1980’lerin Adalı NHL Hanedanlığı’nın bir parçası olan Jean Potvin 72 yaşında öldü

Deniz Siyahi

Global Mod
Global Mod
1980’lerde New York Islanders’ın dört Stanley Cup şampiyonasının ilk ikisinde oynayan defans oyuncusu Jean Potvin Salı günü Westin, Florida’da öldü. 72 yaşındaydı.

Kardeşi Denis, bir hastanede ölümü doğruladı. Otopsi yapılmadan nedeninin henüz bilinmediğini söyledi.

Potvin Ulusal Hokey Ligi’nde 11 sezon geçirdi, sekiz sezon Adalılar ile. Philadelphia Flyers takımına 1972-73 sezonunda bir takasla katıldı ve Adalılar, o zamanlar genişleme takımı olarak ilk yıllarında berbattı.

Ancak Potvin, kötü bir takımda daha fazla oynama süresi alacağını hissetti. Ayrıca, Adalıların, gelecek NHL amatör draftında genel olarak en iyi seçim olarak dört yaş daha genç olan kardeşi Denis’i seçeceğini doğru bir şekilde tahmin etti.

Aynı zamanda bir savunma oyuncusu olan Denis, ligde bir yıldız oldu ve 1991’de Hockey Fall of Fame’e girdi.

“Birçok Jean Potvin bir spor psikolojisi dergisi olan Psyched’e 2007’de verdiği demeçte, insanlar onu en iyi beş defans oyuncusundan biri olarak görüyor. “Ben o sınıfta değildim. Ortalamadan daha iyi bir oyuncuydum, ancak Adalılar’la harika takımlarda oynayacak kadar şanslıydım.”

Potvin’in ilk eğitim kampı sırasında, onu üç gün boyunca buzdan uzak tutan bir cilt rahatsızlığı geliştirdi. Bu, Koç Al Arbour’u kızdırdı.

2016’da The New York Times’a “Al, doktorun üç gün boyunca terleyemeyeceğimi söylediğini öğrendiğinde bana bağırıyordu” dedi. Potvin tribünlerde oturdu ve takım arkadaşlarına vermedikleri için bağırdı. onların tüm çabası. Ona disk atarak karşılık verdiler.

“Takım arkadaşlarım Jean Potvin Eğitim Kampı Ödülü’nü başlatarak beni onurlandırdılar bile,” dedi, “en aptalca, bilinmeyen veya duyulmamış yaralanma veya hastalıkla, sizin yapamayacağınız zamanları kaçıran adam için. iz.”

Adalılar, Arbor altında ve Clark Gillies (Ocak ayında ölen), Bryan Trottier, Bob Nystrom ve Glenn Resch gibi oyuncularla hızla gelişti. Potvin en iyi yılını 1975-76 sezonunda geçirdi. Adalılar 72 puanla Patrick Division’ı ikinci, Trottier’in 95’i ve kardeşinin 98’inin ardından takımın en iyi üçüncüsü oldu.

Bir maçta O sezon, Jean ikinci periyotta üç gol attı ve kardeşi Detroit Red Wings’e yenildikleri maçta iki gol daha attı. Jean performansının bir kısmını yeni ağızlığına verdi.

“Doktora ‘Olabildiğince hızlı yapmaya devam et’ dedim” dedi maçtan sonra. “Her dönem yeni bir tane giyeceğim.”

Potvin, Ocak 1978’de Cleveland Barons’a takas edildi. O sezonun geri kalanında Cleveland’da ve 1978’de Minnesota North Stars’taydı. -79 sezonunda, Baronlar Minnesota serisine dahil edildikten sonra. Adalılara 1979’da serbest oyuncu olarak döndü ve sonraki iki sezonda Stanley Kupası’nı kazandıklarında yarı zamanlı oynadı, ancak playofflara katılmadı.

1980’de Kupa’yı kazandıktan kısa bir süre sonra, Nystrom’un Flyers’a uzatmada attığı golle Jean ve Denis Potvin, Adalıların soyunma odasında kucaklaştılar.

O zamanlar WHN radyosunun spor direktörü olan ve daha sonra Islanders’ın televizyonda play-by-play spikeri olan Howie Rose, “Birbirlerine sarıldılar, ağladılar ve yumuşak bir şekilde Fransızca konuştular” dedi. telefon mülakatı. “Kupayı kazanmışlardı ve gençken kurdukları hayali gerçekleştirmişlerdi ve yabancı bir dilde konuşurken gözyaşlarının aktığını görmek çok dokunaklıydı.”

Jean René Potvin, 25 Mart 1949’da Ottawa’da doğdu. Babası Armand bir memurdu; annesi Lucille (St-Louis) Potvin, ev hanımı ve yemek şirketiydi.

Jean, ana kulüp Los Angeles’a katılmadan önce Ottawa 67’ler (Denis’in yaptığı gibi) ve Amerikan Hokey Ligi Springfield Kings için genç hokeyi oynadı. 1970-71 sezonunda dört maç için Kings. Flyers’a takas edildiği 1971-72 sezonunda tekrar Kings ile birlikteydi.

O ve Denis Adalılar’da yeniden bir araya geldiklerinde, yolda oda arkadaşı oldular ve güç oyunları sırasında buz üzerinde eşleştirildiler.

“Kardeşti, antrenördü, taraftardı; Danışanlarımı dinler ve herkese sert davranan Al Arbour ile arabulucu rolü oynardı,” dedi Denis bir telefon görüşmesinde. “Hockey News bir zamanlar bizi ‘Dinamik İkili’ olarak kapağına almıştı.”

Jean Potvin, 11 yıllık kariyeri boyunca 46 gol ve 167 asist yaptı.

Kardeşi Denis’e ek olarak, karısı Lorraine (Pollock) Potvin tarafından hayatta kaldı; kızları Kim Lomasney ve Leslie Moreau; oğlu Justin; dört torun ve başka bir erkek kardeş, Robert.

Emekli olduktan sonra, Potvin 1989’a kadar Adalılar için radyo analistiydi. Ancak çeşitli yatırım firmalarında borsa simsarı ve satıcı olarak uzun bir kariyere çoktan başlamıştı. En son, Brooklyn & Queens Katolik Yardım Kuruluşlarının kıdemli başkan yardımcısıydı ve fon toplama konusunda uzmanlaşmıştı.

Denis Potvin, satışların ve kaynak yaratmanın sosyal kişiliğine uygun olduğunu söyledi.

“Bir oda dolusu insan olabilir,” dedi, “ama Potsy içeri girdiğinde parti başlar.”