Altı Yıldır Sinatra’ya Adanmış Disk Jokey Sid Mark, 88 Yaşında Öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Philadelphia’da uzun süredir disk jokey olan ve Frank Sinatra’nın şarkılarını altmış yıldan fazla bir süredir müzikal evreninin merkezi yapan Sid Mark, 18 Nisan’da Bryn Mawr, PA’da öldü. 88 yaşındaydı.

Kızı Stacey Mark, bir hastanede ölümü doğruladı, ancak nedeni belirtmedi.

Bay Mark, yayınlarına sıcak, sohbetli bir tarz getirdi. Vinil albümleri ve CD’lerinden oluşan hazinesinden seçmeler arasında, meraklısının bilgisinden parçalar sundu, Sinatra’yla takılmak hakkında hikayeler anlattı ve onunla röportajlardan kısa parçalar çaldı.

Philadelphia’daki çeşitli radyo istasyonlarında üç gösteriye ev sahipliği yaptı: “Friday With Frank”, “Sunday With Sinatra” ve 43 yıldır yayında olan ve en yüksek mertebesinde gündemde olan “The Sounds of Sinatra” sendikası. 100 istasyon. Ayrıca New York’taki istasyonlarda dördüncüsü “Sinatra ile Cumartesi”ye ev sahipliği yaptı.

1966’da Sinatra’nın ofisi, Bay Mark’ı Las Vegas’a, şarkıcının yeni yayınlanan canlı albümü “Sinatra at the Sands”in Philadelphia’daki satışlarını artırmaya yardım ettiği için bir ödül olarak performansını göstermesi için davet etti. bir hafta boyunca kesintisiz.

Oradayken Sinatra ve Jack Benny, Lucille Ball ve Milton Berle de dahil olmak üzere bir grup başka yıldızla yemek yedi. Daha sonra, Bay Mark hatırladı, Sinatra ona “şovda görüşürüz” dedi, ancak Bay Mark, kendisinin ve karısı Loretta’nın biletlerinin olmadığını söyledi.

Bay Mark 2009’da Vice.com’a “Masadaki herkes gibi bunun oldukça komik olduğunu düşündü” dedi ve “yanağıma küçük bir çimdik attı ve ‘Hayır, sen ‘masamızda oturuyor.’ Tüm bu ünlülerle birlikte içeri girdim ve herkes herkesin kim olduğunu biliyordu ama bizim kim olduğumuza dair hiçbir fikirleri yoktu. ‘Papa’nın yanındaki kim?’ gibi”

Sinatra’nın 1998’deki ölümüne kadar süren bir dostluğun başlangıcıydı. Bay Mark, Sinatra’nın birçok gösterisine katıldı ve bazen onu Waldorf’taki süitinde ziyaret ederdi. Manhattan’daki kuleler. Bazen bir konser sırasında Sinatra onu seyircilerden ayırırdı.

Sinatra 1991’de Philadelphia’daki Spectrum’da “Onu seviyorum ve bunu alenen söylüyorum, onu seviyorum” dedi. “Hayatımda sahip olduğum en iyi arkadaşlardan biri.”

Bay. 40 yıldan fazla bir süredir yayında olan “Sunday With Sinatra”ya ev sahipliği yapan yakın tarihli bir fotoğrafta işaretleyin. Kredi… Aile fotoğrafı

Sidney Mark Fliegelman, 30 Mayıs 1933’te Camden, NJ’de doğdu. Babası Aaron ve annesi Sylvia (Pfeffer) Fliegelman, Camden’de bir varyete mağazasına sahipti. Aile, Sid’in kız kardeşi Norma’nın plaklarını dinleyerek Sinatra’nın müziğini ilk kez tattığı mağazanın yukarısında yaşıyordu. Bir gün radyoda bir iş bulmayı umuyordu.

1953’te Orduya girdi ve Louisiana’daki Camp Polk’ta (şimdi Fort Polk) görev yaptı. Sinatra’nın müziğine olan hayranlığı, geceleri kışlada radyoda plaklarını dinlediğinde arttı. Vice’a “Bir şekilde sesi bana ulaştı ve ne hakkında şarkı söylediğini tam olarak bildiğini anladım” dedi. “Yalnızlık hakkında şarkı söylüyorsa, yalnızlığın ne olduğunu biliyordu. Aşk hakkında şarkı söylüyorsa, aşkın ne hakkında olduğunu biliyordu.

