2 Kez Oscar Adayı Melinda Dillon 83 Yaşında Öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
23 yaşında Broadway yıldızlığına adım atan Melinda Dillon, zihinsel bir çöküşün ardından oyunculuktan çekildi ve ardından 30’lu yaşlarının sonunda bir geri dönüş sahneledi ve “Üçüncü Türden Yakınlaşmalar”daki rolleriyle en iyi yardımcı kadın oyuncu Oscar’ına aday gösterildi. “Absence of Malice” 9 Ocak’ta öldü. 83 yaşındaydı.

Ölü yakma servisi tarafından duyurulan ölümü, geçtiğimiz günlerde kamuoyunun bilgisine sunuldu. Duyuru, ölümünün nedenini veya yerini belirtmedi.

Bayan Dillon en çok 1970’lerin ve 80’lerin popüler filmlerinde ciddi ya da aptalca sorunlarla başa çıkan anneleri oynamasıyla tanınıyordu. Steven Spielberg’in 1977’deki kalıcı hiti “Close Encounters”da, oğlunun uzaylılar tarafından kaçırılmasını izleyen kırsal bir çiftlikte yaşayan bekar bir anne ve sanatçıyı canlandırdı.

Koca Ayak’ın evcil hayvanınız olmasıyla ilgili bir aile komedisi olan “Harry and the Hendersons” (1987) ve yüzyılın ortalarında Indiana’da tüm Amerikan Noel’ini tasvir eden bir dizi kısa hikaye olan “A Christmas Story” (1983) filmlerinde daha açık bir şekilde arketipik anneleri canlandırdı. .

Uzun süredir televizyonda tatil sezonunun bir klasiği olan ikinci sinema, The New York Times’da Bayan Dillon’ın bitkin bir Everymom olan karakterini “lanet olası bir kahraman” olarak selamlayan bir 2020 övgüsüne ilham verdi.

“Absence of Malice” (1981) filminde Bayan Dillon, kürtaj yaptırdığını kabul etmesi gereken Katolik bir kadın olarak anne tipine karşı oynadı.

O dönemin yıldız dönüşü, Bayan Dillon’ın 30’lu ve 40’lı yaşlarındaki bir aktris için geç geldi ve gelecek vaat eden kariyerini durdurmuş gibi görünen bir krizin ardından beklenmedik bir yeniden ortaya çıkış oluşturdu.

Bayan Dillon, 1983 yapımı “A Christmas Story” sinemasında, soldan saat yönünde, Peter Billingsley, Ian Petrella ve Darren McGavin ile birlikte. Kredi… Alamy aracılığıyla PictureLux

Melinda Ruth Clardy, 13 Ekim 1939’da Hope, Ark.’da doğdu. Babası Floyd, seyyar satıcı olarak çalışıyordu ve annesi Noreen, bir ABD Ordusu hastanesinde gönüllüydü. Noreen, yaralı bir gazi olan Wilbur Dillon’a aşık oldu ve Melinda’nın ailesi, o 5 yaşındayken boşandı.

Üvey babasının soyadını aldı ve bir süre Almanya’da yaşayan bir asker çocuğu gibi gezginci bir şekilde büyüdü. 16 yaşında evden ayrıldı ve kısa süre sonra oyunculuk kariyerine başladı.

1962’de oyunculuk okulundan yeni mezun olarak New York’a taşındı. Sadece birkaç hafta içinde, Edward Albee’nin “Who’s Afraid of Virginia Woolf?” adlı oyununun Broadway’de ilk kez sahnelenen dört bölümünden birini aldı.

Yaşlı bir çiftin evine içki içmeye davet edilen genç bir çiftin karısı olan Honey’i canlandırdı. 13 Ekim’deki prömiyer, 23. doğum gününe denk geldi.

The Daily News, o ay yayınlanan ve Bayan Dillon’ın “bir gecede bilinmezlikten yıldızlığa yükselişini” anlatan bir profilde, “Eleştirmenler onun performansını mükemmel olarak övdüler,” dedi.

Menajeri Peter Witt, The News’e şunları söyledi: “Onun başına gelen, sinemaya ilk çıkışında milyonda bir oranında kendini amorti eden bir atış.”

Tiyatro eleştirmeni Charles Isherwood, oyunun orijinal oyuncu kadrosunun bir kaydıyla ilgili 2014 New York Times incelemesinde, yapımı “20. yüzyılın ufuk açıcı tiyatro olaylarından biri” olarak nitelendirdi ve Bayan Dillon’ınki de dahil olmak üzere oyuncuların performanslarını “hala” söyledi. taze, şiddetli ve kesin hissedin.”

Ancak zaman geçtikçe Bayan Dillon üzerindeki baskı azaldı. Bazen öğleden sonra üç saatlik bir matinede performans sergiliyor, ardından Lee Strasberg ile iki saat oyunculuk eğitimi alıyor ve ardından akşamları üç saatlik bir performans daha sergiliyordu. New York tiyatro dünyasındaki sofistike, güçlü insanlarla konuşmak onu korkuttu.

Bayan Dillon, 1998’de. Bir sinir krizi geçirdikten sonra şunları söyledi: “Amerikan rüyamı görmüştüm – New York’a gidip Lee Strasberg ile çalışmak. Sanırım her şeyin bu kadar çabuk olmasına hazırlıklı değildim.” Kredi… CBS, Getty Images aracılığıyla

Dokuz ay sonra oyundan ayrıldı ve New York’taki Gracie Square Hastanesi’nin akıl hastanesine yattı ve burada intihara meyilli hissetti.

1976’da The New York Times’a “Amerikan rüyasını görmüştüm – New York’a gitmek ve Lee Strasberg ile çalışmak” dedi. “Sanırım her şeyin bu kadar çabuk olmasına hazırlıklı değildim.”

Hastaneden taburcu olduktan sonra, birkaç oyunculuk rolü üstlendi, ancak daha sonra aktör Richard Libertini ile evlilikte ve annelikte Richard adlı oğullarını büyütmek için güvenli bir sığınak aradı.

Ancak, spot ışıklarından uzakta yaşamda memnuniyet bulamadı. 1970’lerin ortalarında bekardı ve aralarında Paul Newman’ın oynadığı 1977 yapımı sinema filmi “Slap Shot” da dahil olmak üzere birçok büyük Hollywood yapımında rol alıyordu.

1978’de People dergisine “Paul’le yatakta 10 buçuk saat çıplak kaldım ve kesinlikle bayıldım” dedi.

Hollywood kariyerinin zirvesinden sonra oyunculuğa devam etti ve 21. yüzyılda ara sıra “Law & Order: Special Victims Unit” gibi televizyon programlarında yer aldı.

Hayatta kalanlar hakkında bilgi hemen mevcut değildi.

Bayan Dillon, bir Metodist kilisesinin korosunda bir yetişkin olarak şarkı söyledi ve anne olarak kendini sinema rollerine adadı. Ancak daha önce geleneksel bir banliyö ev hanımının hayatında aradığı şeyi reddetme noktasına geldi.

“Evden o kadar erken ayrıldım ki benden devayı almak isteyen birini bulduğumda her şeyi durdurdum; Öne geçebilirdim – bunu gerçekten biliyorum – ve yapmamayı seçtim, ”dedi The Times. Evlilikte “Canlı diri gömüldüm” diye devam etti. “Beni tekrar harekete geçiren şey buydu.”