskürtüyor.

Bay Terna’nın iki düzine eseri bağışladığı Amerika Birleşik Devletleri Holokost Anı Müzesi’nin küratörü Suzy Snyder, bir görüntü röportajında, “Görüntü güzel olmasa bile onun Holokost’u temsil eden eserine güzel derdim,” dedi. Aynı röportajda başka bir küratör olan Fred Wasserman, “Çalışmalarının koleksiyonumuzdaki hiçbir şeye benzediğini düşünmüyorum” dedi.

Daniel Terna, babasının işleri kaygısız olsa da resimlerinin hâlâ ateşi çağrıştırdığını söyledi. “Yeşiller ve mavilerle,” dedi telefonla, “alevlerin şekli hâlâ oradaydı.”

“Ateş Benzerliğinde” (1983). Kredi… Fred Terna

2016’da Bomb dergisinde yazan eleştirmen Stephen Westfall, Bay Terna’nın resimlerinden birinin açık kahverengi toprakla çevrili beyaz bir kar parçası veya gölet gibi görünen bir şeyi tasvir ettiğini belirtti. Ancak, “Görüntü aslında karla kaplı bir ceset çukurundan geliyor” diye yazdı.

Bay Terna’nın Ukrayna’daki savaşa duyduğu öfke, onu geçen yıl başka bir alev temalı resim yapmaya yöneltti. Oğlu, “Putin’in hamleleri onda bunu tetikledi” dedi.

Bedrich Arthur Taussig, 8 Ekim 1923’te Viyana’da Çek bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Jan olarak bilinen babası Jochanan, denizcilik sigortası işinde çalışıyordu. Annesi Lona (Herzog) Taussig ev hanımıydı.

Fred, ebeveynleri ve küçük erkek kardeşi Tommy kısa süre sonra Prag’a taşındı ve burada Fred’in annesi 1932’de zatürreden öldü. Büyüyen Nazizm tehdidiyle Fred’in babası, daha az Yahudi görünmesi için soyadını Terna olarak değiştirdi.

Ancak Ternalar güvende değildi. 15 Mart 1939’da Almanya’nın Çek Cumhuriyeti’nin Bohemya ve Moravya eyaletlerini işgalinden sonra, Fred Yahudi olduğu için Prag’daki liseden atıldı. Babası onu saklanması için Prag’ın dışındaki bir çiftliğe gönderdi ve burada 1941 sonbaharına kadar kaldı.

Ancak Gestapo onun orada olduğunu öğrendiğinde, Prag’daki Lipa çalışma kampına yollandı; iki yıl sonra yine Çekoslovakya’da bulunan ve hem bir getto hem de geçiş, çalışma ve toplama kampı olan Theresienstadt’a taşındı. Babası ve Praglı kız arkadaşı Stella Horner da oradaydı.

Bay Terna’nın “Lasting Drift” (2015) filminde bir bacadan dumanlar tüter. Kredi… Fred Terna

Eğitimsiz olmasına rağmen, Bay Terna Theresienstadt’ta resim yapmaya başladı ve orada iyi kağıt ve mürekkebe dönüştürebilecekleri herhangi bir hammadde arayan bir grup sanatçının parçası oldu. Günlük hayata dair eskizlerini orada, kışlanın zemininin altındaki bir teneke kutuya gömdü.

Eylül 1944’te Auschwitz’e sürülmeden önce, Bay Terna, çorba için sıraya giren insanlar gibi günlük olayları içeren çizimlerini, onları bir daha asla göremeyeceğine inanarak başka bir mahkuma verdi. Dachau’nun bir yan kampı olan Kaufering’e sürüldüğünde Auschwitz’de sadece iki ay geçirmişti. Başarısız bir kaçış girişiminden sonra 27 Nisan 1945’te Amerikan birlikleri tarafından kurtarıldı.

Hasta ve sadece 70 pound ağırlığında, bir hastanede iyileşti ve burada manzaraların yanı sıra Auschwitz’den sahneler çizmeye başladı.

Theresienstadt mahkumlarını onurlandıran Defiant Requiem Vakfı tarafından aktarılan sözlerinde, “Çok sonra, manzaralarıma baktığımda birçoğunda duvarlar ve çitler olduğunu fark ettim.” “Bana Shoah anısının benim bir parçam olduğunu, gitmeyeceğini ve onunla yaşamam gerektiğini öğretti.”

Babası Auschwitz’de öldü ve erkek kardeşi Treblinka imha kampında öldü.

Bay Terna, Prag’a döndükten sonra kız arkadaşı Stella Horner ile yeniden bir araya geldi. 1946’da evlendiler ve Paris’e taşındılar, burada arka okudu ve bir Yahudi yardım kuruluşu olan Ortak Dağıtım Komitesi’nde muhasebeci olarak çalıştı. 1951’de Kanada’ya gittiler ve daha sonra Manhattan’a taşındılar. (1975’te boşanacaklardı.)

Bay Terna, savaştan sonra hakim olan Soyut Dışavurumcu hareketin bir parçası değildi, ancak bunu, özellikle tuvallerinde doku oluşturmak için kum ve çakıl kullanımında, sanatsal vizyonuna uyarladı. 1980’lerde başladığı Holokost arka’sına ek olarak, hayatın sürekliliğinin sembolü olarak daireler ve melekleri tasvir eden temsili parçalar ve İbrahim ve İshak gibi İncil hikayeleri çizdi.

1946’da Bay Terna. Çizmeye Theresienstadt’ta tutukluyken başladı ve eskizlerini kışlanın zemininin altındaki teneke bir kutuya gömdü. Kredi… Daniel Terna aracılığıyla

Asla ünlü olmadı, ancak duvar kağıdı tasarlamak gibi ara sıra serbest işler yaparak bir sanatçı olarak geçimini sağladı. Daniel Terna, “Tablolarını çerçeve dükkanlarında, mahalledeki insanlara, ofislerinde tablo arayan terapistlere sattı” dedi.

Bay Terna, oğluna ek olarak, Brooklyn’de birlikte yaşadığı Holokost’tan kurtulanların bir çocuğu olan eşi Rebecca Shiffman tarafından hayatta kaldı.

O ve Brooklyn’deki Woodhull Hastanesinde maternal fetal tıp müdürü Dr. Shiffman 1982’de evlendikten sonra, balayını İsrail’de geçirdiler ve Theresienstadt kurbanlarının anısına adanmış bir müzesi olan bir kibbutz’u ziyaret ettiler.

Bay Terna, kimliğinin açıklanmasını istemediği için imzalamadığı çizimlerini kütüphanelerde ve arşivlerde arıyordu.

2017’de bir Alman araştırmacıya gönderdiği bir e-postada, müzeyi ziyaret etmeden önceki düşüncelerini şöyle hatırlıyordu: “Eğer çalışmalarımdan herhangi biri hayatta kaldıysa, muhtemelen başka bir sanatçıya atfedilmiştir. Eğer durum buysa, memnun olurum. Kayıt, yaratıcıdan daha önemlidir.”

Rekor, en azından küçük bir kısmı hayatta kaldı.

Julia Mayer, “Painting Resilience: The Life and Arka of Fred Terna” (2020) adlı kitabında “Küratör depoda tam olarak ne olduğunu bilmiyordu, ancak Fred ve Rebecca’nın kutulara bakmasına izin verdi,” diye yazmıştı. “Tanımlanamayan bir arka dosyasının ortasında Fred’in altı eserini buldular.”