Bay Mark, soyadını kariyerinin başlarında kullanmayı bıraktı, ancak yasal olarak asla değiştirmedi.

1955’te terhis olduktan sonra, Bay Mark, Pennsauken, NJ’de bir caz kulübü olan Red Hill Inn’de yetenek koordinatörü olarak işe başladı. Sorumlulukları arasında, Count Basie ve Duke Ellington gibi sanatçıları otellerine götürmek ve otellerinden ayrılmak vardı. Sık sık Sinatra hakkında konuşurlardı, bu da Bay Mark’ın müziğine olan ilgisini daha da artırırdı. Daha da önemlisi, o sıralarda Philadelphia’daki bir caz istasyonu olan WHAT-AM’de disk jokey olarak işe alındı. “Gecedeki Sesler” adlı bir saatlik bir gösteriye ev sahipliği yaptı.

1955’te bir gece, istasyonun DJ’i gelmeyince, Bay Mark’tan yeri doldurması istendi.

“’Rock and Roll Kingdom’ adlı bir gösteriydi ve Bunu yapmayacaktım , ” dedi The New Yorker’a 2021’de. İzleyicilerine ne duymak istediklerini sordu ve bir hayran bir saat Sinatra’nın müziğini çalmayı önerdi.“Bütün gece Adam gelmediği için kovuldu ve beni devam ettirdiler.” Birkaç ay sonra, 1956’da gösteri resmen “Friday With Frank” olarak başladı.

1960’ların başında, Bay Mark’ın Philadelphia’daki popülaritesi artıyordu. “Friday With Frank”e ve neredeyse yirmi yıl boyunca WHAT’ta devam edecek olan altı saatlik bir caz gösterisi “Mark of Jazz”a ev sahipliği yapıyordu. Ayrıca yerel kamu televizyonunda haftalık bir caz programı yaptı.

Bay. Mark, 54 yıl boyunca “Friday With Frank”, yaklaşık 17 yıl “Sinatra ile Cumartesi” ve 40’tan fazla “Sunday With Sinatra”ya ev sahipliği yaptı. Oğlu Brian, “The Sounds of Sinatra”nın yayında kalacağını ve arşiv gösterileri sunacağını söyledi. Mark, yönetici yapımcı.

Kızı ve oğlu Brian’a ek olarak, Bay Mark’ın hayatta eşi Judy (Avery) Mark vardır; diğer iki oğlu, Eric ve Andy Fliegelman; ve iki torun. Loretta Katz ile olan evliliği boşanmayla sonuçlandı.

Bay Mark’ın Sinatra gösterilerinin çalma listeleri tamamen Sinatra’nın solo kayıtlarından oluşmuyordu. Ayrıca Liza Minnelli, Lena Horne ve Sammy Davis Jr. gibi şarkıcılarla kaydedilen Sinatra düetlerinin yanı sıra Dean Martin, Tony Bennett ve Davis’in plaklarını da çaldı.

Yıllar boyunca radyoda başka Sinatra adanmışları oldu. William B. Williams, New York’ta WNEW-AM’de yayınlanan “Make Believe Ballroom”da Sinatra’nın müziğini vurguladı (ve ona Yönetim Kurulu Başkanı takma adını verdi). Jonathan Schwartz, birkaç New York istasyonunda Sinatra’ya olan bağlılığıyla tanınıyordu. Ama dört Sinatra gösterisiyle, Bay Mark, bağlılığında muhtemelen tekildi.

Sinatra’nın iki ciltlik biyografisinin yazarı James Kaplan, “DJ’ler genellikle şahsen hayal kırıklığı yaratabilir, Sid’de durum böyle değildi” – “Frank: The Voice” (2010) ve “Sinatra” : Başkan” (2015) – bir telefon görüşmesinde söyledi. “Fiziksel olarak etkileyiciydi, gerçek bir sıcaklığa sahip, uzun boylu, çarpıcı görünümlü bir adamdı. Vücudunda sahte bir atom yoktu ve Sinatra’ya ve Sinatra’ya dair her şeye gerçek bir sevgisi vardı. Onun coşkusu gerçekti.”