Acil durum? Sadece neden bu kadar çok öğretmenin yarı zamanlı çalıştığını sorun!

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Ev
Eğitim
Acil durum? Sadece neden bu kadar çok öğretmenin yarı zamanlı çalıştığını sorun!

Almanya’da öğretmen sıkıntısı: Eğitim Bakanları Konferansı’ndaki danışmanlar, öğretmenlerin daha fazla çalışması gerektiğini söylüyor. Yazarımızın başka önerileri de var.

tobias miller

Bir öğretmen sınıfta tek başına oturuyor.

Bir öğretmen sınıfta tek başına oturuyor. Thomas Imo/imago

Berlin’de kış tatili. Sınıflarda ve okul bahçelerinde her şey huzurlu. Önümüzdeki hafta, öğretmenler odasında kargaşaya neden olacak bir konu olması muhtemeldir: Eğitim Bakanları Konferansı’nın (KMK) bir danışma organı olan Daimi Bilimsel Komisyonun (SWK) tavsiyeleri. Uzmanlar, Almanya’daki öğretmen eksikliğinin en azından nasıl giderilebileceği sorusunu ele aldılar. Cevaplar, mevcut ve gelecekteki öğretim kadrosuna yönelik taleplerin arttığı gerçeğine indirgeniyor. Öğretmen lobicileri önerileri çoktan reddettiler. Alternatifler neler olabilir?

Başlangıç pozisyonu yıkıcı. Almanya’da zaten çok az öğretmen var. Ve önümüzdeki birkaç yıl içinde, iki demografik gelişme sorunu daha da kötüleştirecek: Düşük doğum oranları göz önüne alındığında, istatistiksel olarak öğretmen olabilecek yeterli genç insan olmayacak. Öte yandan, 1963’ten itibaren doğan baby boomer’lar yavaş yavaş emekli oluyor.

Öngörülebilir gelecekte, öğrenci sayısındaki gelişme göz önüne alındığında, ihtiyaç duyulandan önemli ölçüde daha az eğitimli öğretmen olacaktır. KMK’nın hesaplamalarına göre 2021-2035 yılları arasında öğretmen arzı ile talebi arasındaki fark her yıl ortalama 1.600 civarında, toplamda ise 20.000’in oldukça üzerinde. Daha kötümser tahminler dört yönlü varsayar.

Daimi Komisyon’daki araştırmacılar, öğretmen açığı sorununun önümüzdeki 20 yıl boyunca devam etmesini bekliyorlar. Şimdiye kadar KMK, 2035’ten itibaren bir rahatlama olacağını varsaymıştı.

Öğretmenlerin neredeyse yarısı yarı zamanlı çalışıyor

Komisyon şimdi kısa ve uzun vadede rahatlama sağlamayı amaçlayan bir dizi tavsiyede bulunuyor. Özellikle hızlı bir şekilde yürürlüğe girebilecek dört tavsiye, öğretmen örgütlerini özellikle kızdırdı. İlk olarak, yarı zamanlı programların gözden geçirilmesi ve daha sıkı onaylanması. Öğretmenlerin neredeyse yarısı yarı zamanlı çalışıyor. Ve neredeyse üçte biri yüzde 50’den az. Komisyon, bunun için olanakların sınırlandırılmasını önermektedir; burası en büyük istihdam rezervinin bulunduğu yerdir.

Maddi tazminat veya daha sonraki yıllarda daha az çalışma saatleri yoluyla tazminat ile öğretmenler için haftalık öğretim kotasında geçici bir artış da incelenmelidir. Üçüncüsü, daha yaşlı öğretmenleri emeklilikten çıkmaya veya yaş sınırının ötesinde çalışmaya teşvik etmek için teşvikler önerilir. Ve dördüncüsü: Belirtilen maksimum veya yönlendirme değerlerine ulaşılamayan yerlerde sınıflar arttırılmalıdır.

İkincisi ile başlamak gerekirse: daha iyi öğretim sonuçları elde etmek için daha küçük sınıflara yönelik talep, şimdiden Berlin’de endüstriyel eylemin konusu olmuştur.

Yarı zamanlı düzenlemeler aynı anda hem en büyük fırsatı hem de en büyük sorunu sunuyor. Daha katı kurallar yalnızca geleceğin öğretmenleri için geçerliyse, yardım çok uzun sürecektir. Halihazırda onaylanan kısmi çalışma yönetmeliği geri çekilirse, bu muhtemelen iş süreçlerine ve ayrıca öğretmenler odasında uyumsuzluğa yol açacaktır. Belki de tüm yarı zamanlı çalışanlara neden tam zamanlı çalışmadıklarını sorarak başlamalıyız. Çalışanlar için tekrar daha çekici hale gelmek için okulda nelerin değişmesi gerektiğine dair göstergeler kesinlikle alacaksınız.

Berlin'de öğretmenlik derecesi:

Berlin’de öğretmenlik derecesi: “Daha kötüsü olamaz”

Yarı zamanlı öğretmenlerin kamu bütçelerini rahatlatmaya yardımcı olduğu da doğrudur. Çünkü azaltılan her pozisyon telafi edilmedi. Bu nedenle öneri: Bir okul için hesaplanan personel bütçesi, orada ne kadar yarı zamanlı çalışılırsa çalışılsın okulda kalır. Okul yönetimi daha sonra parayı mevcut öğretmenleri rahatlatmak ve desteklemek için kullanabilir. Bu ilginç çözümlere yol açabilir.

Daimi Komisyon, tartışılması ve test edilmesi gereken diğer kaldıraçları (hibrit öğretim, düzeltme araçları, diğer okul türlerindeki gramer okulu öğretmenleri, yabancı niteliklerin daha kolay tanınması) adlandırdı. Bununla birlikte, sonunda, bir öğretmen olarak eğitim almak ve çalışmak daha çekici hale getirilmelidir. Para bir kaldıraçtır, itibar ve sosyal tanınma en az onun kadar önemlidir.

Kesin olan şu ki, Alman okullarındaki vasıflı eleman eksikliği hepimiz için en büyük ve en kalıcı sorunlara neden oluyor. Dolayısıyla birbirlerinin öğretmenlerini çalmaya çalışan federal eyaletlerin rekabetine bırakılmamalıdır.

Bilet dükkânından öneriler: