Adalılar Şampiyonası Takımlarının Rugged Yıldızı Clark Gillies, 67 yaşında öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
1980’lerin başında Adalıları arka arkaya dört Stanley Cup şampiyonluğuna götürmeye yardım eden sağlam Hall of Fame sol kanadı Clark Gillies, Cuma günü Long Island’daki Greenlawn’daki evinde öldü. 67 yaşındaydı.

Karısı Pam, sebebinin kanser olduğunu söyledi.

Gillies, trio Grande olarak bilinen bir çizgide, ortada Hall of Famers’dan arkadaşı Bryan Trottier ve sağ kanatta Mike Bossy ile birlikte oynadı. Adalılar, 1980’den 1983’e kadar her yıl genç oyunculardan oluşan bir ekiple Stanley Kupası şampiyonluğunu kazandı.

6 fit 3 inç ve 215 pound ve siyah sakallı Gillies, zamanının ilerisi için heybetli bir görüntü yakaladı. Rakip oyuncuları köşelerinde kendi yolundan çekmede özellikle becerikliydi, ardından pakı kazıyor ve kaleye şut atmak için Trottier veya Bossy’ye pas veriyordu. Ama Gillies kendi başına olağanüstü bir golcüydü.

1974’ten 1986’ya kadar 12 sezon Adalılar’da forma giydi, normal sezonda 304 gol attı ve 359 asist yaptı. 663 puanı Islander tarihinde dördüncü. Buffalo Sabres ile iki sezonun ardından, kariyerinde toplam 319 gol ve 378 asistle emekli oldu.

2002 yılında Hokey Onur Listesi’ne girdi.

Aralık 1996’da eski Nassau Coliseum’daki bir törenle Gillies’in 9 Numarasını emekli eden Adalılar, Cumartesi gecesi UBS Arena’da Toronto Maple Leafs’e karşı oynadıkları oyundan önce onun için bir dakikalık saygı duruşunda bulundular. Pist üzerinde asılı olan formasına bir spot ışığı tuttular ve Adalı oyuncular formalarında bir yama olarak onun numarasını giydiler.

Islander şampiyona takımlarının merkezi ve şimdi takımın yayıncısı olan Butch Goring, “Onunla oynayan herkes için hayatı kolaylaştırdı” , maçtan önce hatırladı. “Trottier ve Bossy, kanatta büyük adam olduğu için istediklerini yapabildiler. ”

Gillies, 2008’de soldan, arka arkaya dört yıl Stanley Kupası’nı kazanan Adalı takımlarda oynayan Mike Bossy, Denis Potvin ve Bryan Trottier ile birlikte ayrıldı. Kredi. . . John Dunn/The New York Times

Clark Gillies, 7 Nisan 1954’te Moose Jaw, Saskatchewan’da Donald ve Dorothy (Clark) Gillies’in oğlu olarak doğdu. Babası bir mağazada satış elemanıydı. 7 yaşında, Clark gençlik hokey liglerinde paten kaymaya başladı, ancak beyzbol da oynadı.

Onu Saskatchewan’daki bir deneme kampında gözlemleyen Houston Astros, onu Covington, Va’daki ikinci lig takımlarıyla ilk kaleci olarak imzaladı. Gillies’in Saskatchewan’daki gençlik beyzbol maçında karşılaştığı Bob Bourne, Gillies’in küçüklerinden biriydi lig takım arkadaşları ve daha sonra onun Adalı takım arkadaşı oldu.

Gillies, 2011’de The New York Times’a küçüklerde geçirdiği zamanı hatırlatarak “Gelişmem için bana üç yıl verdiler” dedi. “Sonra beyzbolda bir geleceğiniz olduğunu düşündüğümüzü söylediler. ” Ama Gillies hatırladı: “Yılda iki ay beyzbol ve dokuz ya da 10 ay hokey oynuyordum. Hokeyde beyzboldan daha başarılıydım. Teşekkürler dedim ama hayır teşekkürler. Hokey her zaman ilk sıradaydı. ”

Gillies, Batı Hokey Ligi’nden Regina Pats’e katıldı ve Kanada’nın büyük genç şampiyonlarına verilen 1974 Memorial Cup’ı kazanan takımda rol aldı.

Profesyonel bir hokey maçında oynamadan 1974 NH L. taslağının ilk turunda (dördüncü genel) Adalılar tarafından seçildi. Bir çaylak olarak dayanıklılığını Philadelphia Flyers’ın “uygulayıcısı” Dave Schultz’u tekmeleyerek kurdu ve daha sonra bir playoff maçı sırasında bir dizi dövüşte Boston Bruins’in kabadayı Terry O’Reilly’yi alt etti.

Gillies, 1976-77 sezonunun ikinci yarısında Adalıların kaptanı oldu ancak bu rolü 1979-80 sezon öncesi sezonunda Denis Potvin’e bıraktı.

Adalıların hanedanı, Flyers’ı 1980 Stanley Cup şampiyonluğu için yendiklerinde başladı. Sonraki üç Stanley Cup finalinde Minnesota North Stars, Vancouver Canucks ve Edmonton Oilers’ı mağlup ettiler, ardından 1984 Kupası finalinde Oilers’a yenildiler.

Gillies, emekli olduktan çok sonra Long Island’da popüler bir figür olarak kaldı. Finans dünyasında çalışırken Adalı oyuncularla iletişimini sürdürdü ve fiziksel, gelişimsel veya finansal olarak zor durumda olan çocuklara yardım eden Clark Gillies Vakfı’nı kurdu. Ayrıca Huntington Hastanesi pediatri ünitesinin inşaatının finanse edilmesine de yardımcı oldu.

Eşi Pam Goettler Gillies’e ek olarak, Bob Bourne’un oğlu Justin ile evli olan kızları Brianna Bourne; Jocelyn Schwarz; ve Brooke Kapetanakos’un yanı sıra sekiz torun.

Sert bir adam olarak tüm itibarına rağmen, Gillies bir sezonda asla 100 dakika ceza almadı. 1980-81 sezonunda 33 gol ve 45 asistle oynadığı sezonda 99’luk rekoru kırmıştı.

Şubat 1982’de The Times’a konuşan Gillies, “İnsanlar buzun etrafında koşarak hareket eden her şeye çarpmamı istiyor” dedi. “Ama o ben değilim. Bir takım arkadaşımın bana ihtiyacı varsa, oradayım ve çocuklar bunu biliyor ve muhalefet biliyor. Gerekirse dövüşebilirim ama sadece hokey oynamayı tercih ederim. ”