4 Kez Indy 500 Şampiyonu Al Unser, 82 Yaşında Öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
Indianapolis 500’ü dört kez kazanan sadece dört sürücüden biri olan ve otomobil yarışlarının en başarılı ailelerinden birinin gözüpeklerinden biri olan Al Unser Sr. Perşembe günü öldü. 82 yaşındaydı.

Indianapolis Motor Speedway, Chama, N.M.’deki evinde öldüğünü söyledi. 17 yıldır kanser hastasıydı.

Unser’in dört Indianapolis 500 galibiyeti 1970, 1971, 1978 ve 1987’de geldi. Son zafer onu 47 yaşında, Amerika Birleşik Devletleri’nin önde gelen otomobil yarışını kazanan en yaşlı sürücü yaptı.

Toplamda, Unser ailesinin üç erkek kardeşi de dahil olmak üzere bir düzineden fazla Unser üyesi otomobil yarışlarında çalışacaktı. Indianapolis 500’ü üç kez kazanan ağabeyi Bobby, 1987 yarışını ulusal bir izleyici için televizyonda aradı.

Unser, o yılı dördüncü bitiren ve Indianapolis 500’ü iki kez kazanarak dünyanın önde gelen sürücülerinden biri olmaya devam edecek olan oğlu Al Unser Jr.’a karşı yarışan o yarışı kazandı. Pisti birkaç kez paylaştılar ve Baba, Küçük Al lakaplı oğlu yarışta kendini kanıtladıktan sonra Big Al lakabını aldı.

1985’teki Beatrice Indy Challenge’da Unser, yarışın sonuna doğru oğlunun yanında durdu. The A.P.’nin bildirdiğine göre, kısaca doğrudan birbirlerine baktılar, birbirlerine el salladılar ve Unser öne geçerek yarışı kazandı.

Yaşlı Unser yarıştan sonra “Gerçekten karışık duygular içindeyim” dedi. “Al’ın kazandığını görmek isterdim. Şampiyonluk zor. ”

“Yine de ben bir yarışçıyım ve yarışmak zorundayım. Dün söyledim, eğer kazanırsa, kazanmak zorunda kalacak. ”

Sezon şampiyonluğu için oğlunu bir puan yendi.

Alfred Unser Sr., 1939’da Albuquerque’de doğdu. Bir benzin istasyonuna sahip olan ve ara sıra bir yarışçı ve araba üreticisi olan babası Jerry Unser, onu ve kardeşlerini krallık yarışı yoluna koydu.

Kardeşi Bobby, 2009’da Al ile kavga etmediklerini ve “en yakın arkadaşlar” olduklarını söyledi. Al Unser, yarışma sevgisini oğluna aktardı ve küçük Al’a 9 yaşındayken yarışmaya başladığı bir kart ile yardım etti.

Ünser, ailenin bu yıl ölen en az üçüncü üyesi oldu. Bobby Mayıs ayında 87 yaşında, oğlu Bobby Unser Jr. ise Haziran ayında 65 yaşında öldü.

Al Unser ilk olarak 1965’te Indianapolis 500’de yarıştı ve 27 kez yarışarak tarihin üçüncü en büyüğü oldu. Kariyeri boyunca 644 tur atarak rekor kırdı.

Indianapolis Motor Speedway başkanı J. Douglas Boles yaptığı açıklamada, “Aracın dışındaki sessiz ve alçakgönüllü yaklaşımı, şiddetli rekabetçi ruhu ve direksiyon başındaki korkusuz yeteneğiyle birleştiğinde Al’i hayranların favorisi haline getirdi” dedi.

Unser’in Indianapolis 500’deki dört galibiyeti, bu yılki yarışı kazanan A.J. Foyt, Rick Mears ve Helio Castroneves tarafından paylaşılan bir rekor.

Unser 1994 yılında emekli oldu ve Albuquerque’de yaşadı. Eşi Susan ve oğlu Al Unser Jr tarafından hayatta kaldı. İki kızı Mary ve Deborah ondan önce öldü.